الزامي‌شدن گذراندن واحد «آشنايي با دفاع مقدس» در دانشگاه‌هاي سراسر كشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / مصوبات آموزش عالیارسال شده در   23 فروردین 1390-12 April 2011بازدید 3318


با تصويب وزارت علوم، تحقيقات و فناوري انجام مي‌شود؛
الزامي‌شدن گذراندن واحد «آشنايي با دفاع مقدس» در دانشگاه‌هاي سراسر كشور

معاون آموزش پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس گفت: وزارت علوم، تحقيقات و فناوري مصوبه الزام گذراندن واحد درسي «آشنايي با دفاع مقدس» در دانشگاه‌هاي سراسر كشور را تصويب كرد.


سرهنگ احمد جنتي در گفت‌وگو با خبرنگار ايثار و شهادت باشگاه خبري فارس «توانا» در خصوص روند برگزاري كلاس‌هاي درس «آشنايي با دفاع مقدس» در دانشگاه‌هاي سراسر كشور، اظهار داشت:‌ از آغاز سال تحصيلي 1387 تاكنون اين درس در دانشگاه‌‌هاي سراسر كشور با رويكرد علمي و معرفتي در حوزه دفاع مقدس به صورت علمي و كاربردي با هدف دستيابي به گنجينه عظيم و ارزشمند هشت سال دفاع مقدس و انتقال آن به نسل‌هاي بعد ارائه شده است.

* استقبال دانشجويان و اساتيد از درس «آشنايي با دفاع مقدس»

وي ادامه داد: طي 5 ترم گذشته بيش از 100 هزار دانشجو در 2 هزار و 587 كلاس با تدريس يك هزار و 200 استاد، درس «آشنايي با دفاع مقدس» را گذرانده‌اند و اين آمار استقبال دانشجويان و اساتيد از اين درس را نشان مي‌دهد.
معاون آموزش پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس بيان كرد: در ترم اول سال تحصيلي 90 ـ 89 ، بيش از 39 هزار دانشجو در 997 كلاس درس دانشگاه‌هاي سراسر كشور واحد درس «آشنايي با دفاع مقدس» را گذرانده‌اند و با توجه به تعطيلات نوروز گزارش تكميلي از ترم جاري در دست نيست.

* تدوين دو واحد تخصصي دفاع مقدس در چند رشته دانشگاهي

وي با اشاره به ارائه دروس تخصصي در رشته‌هاي مختلف تحصيلات عالي، گفت: تدوين و طراحي دو واحد تخصصي دفاع مقدس براي بعضي از رشته‌ها از جمله مهندسي، تاريخ، جغرافيا در دست اقدام است و تعريف رشته‌ تحصيلي در مقطع كارشناسي ارشد با عنوان ادبيات پايداري در برخي از دانشگاه‌ها اجرا شده يا براي اجرا پيش‌بيني شده است.

* استقبال 70درصدي دانشجويان دختر در گذراندن درس «آشنايي با دفاع مقدس»

جنتي با بيان اينكه حدود70 درصد از دانشجوياني كه اين واحد درسي را گذرانده‌اند، از دانشجويان دختر هستند، يادآور شد: ارائه درس «آشنايي با دفاع مقدس» در دانشگاه‌هاي سراسري، آزاد، پيام نور، علمي كاربردي و مراكز آموزش عالي در طول 3 سال اخير صورت گرفته و ارائه اين درس به صورت مجازي در دانشكده علوم قرآن و حديث در حال اجراست.

* آموزش شيوه تدريس اساتيد درس «آشنايي با دفاع مقدس» در 15 دوره

وي بيان داشت: در سال جاري معاونت آموزشي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، 5 دوره تربيت مدرس را با هدف توجيه، وحدت رويه و توانمندسازي در راستاي ارائه اين درس در دستور كار قرار داده و در اين راستا تاكنون 15 دوره براي آموزش شيوه تدريس اساتيد «آشنايي با دفاع مقدس» صورت گرفته است.
معاون آموزشي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس خاطرنشان كرد: حدود 98 درصد از اساتيدي كه در اين راستا آموزش ديده‌اند، در دوران دفاع مقدس در جبهه حضور داشتند و 2 درصد ديگر از اين اساتيد، شايستگي‌هاي لازم را دارند و عضويت در هيئت علمي دانشگاه‌ها يكي از ملاك‌هاي ورود به اين عرصه به شمار مي‌رود.

