صدور كارنامه سلامت برای دانشجويان و چكاپ رايگان دانشجويان جديدالورود

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   13 شهریور 1391-03 September 2012بازدید 1565


صدور كارنامه سلامت برای دانشجويان و چكاپ رايگان دانشجويان جديدالورود


پرتال دانشگاهی به نقل از ایسنا: رييس مركز مشاوره وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از چكاب رايگان وضعيت سلامت روان و جسم دانشجويان جديد كارشناسي و كارشناسي ارشد جهت پيگيري وضعيت دانشجويان در قالب كارنامه سلامت روان وجسم در دانشگاههاي كشور خبر داد.

دكتر يعقوبي با بيان اينكه دانشجويان ورودي‌هاي جديد كارشناسي و كارشناسي ارشد در ابتداي ورود خود پالايش جسمي و رواني مي‌شوند، تصريح كرد: براين اساس در بحث كارنامه سلامت جسم دانشجويي، وضعيت جسماني دانشجويان از طريق معاينات قد، وزن و فشار خون، بينايي و دهان و دندان بررسي خواهد شد.

وي افزود: همچنين در بحث سلامت روان پرسشنامه‌اي با بيش از 100 سوال جهت بررسي وضعيت سلامت روان دانشجو تهيه شده است كه در اين راستا ابعاد مثبت و منفي سلامت روان دانشجو مشخص مي‌شود و نتايج اين كارنامه در اختيار وي قرار مي‌گيرد.

وي افزود: در بحث سلامت روان، آيتم‌هايي همچون ميزان شادي، احساس خودكارآمدي، اعتماد به نفس، ميزان اضطراب، افسردگي تحصيلي، بي‌خوابي و ... دانشجو مشخص مي‌شود. همچنين از طريق اين تست‌ها مدل شخصيتي نيز قابل تعيين است.

رييس مركز مشاوره وزارت علوم ادامه داد: بر اساس اطلاعاتي كه در اين پرسشنامه به دست مي‌آيد، اگر دانشجويي نيازمند مشاوره باشد، از آنها جهت راهنمايي در مراكز مشاوره دعوت به عمل مي‌آيد.

وي خاطر نشان كرد: جامعه هدف در كارنامه سلامت روان و جسم دانشجويان كارشناسي و كارشناسي ارشد موسسات آموزش عالي دولتي به غير از پيام‌نور و جامع علمي كاربردي است و مابقي دانشگاه‌ها نيز در صورتي كه مراكز مشاوره و بهداشت داشته باشند مي‌توانند كارنامه سلامت را اجرايي كنند. همچنين واحدهاي فني‌و حرفه‌اي و غيرانتفاعي نيز كه مراكز مشاوره‌‌اي دارند مي‌توانند از امسال كارنامه روان را اجرا كنند.

رييس مركز مشاوره وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تصريح كرد: اين كارنامه يك چكاب فردي جهت پيگيري دانشجو از وضعيت خود است و در واقع يك چكاب رايگاني است كه اطلاعات آن در اختيار دانشجو قرار خواهد گرفت.

يعقوبي با بيان اينكه سال گذشته براي بيش از 70 هزار دانشجو كارنامه سلامت روان صادر شد، گفت: اين كارنامه در بيش از 80 دانشگاه و موسسه آموزش عالي اجرايي شد. بحث كارنامه روان از سال 86 به صورت كشوري و ملي در حال اجرايي است و سال‌هاي قبل آن نيز به صورت پراكنده انجام مي‌گرفت.

وي در ادامه اعلام كرد: علاوه بربحث كارنامه سلامت روان، مجموعه انتشاراتي به صورت كتاب و سي‌دي در هنگام ثبت‌نام در اختيار دانشجويان جديدالورود قرار مي‌گيرد تا سازگاري بهتري با زندگي دانشجويي داشته باشند.

وي با اشاره به ويژه‌نامه پيام مشاور، گفت: اين ويژه‌نامه در ابتداي ورود در اختيار دانشجويان خوابگاهي قرار مي‌گيرد كه اين انتشار مي‌تواند دانشجويان را با شرايط دوري از خانواده، غم غربت و ... راهنمايي كند.

وي در ادامه با اشاره به كتابي در زمينه راهنمايي براي سازگاري با زندگي دانشجويي، گفت: در اين كتاب نيز راهنمايي‌هايي در زمينه نحوه درس خواندن در دانشگاه، مديريت بحث اقتصادي، مديريت زندگي دانشجويي و ... در اختيار دانشجويان قرار مي‌گيرد.

رييس مركز مشاوره وزارت علوم، تحقيقات و فناوري افزود: كتاب زندگي سالم دانشجويي نيز از ديگر مجموعه كتبي است كه جهت سالم زندگي كردن دانشجو در اختيار وي قرار مي‌گيرد.


كارنامه سلامت دانشجويان چكاپ رايگان دانشجويان جديدالورود

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

ثبت نام بیش از ۲ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی

اسکان دانشجویان خوابگاهی دانشگاه علامه از ۲۵ شهریور

برنامه وزارت علوم برای ترویج کرسی‌های آزاد اندیشی

اخبار روزنامه ها