مهلت 10 روزه سوئد به فارغ‌التحصیلان برای ترک این کشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   04 آذر 1392-25 November 2013بازدید 583
مهلت 10 روزه سوئد به فارغ‌التحصیلان برای ترک این کشور

بنا بر تصمیم جدید دولت سوئد، دانشجویان خارجی در این کشور به محض دریافت مدارک تحصیلی خود 10 روز فرصت دارند تا این کشور را ترک کنند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از: سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به دنبال این تصمیم سختگیرانه دولت سوئد، «پر اریکسون»، رئیس دانشگاه «لوند» و «سسیلیا ویکستروم» از اعضای پارلمان اروپا این قوانین سختگیرانه را برای سوئد بی‌حاصل خواندند.

«پرولف رنکوئیست»، مدیر بخش اداری دانشگاه «گوتنبرگ» نیز در صفحه وبلاگ شخصی خود این تصمیم را برای سوئد احمقانه و خجات‌آور توصیف کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی یونیورسیتی‌ورلدنیوز، اما برخلاف سوئد، دانمارک که طی دهه اخیر با رشد سه برابری دانشجویان خارجی و رشد 10 برابری دانشجویان از اروپای شرقی روبرو شده در حال وضع قوانین جدیدی است تا دانشجویان خارجی بیشتری را به ماندن در این کشور پس از فارغ‌التحصیلی ترغیب کند.

«ویکستروم» و «اریکسون» در مقاله انتقادی خود اظهار کردند: ما به خوبی از آموزش‌ها و تحصیل باکیفیت این دانشجویان مطلع هستیم اما به محض پایان تحصیلات آنها، دولت هیچ بهره‌ای از این افراد بسیار تحصیلکرده نمی‌برد و بسیاری از آنها روانه کشورهایی نظیر آمریکا، کانادا، استرالیا یا هند می‌شوند.

البته این نخستین باری نیست که مجلس سوئد چنین تصمیماتی را علیه دانشجویان خارجی می‌گیرد. در سال 2010 میلادی نیز دولت سوئد اعلام کرد از سال 2011 میلادی به بعد دانشجویان غیراروپایی در این کشور باید شهریه بپردازند.

البته عواقب این تصمیم برای دولت سوئد بسیار ناخوشایند بود چرا که شمار دانشجویان غیراروپایی که برای دوره‌های کارشناسی ارشد در این کشور اقدام به پذیرش کرده بودند، ظرف یک سال از 125 هزار نفر به 25 هزار نفر سقوط کرد و شمار دانشجویان پذیرفته شده نیز از 16 هزار و 600 نفر به 1200 نفر کاهش یافت.


تحصیل در سوئد شرایط تحصیل در سوئد نحوه دریافت بورسیه سوئد
اخبار روزنامه ها