* رضايت حدود 99 درصد دانشجويان از ارائه درس «آشنايي با دفاع مقدس»

وي با اشاره به انگيزه دانشجويان از انتخاب دو واحد اختياري درس «آشنايي با دفاع مقدس»، يادآور شد: دانشجويان با انگيزه‌هاي مختلف از جمله پر كردن واحدها، نمره خوب گرفتن از انتخاب اين واحد درسي، دستيابي به حقايق دفاع مقدس، تعلق خاطر داشتن به دفاع مقدس و عضو خانواده ايثارگري بودن، ايجاد شبهه در دفاع مقدس اين دو واحد درسي را انتخاب مي‌كنند كه اكثر كساني كه با هدف ايجاد شبهه اين دو واحد را انتخاب كرده‌اند، در پايان ترم جزء طرفداران دفاع مقدس شدند.
جنتي بيان كرد: درصد قابل توجهي از دانشجويان در ابتدا از گذراندن واحد درسي «آشنايي با دفاع مقدس» ناراضي بودند ولي نتيجه نظرسنجي‌ها در پايان هر ترم حاكي از آن است كه حدود 99 درصد دانشجوياني كه با انگيزه‌هاي مختلف براي فراگيري اين درس ورود پيدا كردند، از اين درس راضي بودند و با پيامك، تماس و ارائه نامه‌هاي مكتوب از تشكيل چنين كلاس‌هايي قدرداني كردند.

* گذراندن واحد «آشنايي با دفاع مقدس» در دانشگاه‌هاي سراسر كشور الزامي شد

وي در خصوص الزامي شدن گذراندن دو واحد درس «آشنايي با دفاع مقدس» در دانشگاه‌ها، اظهار داشت: در نخستين سال ارائه اين واحد درسي، حدود 100 نفر در يك ترم، اين واحد را گذراندند؛ در برخي از دانشگاه‌هاي آزاد نيز اين دو واحد بر اساس تعلق خاطر مسئولان دانشگاه، به صورت الزامي ارائه شد؛ طي جلسه‌اي كه قبل از پايان سال جاري در وزات علوم و تحقيقات برگزار شد، اين وزارت‌خانه مصوبه الزام گذراندن واحد درسي «آشنايي با دفاع مقدس» در دانشگاه‌هاي سراسر كشور را تصويب كرد ولي اين مصوبه هنوز به دانشگاه‌ها ابلاغ نشده است.

* جوانان براي نجات از گرداب‌هاي فتنه، از حماسه‌هاي رزمندگان در دفاع مقدس الگو بگيرند

معاون آموزشي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس در توصيه‌اي به جوانان نسل امروز، گفت: با توجه به اينكه انقلاب اسلامي با بيش از 30 سال تجربه موفق، در حال حاضر الگوي كشورهاي ديگر قرار گرفته است، دفاع مقدس نيز يكي از بارزترين مؤلفه‌ها و شيوه‌هاي حراست از انقلاب اسلامي بوده است، دانشجويان اين درس را مانند ساير درس‌ها انتخاب كنند و با دنياي جديدي آشنا شوند كه قطعاً براي آنها جذابيت و تازگي خواهد داشت تا حماسه‌هاي هم‌سن و سالان خود را در دفاع مقدس الگوي عملي خود قرار دهند زيرا قدم برداشتن در اين مسير آنها را از افتادن در گرداب‌هاي فتنه نجات پيدا مي‌دهد.

* تربيت خبرنگاران جنگ به مرحله اجرايي نرسيد

وي در خصوص تربيت خبرنگاران جنگ، يادآور شد: سال گذشته طرحي ارائه شد تا خبرنگاراني را كه در حوزه دفاع مقدس فعاليت مي‌كنند، در يك دوره‌، تحت آموزش قرار داده شوند؛ در رابطه با اين موضوع، برنامه‌ريزي مقدماتي با معاونت روابط عمومي و تبليغات بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس صورت گرفت اما متأسفانه به دلايل ناهماهنگي در اجرا، اين طرح به نتيجه نرسيد، عدم محقق شدن اين طرح را بايد از معاونت روابط عمومي و تبليغات بنياد حفظ آثار جويا شد.

 


الزامي‌شدن گذراندن واحد آشنايي با دفاع مقدس در دانشگاه‌هاي سراسر كشور

ابلاغ مصوبه جدید وزارت علوم برای دانشجویان استعداد درخشان

امضاء طرح استیضاح وزیرعلوم به حد نصاب رسید

شهریه پایه ورودیهای قبل ازسال ۹۵ دانشگاه آزاد افزایش نمی یابد

تاکید وزیر علوم بر صرفه جویی در هزینه ها در این وزارت

جلسه روسای دانشگاهها با معاون اول رئیس جمهور برگزار شد

۳ دوره مشترک ارشد دانشگاه خواجه نصیر با دانشگاه های روسی برگزار می شود

معاون جدید دانشجویی و فرهنگی دانشگاه صنعتی امیرکبیر منصوب شد.

ضرورت اجرای کامل مقررات مصوب در حوزه آموزش عالی

نامه دو وزیر به رئیس جمهور درباره وام شهریه

دلایل حذف گرایش در کارشناسی/ هم راستا با آموزش جهانی پیش می‌رویم

مشخص شدن اعضای شورای مرکزی و هیأت عالی نظارت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

مصوبه جدید وزارت علوم درباره نمره مردودی

حذف ماده مربوط به تحصیل رایگان ایثارگران و قاریان در دانشگاه‌ها

انتشار متن کامل منشور حقوق دانشجویی

مصوبات جلسه هیات امنای خراسان رضوی دانشگاه آزاد

اخبار روزنامه ها