افزایش وام دانشجویی دانشگاه ازاد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   12 مهر 1391-03 October 2012بازدید 3146
افزایش وام دانشجویی دانشگاه ازاد

پرتال دانشگاهی کشور به نقل از خبرگزاری فارس: مدیرکل تسهیلات اعتباری، مالی و رفاهی دانشگاه آزاد از افزایش میزان وام‌‌های این دانشگاه خبر داد.
محمدحسین سدهی‌نیا مدیرکل تسهیلات اعتباری، مالی و رفاهی دانشگاه آزاد اسلامی از افزایش میزان وام شهریه دانشجویان دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: سقف وام دوره دکترای تخصصی به ۲۵ میلیون ریال، دوره کارشناسی‌‌ارشد تا سقف ۱۰ میلیون ریال و دوره کاردانی و کارشناسی به پنج میلیون ریال افزایش یافت.

وی افزود: از دیگر تسهیلات در نظر گرفته شده تبدیل وام به وام‌های بلندمدت برای دانشجویانی است که بدهی معوق دارند.

سدهی نیا از افزایش مدت بازپرداخت وام شهریه خبر داد و گفت: از این پس مدت بازپرداخت وام شهریه دانشجویان از ۳۰ به ۶۰ ماه افزایش پیدا می‌کند. همچنین آن دسته از فارغ‌التحصیلانی که باید به خدمت سربازی بروند پس از پایان دوران خدمت می‌توانند نسبت به پرداخت اقساط خود اقدام کنند.

مدیرکل تسهیلات اعتباری دانشگاه آزاد از افزایش میزان کمک هزینه تحصیلی خبر داد و گفت: با بررسی‌های صورت گرفته و موافقت رئیس دانشگاه آزاد میزان کمک هزینه تحصیلی یک میلیون ریال افزایش پیدا کرد، بنابراین به دانشجویان مجرد پنج میلیون ریال و دانشجویان متاهل شش میلیون ریال کمک‌هزینه تحصیلی در هر ترم آموزشی تعلق خواهد گرفت.

سدهی‌نیا با اشاره به افزایش میزان وام اجاره مسکن، گفت: از این پس یک میلیون ریال به میزان وام اجاره مسکن دانشجویان افزوده خواهد شد، به‌گونه‌ای که به دانشجویان مجرد مبلغ پنج میلیون ریال و به دانشجویان متاهل شش میلیون ریال برای مدت یک سال تحصیلی وام اجاره مسکن تعلق خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه میزان وام ازدواج‌های دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی افزایش یافته است، گفت: در گذشته میزان وام ازدواج که به زوجین تعلق می‌گرفت ۱۲ میلیون ریال بود که از این پس این میزان ۱۵ میلیون ریال افزایش یافته و زوجین طی مدت ۲۰ ماه باید نسبت به بازپرداخت اقساط اقدام کنند.

سدهی‌نیا همچنین از افزایش میزان وام ضروری از مبلغ 10 میلیون به ۱۲ میلیون ریال خبر داد.

وی در ادامه از همکاری مناسب صندوق رفاه وزارت علوم با دانشگاه آزاد اسلامی قدردانی کرد و گفت: یکی از اقدام‌های مناسبی که پس از روی کار آمدن آقای دانشجو در راس دانشگاه آزاد اسلامی انجام شد، بحث واگذاری اختیار به مناطق و واحدهاست. این موضوع تاثیر بسیار مثبتی در ارائه خدمات به دانشجویان این دانشگاه دارد و باعث رضایتمندی آنها در طول چند ماه گذشته می‌شود.

سدهی‌نیا با بیان اینکه هر سال بر متقاضیان دریافت وام شهریه افزوده می‌شود، گفت: در حال حاضر حدود ۵۰ درصد از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی متقاضی دریافت وام شهریه هستند. این در حالی است که منابع ما برای پرداخت وام محدود است.

وی در ادامه به میزان منابع مالی موجود در صندوق رفاه دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: کل منابع دولتی ما ۶۴۰ میلیون ریال است. ‌هزار و ۵۰۰ میلیون ریال هم قرار است طی قراردادی که با بانک صادرات منعقد کرده‌ایم به‌عنوان وام قرض‌الحسنه در اختیارمان قرار گیرد. موجودی صندوق خود ما نیز حدود دو هزار و ۱۳۷ میلیارد ریال است و این به آن معناست که کل اعتبار ما حدود چهار هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال است که با این میزان اعتبار ما تنها می‌توانیم به ۸۰۰ هزار نفر از دانشجویان آن هم تا سقف هفت میلیون ریال وام شهریه بدهیم.

سدهی‌نیا افزود: با توجه به زمانبر بودن ثبت‌نام و معرفی بیش از ۴۰ هزار دانشجو بعید است که بتوانیم کل اعتبار در نظر گرفته شده را جذب کنیم.

وی خواستار تخصیص وام وزارت علوم به صندوق رفاه دانشگاه آزاد اسلامی شد و تاکید کرد: در این صورت است که دانشجویان راحت تر و به موقع وام را دریافت می کنند.

مدیرکل تسهیلات اعتباری، مالی و رفاهی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه گفت: در سال گذشته توانستیم از محل منابع خودمان به ۴۴۰ هزار نفر از دانشجویان وام بدهیم.

مدیر کل تسهیلات اعتباری و مالی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: دو هزار میلیارد ریال وام قرض الحسنه دانشگاه آزاد اسلامی در قالب کمک هزینه شهریه، مسکن، ازدواج و ضروری پرداخت شده است.

سدهی نیا با قدردانی از زحمات وزارت علوم در پرداخت وام به دانشجویان و همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: با توجه به اینکه 300 میلیارد ریال بودجه از طرف صندوق وزارت علوم ابلاغ شده است، واحدهای دانشگاهی می توانند تا تخصیص اعتبار نسبت به ارایه وام به دانشجویان اقدام کنند.

وی با تاکید بر اینکه شهریه دانشجویان باید هنگام ثبت نام مشخص و روشن شود، افزود: نباید واحدهای دانشگاهی به دلیل عدم پرداخت شهریه، دانشجویان را از امتحان منع کنند.

مدیر کل تسهیلات اعتباری و مالی دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه دیدگاه فرهاد دانشجو مدیریت جدید دانشگاه مبنی بر عدم فشار بر روی دانشجویان به جهت شهریه است، گفت: تخفیف 20 درصدی برای دانشجویان دوره های کاردانی و کارشناسی و اختصاص 100 میلیون ریال وام به دانشجویان دوره دکتری بر این اساس صورت گرفته است.


افزایش وام دانشجویی دانشگاه ازاد

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

تمدید مهلت ثبت‌نام بیستمین دوره ازدواج دانشجویی

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

ثبت نام بیش از ۲ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی

اسکان دانشجویان خوابگاهی دانشگاه علامه از ۲۵ شهریور

اخبار روزنامه ها