تلاش برای تأسیس کرسی‌های اسلام‌شناسی در دانشگاه‌های جهان

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   17 شهریور 1391-07 September 2012بازدید 1050
تلاش برای تأسیس کرسی‌های اسلام‌شناسی در دانشگاه‌های جهان

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دیدار با استاد دانشگاه ملبورن گفت: تلاش ما در جهان در راستای ایجاد امت واحده اسلامی و تأسیس کرسی‌های اسلام‌شناسی در دانشگاه‌های جهان است.


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمدباقرخرمشاد رئیس این سازمان در دیدار با سعید عبدالله استاد دانشگاه ملبورن دیدار و به تشریح فعالیت‌های مختلف سازمان در حوزه‌های پژوهشی و آموزشی و همچنین به همکاری‌های علمی و فرهنگی میان کشورهای مختلف پرداخت.

وی اظهار داشت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی متولی دیپلماسی فرهنگی ایران در خارج از کشور است و رایزنی‌های فرهنگی ایران وظیفه ایجاد ارتباطات فرهنگی با دیگر کشورها در سطوح مختلف و طیف های مختلف از جمله دانشگاهیان، هنرمندان، اندیشمندان و ... است. خرمشاد گفت: درحال حاضر، جمهوری اسلامی ایران در بیش از 70 کشور نمایندگی فرهنگی دارد.

وی افزود: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با برگزاری هفته فرهنگی شامل فیلم، کتاب، موسیقی و ...، معرف فرهنگ و تمدن اسلامی با تمام ابعاد و گستردگی آن است.

خرمشاد به برنامه‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از جمله مذاکره با کلیسای ارتدکس، میزبان رهبری خلیفه‌گری ارامنه لبنان و گردهمایی رهبران ادیان جهان با موضوع بیداری اسلامی اشاره کرد و یادآور شد: دو ماه دیگر هشتمین دور گفت‌وگو با واتیکان برگزار می‌شود.

وی عنوان کرد: فلسفه اسلامی در ایران سابقه تاریخی دارد و این کشور مهد و نگهدارنده فلسفه اسلامی به شمار می‌رود.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: در جمهوری اسلامی ایران شاهد زندگی مسالمت‌آمیز ادیان مختلف هستیم به طوری که اقلیت‌های دینی دارای نمایندگانی در مجلس شورای اسلامی هستند.

خرمشاد تاکید کرد: اسلامی که ما معرفی می‌کنیم؛ اسلامی متعادل، عقل‌گرا و معنویت گراست. اسلامی که در کشور ایران عملی می‌شود اسلام متعادل است.

وی یادآور شد: ما در جهان اسلام به شدت طرفدار گفتار تقریبی بوده و برای ایجاد امت واحده اسلامی تلاش می‌کنیم لذا در همین راستا یکی از فعالیت‌های ما کمک به تأسیس کرسی‌های اسلام شناسی در دانشگاه‌های جهان است.

خرمشاد گفت: ما درکشور استرالیا رایزنی علمی داریم و به زودی دکتر هرسیج به عنوان رایزنی علمی به استرالیا اعزام می‌شود و این فرصت مناسبی برای گسترش همکاری‌های علمی به شمار می‌رود.

وی تأکید کرد: امضای موافقت نامه‌های علمی و فرهنگی و همچنین برگزاری همایش‌های مختلف، فرصت مناسبی برای آغاز فعالیت‌های مشترک فرهنگی دو کشور است.

در این دیدار، سعید عبدالله تأسیس رایزنی فرهنگی ایران در کشور استرالیا را خواستار شد.

وی با اشاره به فعالیت‌های مختلف و ارائه گزارش کوتاهی از سیر مطالعات اسلامی در دانشگاه‌های استرالیا، علاقه‌مندی اساتید و دانشجویان رشته‌های اسلامی را به گسترش روابط علمی و فرهنگی با ایران را بیان کرد.

این استاد دانشگاه ملبورن همچنین خواستار گسترش مناسبات فرهنگی میان دو کشور خصوصا در زمینه‌های علمی و آموزشی شد و گفت: ما از اعزام اساتید و دانشجویان به استرالیا و اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی مشترک استقبال می‌کنیم.

عبدالله گفت: ایران از نظر ما کشوری بسیار مهم و تاثیر گذار در منطقه خاورمیانه است و با توجه به نفوذ گسترده ایران و توانمندی‌های گسترده علمی و سوابق تمدنی آن در منطقه، ما خواستار انجام همکاری‌های مختلف علمی و آموزشی هستیم.کرسی‌های اسلام‌شناسی دانشگاه‌های جهان
اخبار روزنامه ها