بحران فساد در آموزش عالی کشورهای آفریقای سیاه

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   16 مهر 1392-08 October 2013بازدید 535بحران فساد در آموزش عالی کشورهای آفریقای سیاه

در گزارش جدید سازمان غیردولتی «شفافیت بین‌الملل»، کشورهای آفریقای سیاه به عنوان مناطقی که بیشترین فساد را در جهان دارند، شناخته شده‌اند و در این گزارش سالانه به پیامدهای سیاسی و اجتماعی فساد در این کشورها اشاره می‌شود.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ سازمان «شفافیت بین‌الملل» در بررسی اخیر خود تحت عنوان «گزارش فساد جهانی در بخش آموزش» تاکید کرده است که فساد نه تنها هزینه‌های آموزش عالی را افزایش می‌دهد بلکه به دلیل کاهش کیفیت آموزش دانشگاهی، سبب کندی پیشرفت‌های اجتماعی و اقتصادی در بسیاری از کشورهای آفریقایی شده است.

این گزارش‌ می‌افزاید: فساد در آموزش عالی، افراد مستعد و شایسته را از سهیم شدن در رشد و توسعه کشورهایشان باز می‌دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی یونیورسیتی‌ورلدنیوز، این گزارش اشاره می‌کند که فساد در آموزش عالی با تمرکز روی فاکتورهای اخلاقی مهمی چون درستی، صداقت و ترویج آنها و همچنین تقویت قوانین مقابله با انواع فساد کاهش خواهد یافت.

به عنوان مثال در نیجریه که 54 درصد از مردم معتقدند نظام آموزشی این کشور بسیار فاسد است، پروژه‌ای تحت عنوان «حقوق اجتماعی، اقتصادی و پاسخگویی» اجرا شده که مراجع قضایی را ملزم به پاسخگویی درباره حقوق آموزش کرده است.

در «لیبریا» نیز برنامه‌ای با عنوان «حقیقت را بگویید» که یک برنامه آزمایشی در برخی دانشگاه‌ها است، تلاش دارد تا فرهنگ سکوت در مقابل مشکلات مرتبط با رشوه، پارتی‌بازی، سوء‌استفاده از منابع، کاهش ساعات کلاس‌های درس توسط استادان و سوء‌استفاده جنسی در قبال نمره را تغییر دهند.

این برنامه بدین صورت است که کلیه افراد ذی‌نفع در دانشگاه‌ها اعم از دانشجویان، استادان و کارکنان در صورت مشاهده مشکلات فوق، یک پیامک حاوی کد شخص را ارسال کرده و بلافاصله یک اپراتور با آنها تماس گرفته و مشکلات را ثبت می‌کند. پس از آن این اطلاعات به طور منظم از سوی مسئولان دانشگاه و نمایندگان دانشجویان به بحث و تبادل نظر گذاشته می‌شود تا به یک راه حل مشترک دست یابند.

موسسه «شفافیت بین‌الملل» در خلال تلاش‌های خود برای کاهش فساد در آموزش عالی آفریقا، این کشورها را به ارتقاء اداره و نقش رهبری دانشگاه‌های دولتی ملزم می‌کند.


تحصیل در آفریقای سیاه وضعیت آموزش آفریقا وضعیت تحصیل در آفریقای سیاه
اخبار روزنامه ها