نحوه پر شدن ظرفيت خالی دکتری دانشگاه ها چیست ؟

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دکتریارسال شده در   29 آبان 1391-19 November 2012بازدید 2634
نحوه پر شدن ظرفيت خالی دکتری دانشگاه ها چیست ؟

پرتال دانشگاهی کشور به نقل از خبرگزاری مهر ، معاون آموزشي دانشگاه تهران با تشريح نحوه پر شدن ظرفيتهاي خالي دکتري اين دانشگاه، گفت: از آنجا که معرفي شدگان دکتري براي مصاحبه کيفيت علمي لازم را نداشتند، ظرفيتهاي خالي دکتري دانشگاه تهران از طرق ديگري پر شد.

دکتر مهدي قمصري در گفتگو با خبرنگار مهر اضافه کرد: حال که وزن آزمون دکتري مساوي شده پس لازم است آزموني تخصصي تر از سال گذشته برگزار شود بدين معناکه تعداد مواد آزموني هم بايد افزايش يابد.
وي با طرح اين سوال که چرا در هر سال وزن آزمون دکتري تغيير مي يابد، ادامه داد: اعمال يک روش در آزمون دکتري بايد دو تا سه سال انجام مي شد تا نتايج آن را مي ديديم بعد اگر لازم بود تغييراتي در وزن صورت مي گرفت، اما سال قبل اين وزن 70-30 بود و امسال 50-50 شده است.
معاون آموزشي دانشگاه تهران يکي ديگر از انتقادات وارده به آزمون دکتري را مواد آزموني اعلام کرد و گفت: مواد آزموني هميشه يکي از موارد مورد اختلاف گروهها در دانشگاهها است و مواد آزموني از دروس اصلي نيست که اين يک اشکال است و بيشتر گروه هاي آموزشي اين اشکال را وارد کرده اند.
قمصري در ادامه به يک اشکال ديگر کنکور دکتري نيز اشاره کرد و گفت: دانشگاه تهران به سازمان سنجش 1088 ظرفيت براي دکتري سال تحصيلي جاري اعلام کرد در حاليکه سنجش تنها 859 نفر را معرفي کرد که همانند سال گذشته اين رقم حد نصاب ظرفيتهاي دانشگاه تهران نبود، حال اين عده از داوطلبان به دانشگاههاي ديگر هم معرفي مي شدند و اگر نوبت دوم دانشگاه تهران و نوبت روزانه دانشگاه ديگري را پذيرش مي شدند طبيعتاً دانشگاه تهران را انتخاب نمي کردند و بدين ترتيب صندليهاي دکتري ما خالي مي ماند.
وي ادامه داد: از سوي ديگر پس از برگزاري کنکور داوطلباني که به دانشگاه تهران معرفي شدند کيفيت علمي لازم را نداشتند و از سوي ديگر ظرفيتها خالي مانده بود که اين خلاء را با روشهايي که وزارت علوم مثل تبديل خارج به داخل، پذيرش مربيان، عده اي از دانشجويان خارجي، برخي دانشجويان جانباز و روشندل همچنين استعدادهاي درخشان پر کرديم در حاليکه اين 1088 نفري که براي ظرفيت دانشگاه تهران اعلام شد حق داوطلبان شرکت کننده در آزمون نيمه متمرکز دکتري بود.
قمصري افزود: به وزارت علوم اعلام کرديم همزمان با انجام مصاحبه از داوطلبان دکتري در دانشگاه تهران هر تعداد داوطلبي را از ميان مواردي که ذکر شد تا 31 مردادماه به اين دانشگاه معرفي کنند که در واقع با داوطلبان دکتري مقايسه شوند و در نهايت اسامي به سازمان اعلام شود، اما تا تاريخ اعلام شده اين اسامي اعلام نشد که ما هم قصد داشتيم از پذيرش اين دانشجويان خودداري کنيم و اين موضوع هم قدري مورد اختلاف دانشگاه تهران و وزارت علوم شد.
وي افزود: اين موارد را براي اصلاح به وزارت علوم اعلام کرديم.
معاون آموزشي دانشگاه تهران به ارائه آماري در خصوص ظرفيتهاي اين دانشگاه براي جذب دانشجويان دکتري در سال تحصيلي جاري اشاره کرد.
وي تعداد کل ثبت نام کنندگان مقطع دکتري دانشگاه تهران در سال تحصيلي جاري را 1150 نفر اعلام کرد.

ظرفيت خالی دکتری دانشگاه

اعلام شرایط ثبت تقاضای وام ویژه دکتری

اعلام آخرین تغییرات رشته های امتحانی آزمون دکتری ۹۶

شرایط پرداخت وام ویژه دکتری/ وام شامل شاغلان نمی‌شود

زمان برگزاری کنکور ۹۶ اعلام شد/ ثبت کنکور دکتری از ۱۶ آذر آغاز شد

تعیین تکلیف شیوه پذیرش دانشجوی دکتری دولتی و آزاد در آبان ماه اعلام میشود

پذیرش دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد در کمیسیون آموزش مجلس بررسی شد

فیلم های آموزشی کنکور ارشد و دکتری

اعلام زمان مصاحبه متاخرین آزمون دکتری دانشگاه آزاد

اعلام آخرین تصمیمات ۲ وزارتخانه درباره رشته روانشناسی بالینی

امکان ثبت درخواست غایبان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شد

10 تا 30 درصد تخفیف زمانی ویژه ثبت نام کلاسهای آمادگی آزمون دکتری- موسسه پژوهش

دوره آمادگی کنکور دکتری 96 در خانه مدیریت با دکتر یگانه

اعلام نتایج آزمون دکتری گروه پزشکی / آغاز ثبت نام از ۱۷ مهرماه

همایش مشاوره و تحلیل دروس دکتری

مدرس برتر کنکور مدیریت ( ارشد – دکتری ) : دکتر یگانه

اخبار روزنامه ها