پیشتازی داوطلبان زن در مراحل آزمون كارشناسی ارشد ۹۲

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / کارشناسی ارشدارسال شده در   04 خرداد 1392-25 May 2013بازدید 1030پیشتازی داوطلبان زن در مراحل آزمون كارشناسی ارشد ۹۲

پرتال دانشگاهی به نقل از ایرنا، شمار داوطلبان ورود به مقطع كارشناسی ارشد در دهه های گذشته همواره درحال فزونی بوده اما امسال برای اولین بار شاهد كاهش ۳۴ هزار نفری جمعیت داوطلبان شركت در آزمون این مقطع بودیم.
مشاورعالی سازمان سنجش آموزش كشور شمار ثبت نام های آزمون كارشناسی ارشد سال ۹۲ را ۸۹۶ هزار و ۱۲۵ نفر ذكر كرد و گفت كه این آمار نسبت به داوطلبان سال قبل، ۳۴ هزار و ۹۰ نفر كمتر شده است.
سهم داوطلبان زن آزمون كارشناسی ارشد امسال نیز همچون سال گذشته بیش از مردان بود به گونه ای كه ۴۵۸ هزار و ۸۰۱ داوطلب زن (حدود ۵۱ درصد) و تعداد ۴۳۷ هزار و ۳۲۴ (حدود ۴۹ درصد) داوطلب مرد برای شركت در رقابت های این آزمون نام نویسی كردند.
اما در این میان، سهم مردان در بین داوطلبان دو رشته ای آزمون كارشناسی ارشد ۹۲ بیشتر از زنان بود.
«حسین توكلی» به تقاضای ۹۰ هزار و ۵۸ نفر از داوطلبان آزمون كارشناسی ارشد برای شركت در دو رشته امتحانی اشاره كرد و گفت كه از این تعداد، ۴۰ هزار و ۳۹۴ نفر (حدود ۴۵ درصد) زن و ۴۹ هزار و ۶۶۴ نفر (نزدیك به ۵۵ درصد) مرد هستند كه این امر نشانگر علاقه بیشتر مردان برای شركت در دو رشته امتحانی است.
مطابق معمول همه ساله آزمون های رقابتی كه تعدادی از داوطلبان با وجود ثبت نام در جلسه آزمون حاضر نمی شوند، آزمون كارشناسی ارشد امسال نیز ۱۵۴ هزار و ۸۹۳ نفر غائب داشت و به عبارت دیگر، كمی بیش از ۱۷ درصد افرادی كه برای شركت در این آزمون نام نویسی كرده بودند در جلسه آزمون حاضر نشدند.
و باز هم زنان در این مرحله، جدیت خود را بیش از مردان نشان دادند به طوریكه از مجموع غائبان جلسه آزمون كارشناسی ارشد امسال، حدود ۴۶ درصد زن و نزدیك به ۵۴ درصد مرد بودند و نهایتا در روزهای ۱۸ تا ۲۰ بهمن ماه ۹۱ تعداد ۳۸۷ هزار و ۴۳۲ داوطلب زن و ۳۵۳ هزار و ۸۰۰ داوطلب مرد در جلسه آزمون حاضر شدند.
به گفته سخنگوی سازمان سنجش از مجموع ۷۴۱ هزار و ۲۳۲ داوطلب حاضر در جلسه آزمون كارشناسی ارشد امسال تعداد ۷۱ هزار و ۳۷۸ نفر علاوه بر رشته امتحانی اصلی خود در آزمون رشته امتحانی دوم نیز شركت كردند.
توكلی با بیان اینكه بعداز اعلام نتایج اولیه آزمون كارشناسی ارشد سال ۹۲ تعداد ۳۶۲ هزار و ۹۳۸ نفر برای انتخاب رشته، مجاز شناخته شدند گفت كه از این تعداد، ۱۸۵ هزار و ۳۲۵ نفر (معادل ۵۱ درصد) زن و تعداد ۱۷۷ هزار و ۶۱۳ نفر (معادل ۴۹ درصد) مرد هستند و نسبت زنان به مردان در مجازین به انتخاب رشته تقریبا همانند نسبت آنان در ثبت نام های آزمون كارشناسی ارشد است.
وی درباره داوطلبان دو رشته ای نیز توضیح داد: تعداد ۲۱ هزار و ۴۳۹ داوطلب آزمون كارشناسی ارشد امسال نیز برای انتخاب رشته در دو كدرشته امتحانی ، مجاز شناخته شدند.
بعد از پایان انتخاب رشته، باز هم داوطلبان زن ثابت كردند كه با جدیت پا درعرصه رقابت های تحصیلات تكمیلی گذاشته اند زیرا با ارایه آمارهای سازمان سنجش مشخص شد كه مردان، سهم بیشتری در انصراف از انتخاب رشته داشته اند.
مشاورعالی سازمان سنجش به خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت كه از مجموع ۳۶۲ هزار و ۹۳۸ داوطلب مجاز، تعداد ۲۹۰ هزار و چهار داوطلب (حدود ۸۰ درصد از مجازین) در مهلت تعیین شده برای انتخاب رشته با مراجعه به پایگاه اینترنتی سازمان سنجش، فرم انتخاب رشته الكترونیكی را تكمیل كرده اند و ۷۲ هزار و ۹۳۴ نفر (حدود ۲۰ درصد) اصلا انتخاب رشته نكرده اند.
توكلی تاكید كرد كه از جمع ۲۹۰ هزار و چهار داوطلب كارشناسی ارشد كه انتخاب رشته كرده اند ۱۵۱ هزار و ۶۳۰ نفر زن و ۱۳۸ هزار و ۳۷۴ نفر مرد هستند كه با این اوصاف، بیش از ۵۲ درصد انتخاب رشته كنندگان این آزمون را داوطلبان زن و كمتر از ۴۸ درصد را مردان تشكیل می دهند.
وی ظرفیت نهایی پذیرش آزمون كارشناسی ارشد سال ۹۲ را ۹۹ هزار و ۶۹۶ نفر اعلام كرد و گفت با وجود كاهش جمعیت داوطلبان این آزمون در سال جاری، ظرفیت پذیرش دانشجوی آن بیش از ۱۷ درصد افزایش یافته است.
حال باید تا هفته اول شهریورماه كه نتایج نهایی آزمون كارشناسی ارشد اعلام می شود منتظر ماند و دید كه آیا میزان قبولی داوطلبان زن در این آزمون نیز به همان نسبت مشاركت آنان نسبت به مردان برتری خواهد داشت.


