تبعیض‌نژادی در سهمیه‌بندی ظرفیت‌های دانشگاه های مالزی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   29 تیر 1392-20 July 2013بازدید 616تبعیض‌نژادی در سهمیه‌بندی ظرفیت‌های دانشگاه های مالزینحوه‌ سهمیه‌بندی ظرفیت‌های پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های دولتی مالزی که هفته گذشته از سوی دولت این کشور اعلام شد،‌ خشم دانشجویان هندی و چینی را برانگیخت.

به گزارش  پرتال دانشگاهی به نقل از سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دولت مالزی هفته گذشته سهمیه دانشجویان دانشگاه‌های دولتی را در این کشور اعلام کرد و نحوه سهمیه‌بندی‌های اخیر، موجب خشم و اعتراض دانشجویان چینی و هندی شد چرا که از سوی دولت تنها 19 درصد ظرفیت‌ها برای دانشجویان چینی و چهار درصد آن برای دانشجویان هندی در نظر گرفته شده و این آمار نسبت به سال‌های گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

همچنین برخی از این دانشجویان نیز با وجود کسب نمرات بالا در آزمون‌های ورودی از دستیابی به رشته‌های مورد علاقه خود در دانشگاه‌های مالزی محروم مانده‌اند. 23 درصد از اقلیت‌های نژادی در مالزی را چینی‌ها و هفت درصد را نیز هندی‌ها تشکیل می‌دهند.

«جاسپال سینگ»، رییس خزانه‌داری حزب کنگره هندی‌تباران مالزی (MIC) ضمن انتقاد از این تصمیم، آن را ناعادلانه‌ترین و تبعیض‌آمیزترین سهمیه‌بندی دانشگاه‌های دولتی در طول تاریخ مالزی اعلام کرد.

وی افزود: به جای 1500 سهمیه باید به 3000 دانشجوی هندی سهمیه ورود به دانشگاه‌های دولتی تعلق بگیرد.

به نقل از یونیورسیتی ورلد نیوز، سینگ همچنین گفت: سهمیه دانشجویان چینی در دانشگاه‌های دولتی نیز طی سالیان اخیر از 25 درصد به 19 درصد کاهش یافته است.


اخبار دانشگاه های خارجی سهمیه بندی در دانشگاه های خارجی کیفیت سهمیه بندی در دانشگاه های خارجی سهمیه بندی دانشگاه مالزی
اخبار روزنامه ها