تلاش آموزش عالی آلمان برای جذب دانشجویان مشتاق به تحصیل

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   24 آذر 1392-15 December 2013بازدید 891تلاش آموزش عالی آلمان برای جذب دانشجویان مشتاق به تحصیل
از آنجا که تعداد دانشجویان ترم جاری در آلمان به بالاترین رقم در تاریخ این کشور رسیده، سازمان‌های مرتبط با آموزش عالی و اتحادیه‌های صنفی، تخصیص بودجه بیشتری را طلب می‌کنند اما توافقات دولت ائتلافی جدید در تخصیص اعتبار بیشتر در این بخش دارای نقص و کمبودهایی است.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از: سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پروفسور «هورست هیپلر» که در همایش روسای موسسات آموزش عالی این کشور سخنرانی می‌کرد گفت: تلاش برای پاسخگویی به افزایش دانشجویان جدید، فشار زیادی را بر موسسات آموزش عالی آلمان وارد آورده است.

وی دولت را به تداوم «پیمان آموزش عالی» که در سال 2007 میلادی به تصویب دولت‌های فدرال و مرکزی این کشور رسیده بود، دعوت کرد. مطابق این پیمان دولت آلمان وعده داده بود تا سال 2020 میلادی بودجه آموزش عالی را تامین کند و در عین حال بودجه اصلی آموزش عالی نیز می‌بایست به میزان قابل پیش‌بینی افزایش می‌یافت.

اداره آمار دولت فدرال آلمان در شمار دانشجویان این کشور از ثبت یک رکورد تاریخی خبر داده است. در ترم تحصیلی زمستان امسال 2.6 میلیون دانشجو در این کشور ثبت‌نام کرده‌اند که این رقم در مقایسه با دو میلیون دانشجو طی 20 سال اخیر رقم چشمگیری است. اداره آمار آلمان همچنین پیش‌بینی کرد در سال تحصیلی آینده این رقم به 2.7 میلیون دانشجو افزایش یابد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی یونیورسیتی‌ورلدنیوز، یک اتحادیه دانشجویی در آلمان وضعیت آموزش عالی این کشور را آشفته و طاقت‌فرسا توصیف کرد و گفت که مشکلاتی چون قطع بودجه‌ها در سطح ایالتی، وجود کلاس‌های درسی بسیار شلوغ و وضعیت ساختمان‌های دانشگاه‌ها نیاز به بازنگری سریع دارند.

«دیتر تیمرمن»، مدیر یکی از مراکز خدمات رفاهی دانشجویان آلمان (DSW)‌ می‌گوید: دولت فدرال همچنین باید یک بودجه مضاعف برای ناهارخوری و خوابگاه دانشجویان اختصاص دهد. به ویژه اینکه هزینه اجاره خوابگاه‌ها در شهرهای دانشگاهی افزایش زیادی یافته است.

علاوه بر این «تیمرمن» یک روند بازنگری در سیستم اعطای کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان مطابق با سیستم کمک هزینه تحصیلی دولتی را خواستار شد.


تحصیل در خارج تحصیل در آلمان شرایط تحصیل در آلمان دانشگاههای آلمان قوانین تحصیل در آلمان آموزش عالی آلمان کیفیت تحصیل در آلمان
اخبار روزنامه ها