افزایش تا 20 درصدی شهریه دانشگاه‌های غیرانتفاعی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه غير دولتیارسال شده در   26 اردیبهشت 1390-16 May 2011بازدید 5031


شهریه دانشگاه‌های غیردولتی غیرانتفاعی تا20 درصد افزایش یافت؛ امری که به‌گفته گروهی از کارشناسان موجب مهاجرت جوانان برای ادامه تحصیل به خارج از کشور خواهد شد.

 

به گفته مدیرکل دفتر آموزش‌های آزاد و غیرانتفاعی وزارت علوم، شهریه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی از مهر ماه امسال 5 تا 20 درصد افزایش می‌یابد. غلامعلی نادری اساس تعیین شهریه را موضوعی اعلام کرده که وجود خارجی ندارد: «میزان افزایش شهریه براساس رتبه‌بندی این مؤسسات است».

البته وی برای توجیه سخنانش به مهر گفت: رتبه‌بندی مؤسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی اکنون توسط حوزه نظارت و ارزیابی آموزش عالی در حال انجام است!آنطور که نادری اعلام کرده، اکنون شهریه رسمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی 300 تا 350 هزار تومان در هر نیمسال است و افزایش 5 تا 20 درصدی آن معادل حداقل 15 و حداکثر 70 هزار تومان در هر نیمسال می‌شود.

دم خروس یا...

رئیس مرکز هیأت امنا و هیأت ممیزه مرکزی وزارت علوم بدون اشاره به وضعیت نامناسب کیفی این دانشگاه‌ها، افزایش شهریه‌ها را حق آنها می‌داند. مهدی ایرانمنش که ظاهرا از وضعیت این دانشگاه‌ها مطلع نیست به داوطلبان پیشنهاد می‌کند به جای اینکه به دانشگاه‌های «کم کیفیت و نامناسب» خارجی بروند در دانشگاه‌های غیرانتفاعی ثبت نام کنند. وزیر علوم اما برخلاف رئیس هیات امنا و هیأت ممیزه این وزارتخانه نظر دیگری درباره دانشگاه‌ها و مؤسسات غیردولتی غیرانتفاعی دارد: «برخی مؤسسات غیردولتی در حد مهدکودک هم نیستند.» کامران دانشجو در نشست مؤسسان دانشگاه‌های غیردولتی غیرانتفاعی تصریح کرد: «مشکل مؤسسات غیرانتفاعی افزایش شهریه مطلق نیست بلکه افزایش شهریه یکی از مشکلات این مؤسسات است که با حل کردن آنها صورت مسئله پاک نمی‌شود و یک مجهول هم درست می‌شود.»

وضعیت نامطلوب، نتیجه گسترش بی‌رویه

گسترش بی‌رویه آموزش عالی در کشور طی 5 سال اخیر به بهانه شکستن «سد کنکور» و با هدف مقابله با گسترش دانشگاه آزاد اکنون به معضلی برای وزارت علوم تبدیل شده و به جایگاه علمی کشور لطمه وارد کرده‌است. ظرفیت پذیرش دانشجو بدون توجه به کیفیت آموزشی تا حدی پیش رفته که بیش از 250 هزار صندلی خالی در سطح آموزش عالی کشور بدون متقاضی مانده است.


افزایش شهریه دانشگاه‌های غیرانتفاعی

آخرین مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت دوره های مجازی دانشگاه آزاد

تکمیل ظرفیت کنکورهای ارشد و دکتری دانشگاه آزاد آغاز شد

ظرفیت پذیرش دانشجو در ۲ هزار و ۵۰۰ رشته محل دانشگاه آزاد صفر شد

رتبه ۱۷ عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی ارتقا یافت

اعلام نتایج پذیرش در ۲ آزمون دانشگاه آزاد/ثبت نام از شنبه آغاز می شود

قانون جدید درباره اساتید بازنشسته/ اعلام شرایط تمام وقت شدن

رتبه بندی موسسات غیرانتفاعی نهایی شد/نتایج طی هفته آینده اعلام می شود

شرط پرداخت یارانه تغذیه به مراکز دانشگاه علمی کاربردی اعلام شد

تصویب شیوه‌نامه رسیدگی به تخلفات اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد

افتتاح پژوهشگاه‌ و دانشکده‌مهندسی‌ تهران‌ شمال‌ دانشگاه‌ آزاد

توسعه خدمات مشاوره به دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی ایران

دانشگاه آزاد با بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان بدهی مواجه بود

برگزاری جلسه هماهنگی دانشگاه علمی کاربردی برای تکمیل ظرفیت

اعلام شرط وزارت علوم برای برگزاری دوره های مجازی توسط دانشگاه آزاد

پذیرش ۹ دانشگاه غیرانتفاعی صفر شد/ حذف ۳۸ کدرشته محل

اخبار روزنامه ها