کارشناسی ارشد ارشد داوطلبان ارشد آزمون کارشناسی ارشد زمان آزمون ارشد

تکمیل ظرفیت کنکور ارشد از سه شنبه آغاز میشود / کدرشته های جدید اعلام شد

جزئیات تکمیل ظرفیت آزمون‌ کارشناسی‌ ارشداعلام شد

اعلام شرایط تحصیل در رشته دوم همزمان با دوره ارشد

آغاز تکمیل ظرفیت آزمون‌ کارشناسی‌ ارشد

با ویرایش منحصر بفرد مرجع واقعی لغات زبان عمومی ارشد و دکتری بیشتر آشنا شوید + دانلود

ظرفیت ۸۱هزار نفر برای تکمیل ظرفیت کنکور ارشد/ثبت نام از فردا آغاز می شود

تمدید مهلت ثبت نام در تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد

آخرین مهلت شرکت در تکمیل ظرفیت ارشد اعلام شد / انتخاب رشته ۷۵هزار نفر

اعلام نتایج تکمیل ظرفیت ارشد و دکتری دانشگاه آزاد سه شنبه

آخرین فرصت تکمیل ظرفیت ارشد/ ۵۰ هزار نفر ثبت نام کردند

استعلام از وزارت اطلاعات برای پذیرش تمامی دانشجویان ارشد و دکتری

نتایج تکمیل ظرفیت ارشد و دکتری دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

هر گونه تغییر رشته، میهمانی و انتقال در دوره ارشد و دکتری ممنوع شد

کلاس های استاد پورشفیع (خانه مدیریت )

اعلام ثبت نام کلاس های آمادگی کنکور ارشد مدیریت موسسه خانه مدیریت

اخبار روزنامه ها