میل دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در چین

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   08 آبان 1392-30 October 2013بازدید 779میل دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در چین


کارشناسان آموزش عالی می‌گویند: همزمان با افزایش حضور دانشگاه‌های چین در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی دانشگاهی در عین حال شاهد رشد شمار دانشجویانی از کشورهای مختلف هستیم که برای ادامه تحصیل، چین را انتخاب می‌کنند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ چین در حال حاضر میزبان حدود 10 درصد از کل دانشجویان بین‌المللی است و این رقم همچنان در حال افزایش است.

یکی از شواهد این روند رو به رشد آن است که «موسسه آموزش‌های بین‌الملل» در چین قصد دارد تا سال 2014 میلادی 100 هزار دانشجوی آمریکایی را جذب کند. این روال با تشویق مقامات آموزشی ایالات متحده برای داشتن آمریکایی‌هایی که زبان چینی می‌دانند در برقراری تعادل با دانشجویان چینی که در آمریکا تحصیل می‌کنند و زبان انگلیسی یاد می‌گیرند، شدت یافته است.

دانشگاه‌های مطرح چین نظیر «ژجیانگ»، «پکن» و «تسنیگوآ» سالانه شمار متعادل‌تری دانشجوی بین‌المللی یعنی حدود 3000 نفر را می‌پذیرند که شمار دانشجویان خارجی از کشورهای غیرآسیایی در میان آنها افزایش بیشتری یافته است.

اگرچه هر سه دانشگاه فوق رشته‌های مهمی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، این دانشگاه‌ها شاهد افزایش چشمگیر دانشجویان بین‌المللی در رشته‌هایی هستند که به زبان چینی تدریس می‌شوند.

به نقل از پایگاه اینترنتی یونیورسیتی‌ورلدنیوز، از سوی دیگر بخشی از دانشجویان بین‌المللی در چین شامل دانشجویانی می‌شوند که با ارائه سرمایه‌گذاری مشترک موسسات آموزش عالی در مرزهای این کشور فعالیت می‌کنند. نظر به اینکه هزاران رشته مشترک در چین وجود دارد، تنها چند موسسه آموزش عالی با سرمایه مشترک در دانشکده‌های اختصاصی فعال هستند.

با این حال دانشگاه‌ها با سرمایه مشترک شمار فزاینده‌ای از دانشجویان بین‌المللی را جذب می‌کنند و این دانشجویان با دریافت مدارک معتبر بین‌المللی فارغ‌التحصیل می‌شوند. ضمن اینکه اغلب این دانشگاه‌ها هزینه کمتری بر دانشجویان تحمیل می‌کنند.

در نتیجه دانشجویان خارجی با بهره جستن از تفاوت نرخ ارز، هزینه‌های زندگی و شهریه‌های دانشگاهی می‌توانند پول بیشتری پس‌انداز کنند و در عین حال ضمن بهره‌گیری از یک تجربه بین‌المللی، کیفیت آموزشی بهتری را نیز کسب نمایند.


تحصیل در چین ادامه تحصیل در چین شرایط تحصیل در چین
اخبار روزنامه ها