محتوای دروس دانشگاهی تا پنج سال آینده بومی سازی می شوند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   08 آبان 1391-29 October 2012بازدید 1055محتوای دروس دانشگاهی تا پنج سال آینده بومی سازی می شوندمدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزشی عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده ، تمام دروس دانشگاهی بر اساس نیازهای کشور و متناسب با پتانسیل هر منطقه تهیه و تا پنج سال آینده بومی سازی می شوند.

به گزارش پرتال دانشگاهی کشور  سعید قدیمی  روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: براین اساس مقرر شده است از تمام ظرفیت های ملی کشور برای تهیه و تدوین محتوای دروس دانشگاهی در مقاطع مختلف تحصیلی استفاده شود.

وی اظهار داشت : تالیف کتب مرجع بومی و متناسب با پتانسیل کشور و اصلاح پذیرش دانشجو از دیگر برنامه های وزارت علوم است زیرا در برنامه پنجم توسعه بر تحول بنیادی در آموزش عالی تاکید شده است از این رو باید ساختارهای آموزش عالی متناسب با شرایط و نیازهای کشورتغییر اساسی کند.

وی ادامه داد: در 33 سال گذشته همواره جمعیت بین 18 تا 24 سال کشور رشد صعودی داشته و تقاضا برای حضور در دانشگاهها بیشتر از ظرفیت دانشگاهها بوده است اما از سال 1389 برای اولین بار این روند سیر نزولی به خود گرفت به گونه ای که پیش بینی می شود تا 15 سال آینده چهار میلیون نفر از جمعیت جوان کشور کاسته شود.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزشی عالی وزارت علوم گفت: بنابراین با این روند ظرفیت پذیرش دانشگاهها افزایش خواهد یافت زیرا با این حساب بیش از چهار میلیون صندلی خالی در دانشگاهها وجود خواهد داشت .

وی اظهارداشت : این روند شرایط را برای دوره تحصیلات تکمیلی سخت ترمی کند که باید با برنامه ریزی های صحیح آن را مدیریت کنیم تا تقاضاها را از کمیت به سمت کیفیت سوق دهیم.

قدیمی گفت: بر این اساس شورای برنامه ریزی آموزش عالی موظف شد تا سرفصل ها ، محتوای متون و سیاست های کلان را تعیین کند که براین اساس 75 کمیته تخصصی شکل گرفت که یکی از آنها مربوط به حوزه علوم دریا و اقیانوس هاست .

وی ادامه داد: در مدت 33 سال گذشته حوزه دریا در آموزش عالی کشور مورد کم توجهی قرار گرفته که با تشکیل کمیته تخصصی علوم وفنون دریا و اقیانوس ،محور های مهندسی دریا ، علوم انسانی دریا ، علوم زیستی دریا و علوم غیرزیستی دریا در دستور کار قرار گرفته است . در حال حاضر کمیته های مستقل در زمینه هریک از محورهای مذکور، تشکیل شده است .

قدیمی گفت: قرار است این کمیته ها با اجرای برنامه های مدون خود نقشه راه حوزه های تخصصی علوم دریا را در کشور تهیه کنند. همچنین بازنگری برنامه های درسی دانشگاهی جزو وظایف این کمیته هاست . براین اساس دانشگاه های فعال در عرصه علوم دریا از سال 90 به عنوان مرجع با همکاری دیگر دانشگاه های کشور موظف به بازنگری دروس دانشگاهی شده اند.

 

 


محتوای دروس دانشگاهی بومی سازی

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

ثبت نام بیش از ۲ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی

اسکان دانشجویان خوابگاهی دانشگاه علامه از ۲۵ شهریور

برنامه وزارت علوم برای ترویج کرسی‌های آزاد اندیشی

اخبار روزنامه ها