سه هزار سرفصل درسی آموزش عالی بازنگری شد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / مصوبات آموزش عالیارسال شده در   19 اسفند 1391-09 March 2013بازدید 1216
سه هزار سرفصل درسی آموزش عالی بازنگری شدمدیر دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سه هزار سرفصل درسی آموزش عالی در سال گذشته و امسال مورد بازنگری قرار گرفت.


پرتال دانشگاهی به نقل از ˈسعید قدیمیˈ شامگاه چهارشنبه در حاشیه همایش ملی آموزش عالی هنر در اصفهان در گفت وگو با ایرنا افزود: 60 درصد این سرفصل ها مربوط به حوزه علوم انسانی است و دروس روانشناسی و علوم سیاسی در مقطع کارشناسی تغییرات جدی داشت.

وی با اشاره به اینکه بیشتر سرفصل های بازنگری شده به دانشگاه ها ابلاغ شده است، اظهار کرد: سرفصل های جدید روانشناسی و علوم سیاسی نیز از مهر 92 در دانشگاه ها ارائه می شود.

به گفته وی، بازنگری سرفصل های روانشناسی شامل 30 درصد در عناوین برنامه ها و 70 درصد در محتوای آنها و بر اساس شاخص های اعلام شده صورت گرفته است.

مدیر دفتر برنامه ریزی آموزش عالی گفت: بر اساس برنامه پنجم توسعه، بازنگری در 20 هزار سرفصل آموزشی تا سال 1394 پیش بینی شده است.

قدیمی افزود: با توجه به اینکه در دوسال اول اجرای برنامه حدود سه هزار سرفصل بازنگری شده است تا رسیدن به مرز 20 هزار سرفصل هنوز عقب افتادگی داریم.

وی تصریح کرد: برای رفع این عقب افتادگی باید از سرمایه های ملی بهره وری بیشتری صورت گیرد.

وی با بیان اینکه هنوز 70 هزار عضو هیات علمی کشور بعنوان اولویت اول در این کار وارد نشده اند، ادامه داد: ما نیاز به پشتیبانی ملی بیشتری نه فقط در بحث منابع مالی بلکه در مباحث قانونی داریم.

قدیمی اظهار کرد: بعنوان مثال یکی از مباحث قانونی می تواند ارتقای اعضای هیات علمی باشد.

وی با بیان اینکه حدود یکهزار و 200 برنامه درسی در آموزش عالی فعال است، گفت: این برنامه ها در 80 کمیته تخصصی مانند فنی و مهندسی، علوم انسانی، علوم پایه و تاریخ تمدن دنبال می شود.

این مقام مسوول افزود: از سال 90 مقرر شد تمام برنامه های درسی که بیش از پنج سال عمر دارد باید بازنگری شود که بیشتر این برنامه ها این چنین بود.

وی تصریح کرد: اولویت در بازنگری برنامه های درسی با رشته های علوم انسانی است و در 30 ماه گذشته بیش از 80 درصد وقت ما صرف این حوزه شد.

قدیمی با بیان اینکه 15 کارگروه ویژه در حوزه علوم انسانی برای بازنگری برنامه های درسی فعال است، گفت: بمنظور مشارکت همه ظرفیت های کشور، حوزه های علمیه، شورای عالی انقلاب فرهنگی، آموزش و پرورش و وزارت ارشاد نیز به طور جدی درگیر این کار شده اند.

وی تصریح کرد: یکی از کارهایی که به طور جدی در این زمینه انجام شده، مطالعات تطبیقی و به روز کردن سرفصل ها و محتواهای آموزشی است.

وی با تاکید براینکه در هر بازنگری باید تجربه جهان را در نظر بگیریم، افزود: در مورد روانشناسی، بیش از 10 دانشگاه جهان را مطالعه کردیم.

همایش ملی آموزش عالی هنر روز چهارشنبه در دانشگاه هنر اصفهان آغاز به کار کرد و به مدت دو روز برگزار می شود.مصوبات آموزش عالی آموزش عالی سه سرفصل درسی آموزشی

ابلاغ مصوبه جدید وزارت علوم برای دانشجویان استعداد درخشان

امضاء طرح استیضاح وزیرعلوم به حد نصاب رسید

شهریه پایه ورودیهای قبل ازسال ۹۵ دانشگاه آزاد افزایش نمی یابد

تاکید وزیر علوم بر صرفه جویی در هزینه ها در این وزارت

جلسه روسای دانشگاهها با معاون اول رئیس جمهور برگزار شد

معاون جدید دانشجویی و فرهنگی دانشگاه صنعتی امیرکبیر منصوب شد.

۳ دوره مشترک ارشد دانشگاه خواجه نصیر با دانشگاه های روسی برگزار می شود

ضرورت اجرای کامل مقررات مصوب در حوزه آموزش عالی

نامه دو وزیر به رئیس جمهور درباره وام شهریه

دلایل حذف گرایش در کارشناسی/ هم راستا با آموزش جهانی پیش می‌رویم

مشخص شدن اعضای شورای مرکزی و هیأت عالی نظارت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

مصوبه جدید وزارت علوم درباره نمره مردودی

حذف ماده مربوط به تحصیل رایگان ایثارگران و قاریان در دانشگاه‌ها

انتشار متن کامل منشور حقوق دانشجویی

مصوبات جلسه هیات امنای خراسان رضوی دانشگاه آزاد

اخبار روزنامه ها