30 کشور متقاضی راه اندازی و تدریس کرسی زبان و ادبیات فارسی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   28 خرداد 1392-18 June 2013بازدید 192130 کشور متقاضی راه اندازی و تدریس کرسی زبان و ادبیات فارسی
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل با اشاره به اعزام استادان ایرانی برای تدریس کرسیهای ادبیات فارسی و ایرانشناسی گفت: 30 کشور متقاضی راه اندازی این کرسیها هستند.

به گزارش پرتال  دانشگاهی به نقل از ارسلان قربانی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره اعزام استاد برای تدریس کرسیهای ادبیات فارسی در سایر کشورها، گفت: در قالب چارت سازمانی وزارت علوم و به صورت رسمی، استادان دانشگاههای کشور به عنوان کارمندان مرکز همکاریهای بین المللی این وزارتخانه به کشورهای متقاضی ایجاد کرسیهای ادبیات فارسی و ایرانشناسی، اعزام می شوند.

وی درباره بکارگیری ایرانیانی که در خارج از کشور فعالیت های علمی دارند، اظهار داشت: استادان ایرانی خارج از کشور یا دانشجویانی که در ایران تحصیل کرده اند اما توانسته اند با کشورهای جهان ارتباط برقرار کنند از سوی وزارت علوم مورد حمایت قرار می گیرند، این حمایت از طریق شناسایی فرد در دانشگاههای خارج از کشور، معرفی فرد به دانشگاهها از سوی وزارت علوم یا سایر روشها صورت می گیرد.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، اضافه کرد: برای کرسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه استراسبورگ فرانسه تنها یک استاد اعزامی از ایران فعالیت می کند و سایر استادان فعال در این حوزه، از ایرانیان ساکن شهر استراسبورگ فرانسه هستند.

این مقام مسئول وزارت علوم در خصوص اسکان استادان ایرانی در کشورهای خارجی با اشاره به مشکلات ارزی، گفت: استادان ایرانی طی سال گذشته با مشکل ارزی مواجه بودند اما امسال این مسئله تا حدی برطرف شده و تاکنون مشکلی در این زمینه از سوی استادان گزارش نشده است.

قربانی به تعداد استادان ایرانی که از سوی وزارت علوم به منظور تدریس کرسیهای ادبیات فارسی و ایرانشناسی در سایر کشورها مامور شده اند، اظهار داشت: در حال حاضر، 22 استاد ایرانی در کشورهای متقاضی ایجاد کرسی ادبیات فارسی اعزام شده اند، ماموریت این استادان یک ساله و قابل تمدید بین دو سال تا دو سال و نیم است.

به گفته وی 30 کشور متقاضی راه اندازی این کرسیها هستند، که با اعزام 22 استاد، سایر استادان از شهریور اعزام خواهند شد.

رئیس مرکز همکاریهای بین الملل وزارت علوم درباره ادامه تحصیل فرزندان این استادان، گفت: وزارت علوم تنها مسئول پرداخت حقوق استادان اعزامی است و ایجاد شرایط تحصیل برای فرزندان این استادان و تامین هزینه آن، بر عهده استادان است؛ هر چند تلاش می کنیم استادانی انتخاب کنیم که فرزندانشان مشکلی برای تحصیل نداشته باشند.


تدریس زبان فارسی در خارج از کشور تدریس زبان فارسی در خارج متقاضیان تدریس زبان فارسی در دانشگاه ها
اخبار روزنامه ها