مرحله مقدماتي مسابقه هك و نفوذ برگزار شد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / مسابقات المپيادارسال شده در   18 خرداد 1390-08 June 2011بازدید 1950


به گزارش خبرنگار علمي خبرگزاري فارس، در اين مرحله كه با شركت 49 تيم از مراكز دانشگاهي، شركت‌هاي خصوصي و گروه‌هاي متخصص فعال در اين حوزه برگزار شد، تيم‌هاي شركت كننده در محورهاي مختلفي همچون سؤالات عمومي امنيت، نفوذگري در وب، كشف شواهد الكترونيكي (Forensics)، مهندسي معكوس (Reverse Engineering) و نوشتن كد سوء استفاده (Exploiting) به رقابت پرداختند و به چالش‌هاي طراحي شده پاسخ دادند.

اين مرحله به صورت برخط و از راه دور و با اتصال هر يك از تيم‌هاي شركت‌كننده به صفحه سؤالات مسابقه برگزار شد. هر يك از تيم‌هاي شركت كننده در اين مرحله با حل هر چالش به يك كليد دست پيدا مي‌كردند كه با ثبت كليد در سيستم امتيازدهي، امتياز مربوط به چالش را كسب مي‌كردند. امتياز هر يك از چالش‌ها بر اساس ميزان پيچيدگي آن چالش تعيين شد. علاوه بر اين براي تيم‌هايي كه موفق به حل سريع‌تر چالش‌ها شدند، يك امتياز اضافي علاوه بر امتياز تعيين شده براي همان چالش اختصاص مي‌يافت. در طي برگزاري مسابقه امكان تعامل تيم‌هاي شركت كننده با يكديگر و با برگزاركنندگان مسابقه از طريق IRC فراهم گرديد كه اين امر به اعلام سريع اخبار و پيام‌هاي تيم برگزار كننده به كليه تيم‌ها كمك كرد. همچنين كليه اخبار در صفحه اختصاصي سايت رسمي آپا شريف و نيز صفحه اخبار كه در صفحات كاربري تيم‌ها تعبيه شده بود اعلام مي‌شد.

براي اجراي اين مرحله از مسابقه، دسترسي تيم‌هاي شركت‌كننده از طريق شبكه خصوصي مجازي (VPN) به شبكه رقابت‌ها پيش‌بيني شد. اما باتوجه به مشكلات فني برخي از تيم‌هاي شركت‌كننده در اتصال به شبكه خصوصي مجازي، به منظور ارتقاي سطح كيفي مسابقه و رعايت عدالت در برگزاري مسابقه، شرط اتصال از طريق VPN حذف گرديد و امكان اتصال مستقيم كليه تيم‌ها به كارگزاران مسابقه برقرار شد. به همين دليل و با تقاضاهاي مكرر شركت‌كنندگان مبني بر افزايش زمان مسابقه، زمان پايان مسابقه در طي 2 مرحله تا ساعت 21:30 شب تمديد شد.

در طي برگزاري اين مسابقه، تيم نظارت بر مسابقه، به رصد فعاليت‌هاي هر يك از تيم‌ها و مقابله با حملات صورت پذيرفته به كارگزاران مسابقه پرداختند. نكته قابل توجه در طي برگزاري اين مسابقه، حجم قابل توجه حملات بيروني، خصوصاً حملات منع سرويس توزيع شده (DDoS)، به كارگزارهاي مسابقه بوده است، كه تلاش تيم نظارت مسابقه، مانع از ايجاد اختلال جدي در روند برگزاري مسابقه شد.

جدول رده‌بندي نتايج مرحله مقدماتي مسابقه نشان مي‌دهد كه از بين 49 تيم شركت‌كننده، 29 تيم موفق به كسب امتياز شدند. از ميان اين 29 تيم نيز 10 تيم صرفاً موفق به كسب 200 امتياز يا كمتر شدند و 19 تيم موفق به كسب بيش از 600 امتياز شدند. ليست تيم‌هاي مجاز براي شركت در مسابقه اصلي به زودي اعلام خواهد شد. جدول كامل رده‌بندي تيم‌هاي شركت كننده در مرحله مقدماتي از آدرس http://cert.sharif.edu/fa/Score-Board.htm قابل دسترسي است.

به گزارش فارس، مرحله اصلي مسابقه، در تاريخ هفتم تير ماه و با حضور تيم‌هاي منتخب، در محل دانشكده مهندسي كامپيوتر دانشگاه صنعتي شريف توسط مركز آپا شريف برگزار خواهد شد.

همچنين، جزئيات بيشتر در خصوص نحوه برگزاري مرحله اصلي مسابقه هك و نفوذ و قوانين و شرايط حاكم بر شركت در آن، متعاقباً از طريق وبگاه مركز آپا شريف به آدرس http://cert.sharif.edu اعلام مي‌شود.


مسابقه هك و نفوذ

افتتاحیه سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان کشور

آغاز به کار سیزدهمین المپیاد دانشجویی پسران

پنجمین دوره‌ مسابقات سراسری ریخته‌گری دانشگاه علم و صنعت کشور

کسب جایگاه سوم المپیاد جهانی کامپیوتر توسط دانش‌آموزان ایرانی

دختر کرمانی مقام دوم دوازدهمین المپیاد ورزشی در فوتبال دانشجویان سراسر کشور را کسب کردند

مسابقه سخنرانی و فن بیان در دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه امیر کبیر

شروع پنجمين دوره مسابقه ملی فناوری نانو

آزمون المپیاد دانشجویی سراسر کشور

تیم های برتر مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران

جزئیات بیستمین المپياد علمی دانشجويي‌ كشور

جشنواره هفتم فارابی رتبه اول ندارد

فراخوان طراحی سردر اصلی پردیس بین المللی دانشگاه هنر کرج

شرایط شرکت در بیستمین دوره المپياد علمي دانشجويي كشور اعلام شد

برگزاری مسابقات کشوری سازه‎های ماکارونی در دانشگاه آزاد خرم‎آباد

مراسم اختتاميه ششمين المپياد علمي دانشجويان علوم پزشكي كشور

اخبار روزنامه ها