شرايط جديد فرصت مطالعاتي داخل و خارج از كشور اعلام شد و 1044 نفر سهميه سال91

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دکتریارسال شده در   07 خرداد 1391-27 May 2012بازدید 4755

شرايط جديد فرصت مطالعاتي داخل و خارج از كشور اعلام شد و 1044 نفر سهميه سال91


پرتال دانشگاهی به نقل از پژوهشگران دانشجو:مديركل امور بورس و دانشجويان خارج وزارت علوم از ابلاغ شيوه‌نامه اجرايي جديد استفاده از فرصت كوتاه مدت تحقيقاتي براي اعزام دانشجويان دكتري داخل به دوره‌هاي تخصصي در داخل و خارج از كشور و شركت در سمينارهاي علمي خارج از كشور در سال 91 خبر داد.

مسلمي نائيني بيان كرد: به منظور تمركز زدايي امور دانشجويي، كاهش مراجعات دانشجويان به وزارت خانه و ايجاد تسهيلات بيشتر در ارائه خدمات علمي پژوهشي و در راستاي استفاده از فرصت كوتاه مدت تحقيقاتي براي اعزام دانشجويان دكتري داخل به دوره‌هاي تخصصي در داخل و خارج از كشور و شركت در سمينارهاي علمي خارج از كشور اين شيوه‌نامه تهيه و به تصويب رسيد.

شرايط لازم براي متقاضيان

وي با اشاره به شرايط متقاضيان اين شيوه‌نامه، گفت: نبايد از شروع به تحصيل دانشجو بيش از 3 و نيم سال گذشته باشد همچنين دانشجو بايد امتحان جامع را با موفقيت گذرانده و طرح پيشنهادي رساله دكتري آنان تصويب شده باشد.

وي همچنين با بيان اينكه دانشگاه متقاضي بايد طبق جدول دانشگاه‌هاي شيوه‌‌نامه داراي سهميه باشد، افزود: همچنين فرد متقاضي بايد حدنصاب نمره msrt50، تافل 460، تافل IBT 60، آيلتس 5،5، توليمو 460 را براي اعزام اين دوره تحقيقاتي در خارج از كشور دارا باشد.

مسلمي با بيان اينكه فرد متقاضي بايد مهارت لازم براي مكالمه در خارج از كشور را نيز داشته باشد، افزود: همچنين داشتن شرايط لازم تعهدي و اخلاقي جهت حفظ شئونات جمهوري اسلامي ايران از ديگر شرايط فرد متقاضي براي استفاده از اين شيوه نامه مي‌باشد.

مدير كل بورس دانشجويان خارج وزارت علوم با اشاره به نحوه اجراي اين شيوه نامه اظهار كرد: دانشگاه‌ها بايد پس از تكميل كاربرگ اطلاعات مربوط به دانشجويان متقاضي استفاده از فرصت كوتاه مدت تحقيقاتي، آن را به اداره كل بورس و امور دانشجويان خارج ارسال كنند. همچنين علاوه بر اخذ تضمين معتبر به ميزان 10 ميليون تومان توسط دانشگاه براي دانشجويان غير بورسيه، بايد تهيه نامه‌هاي لازم از جمله معرفي به نظام وظيفه در صورت نياز، معرفي به وزارت امور خارجه به همراه نامه حمايت مالي و معرفي نامه به شعبه بانك تجارت در استان محل تحصيل جهت دريافت ارز توسط اداره كل بورس ارائه گردد.

مزاياي استفاده از فرصت كوتاه مدت تحقيقاتي

وي با اشاره به مزاياي استفاده از فرصت كوتاه مدت تحقيقاتي تصريح كرد: پرداخت شش ماه مقرري ارزي و هزينه بليت رفت و برگشت، بيمه و هزينه‌هاي اوليه به دانشجويان بورسيه و پنجاه درصد مقرري ارزي، بيمه و هزينه بليت رفت و برگشت به دانشجويان غير بورسيه براي اعزام به خارج از كشور از جمله مزاياي اين شيوه نامه است.

مديذكل امور بورس وزارت علوم افزود:‌در صورتيكه دانشجو به مدت كمتر از 6 ماه در محل تحقيق اقامت داشته باشند موظف است اضافه دريافتي را به حساب خزانه داري كل كشور واريز كند.

شرايط تمديد فرصت مطالعاتي

وي همچنين خاطر نشان كرد: فرصت كوتاه مدت تحقيقاتي با نظر دانشگاه محل تحصيل مشروط به داشتن فعاليت‌هاي علمي ارزنده در طول دوره تحقيقاتي حداكثر تا 9 ماه قابل تمديد است.

جزييات فرصت كوتاه مدت تحقيقاتي داخل كشور

مسلمي ادامه داد: براي انجام فرصت كوتاه مدت تحقيقاتي داخل كشور به ازاي هر دانشجو مبلغ 5 ميليون تومان (جهت تحقيقات نظري) و هشت ميليون تومان (جهت تحقيقات تجربي) به منظور تامين هزينه‌هاي تحقيقات دانشجو توسط وزارت علوم با ارائه گواهي دانشگاه محل تحصيل به دانشگاه يا موسسه محل انجام تحقيقات پرداخت مي‌شود.

وي با بيان اينكه دانشجويان موظفند پس از اتمام فرصت تحقيقاتي ضمن اعلام مراجعت، گزارش جامعي از فعاليت‌هاي علمي و تحقيقاتي خود را با تاييد اساتيد راهنماي داخل به دانشگاه ارائه و تسويه حساب كنند افزود: دانشجويان جهت استفاده از اين فرصت مي‌بايست به ميزان مصوب شوراي مركزي بورس سازمان امور دانشجويان، تعهد محضري به دانشگاه محل تحصيل ارائه دهند.

شرايط شركت در سمينارهاي خارج از كشور

مدير كل بور س وزارت علوم با اشاره به شيوه نامه شركت در سمينارهاي خارج از كشور اظهار كرد: پرداخت هزينه ريالي شركت دانشجويان بورسيه دكتري مشروط به ارائه مقاله در كنفرانس‌هاي خارج از كشور با تاييد دانشگاه محل تحصيل فقط يك بار در طول مدت بورس امكان پذير است.

سهميه دوره‌هاي تحقيقاتي كوتاه مدت سال 91

وي همچنين با اشاره به هزينه شركت در كنفرانس‌هاي خارج از كشور براي كشورهاي استراليا، زلاندنو، كانادا، امريكا، ژاپن، آفريقاي جنوبي و كشورهاي آمريكاي لاتين گفت: هزينه شركت اعم از خريد بليت و ساير هزينه‌ها در كنفرانس‌هاي اين كشورها با مبلغ 25 ميليون ريال و ساير كشورها مبلغ 20 ميليون ريال قابل پرداخت است.

وي در خاتمه با اشاره به سهميه دوره‌هاي تحقيقاتي كوتاه مدت سال 91 اعم از دانشجويان بورسيه و غير بورسيه براي دانشگاه‌هاي سراسر كشور گفت: در مجموع 714 سهميه فرصت خارج از كشور و 330 سهميه فرصت داخل كشور براي متقاضيان در نظر گرفته شده است.
فرصت مطالعاتي دکتری

اعلام شرایط ثبت تقاضای وام ویژه دکتری

اعلام آخرین تغییرات رشته های امتحانی آزمون دکتری ۹۶

زمان برگزاری کنکور ۹۶ اعلام شد/ ثبت کنکور دکتری از ۱۶ آذر آغاز شد

تعیین تکلیف شیوه پذیرش دانشجوی دکتری دولتی و آزاد در آبان ماه اعلام میشود

شرایط پرداخت وام ویژه دکتری/ وام شامل شاغلان نمی‌شود

پذیرش دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد در کمیسیون آموزش مجلس بررسی شد

فیلم های آموزشی کنکور ارشد و دکتری

اعلام آخرین تصمیمات ۲ وزارتخانه درباره رشته روانشناسی بالینی

امکان ثبت درخواست غایبان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شد

دوره آمادگی کنکور دکتری 96 در خانه مدیریت با دکتر یگانه

اعلام نتایج آزمون دکتری گروه پزشکی / آغاز ثبت نام از ۱۷ مهرماه

جمعه – 7 آبان ماه : همایش رایگان موفقیت در کنکور دکتری مهندسی صنایع

10 تا 30 درصد تخفیف زمانی ویژه ثبت نام کلاسهای آمادگی آزمون دکتری- موسسه پژوهش

ثبت نام کلاس های آمادگی کنکور دکتری خانه مدیریت

گرایش های رشته دکتری مهندسی هسته ای حذف نشد

اخبار روزنامه ها