سهم دانشگاهها در جذب دانشجوی روانشناسی تعداد واحدها از سال 92

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   13 بهمن 1391-01 February 2013بازدید 1758


سهم دانشگاهها در جذب دانشجوی روانشناسی  تعداد واحدها از سال 92رئیس گروه روانشناسی وزارت علوم با اشاره به تعداد واحدهای درسی رشته روانشناسی که پس از حذف گرایش در این رشته، در نظر گرفته شده، به سهم دانشگاههای کشور در جذب دانشجویان روانشناسی هم اشاره کرد.


پرتال دانشگاهی به نقل از  دکتر علی فتحی آشتیانی، رئیس گروه روانشناسی وزارت علوم طی گفتگویی با خبرنگار مهر، از حذف گرایشهای روانشناسی در کارشناسی، حذف رشته مشاوره در این مقطع و بررسی این رشته در دانشگاههای جهان خبر داد.

عدم تناسب جنسیتی میان دانشجویان روانشناسی

وی با تاکید بر بررسیهای همه جانبه ای که میان جمعیت دانشجویی رشته روانشناسی صورت گرفته، با اشاره به عدم تناسب جنسیتی میان دانشجویان این رشته در ایران، اظهار داشت: هیچ تناسب جنسیتی میان دانشجویان روانشناسی لحاظ نشده، به طوری که در دوره کارشناسی 83 درصد دانشجویان دختر و 17 درصد پسر هستند. این نسبت در کارشناسی ارشد برای دانشجویان دختر 72 درصد و سهم دانشجویان پسر 28 درصد اعلام شده است؛ اما میزان دانشجویان دختر و پسر در مقطع دکتری 50 - 50 مشاهده می شود.

سهم دانشگاهها در جذب دانشجویان روانشناسی

وی در ادامه بررسیهای صورت گرفته میان دانشجویان رشته روانشناسی، با اشاره به سهم دانشگاهها از میزان جذب دانشجوی روانشناسی، دانشگاه پیام نور را رکورد دار تعداد دانشجویان موجود در این رشته دانست و گفت: 63 درصد دانشجویان رشته روانشناسی مقطع کارشناسی در دانشگاه پیام نور، 26 درصد در دانشگاه آزاد و مابقی یعنی 11 درصد در دانشگاههای دولتی تحصیل می کنند، بنابراین به این نتیجه رسیدیم که تناسبی هم میان دانشجویان از نظر محلی که در آن تحصیل می کنند، وجود ندارد.

روانشناسی بدون گرایش در آمریکا، اروپا و آسیا

رئیس کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی، گام بعدی بررسی رشته روانشناسی در سطح وزارت علوم و شورای تحول را مطالعه وضعیت این رشته در کشورهای آمریکایی، اروپایی و آسیایی عنوان کرد.

فتحی آشتیانی در این باره، اظهار داشت: بررسیهای ما در 10 دانشگاه معتبر آمریکا، 10 دانشگاه معتبر اروپا و تعدادی دانشگاه آسیای شرقی مثل چین، ژاپن و مالزی همچنین چند دانشگاه کشورهای اسلامی صورت گرفت تا وضعیت این رشته در دانشگاهها برایمان محرز شود.

وی با بیان اینکه در هیچ کجای دنیا رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی گرایش ندارد، تاکید کرد: در این کشورها، دانشجویان این رشته بدون هیچ گرایشی در مقطع کارشناسی تحصیل می کنند، یکی دیگر از نتایج به عمل آمده این بود که رشته مشاوره به هیچ عنوان در مقطع مذکور راه اندازی نشده است.

تبعیت از دانشگاههای خارجی در حذف گرایشها

فتحی آشتیانی با نابجا و نادرست دانستن اقدامات گذشته در خصوص ایجاد گرایش در مقطع کارشناسی روانشناسی دانشگاههای داخل، از حذف گرایشهای این رشته در مقطع کارشناسی خبر داد و اظهار داشت: در ادامه حذف گرایشهای مقطع کارشناسی روانشناسی، رشته مشاوره هم در این مقطع حذف شد؛ بنابراین همه دانشجویان به زودی در مقطع کارشناسی فقط رشته روانشناسی می خوانند و ایجاد گرایش به مقاطع ارشد و دکتری منتقل شد.

ارائه 138 واحد درسی رشته روانشناسی از سال 92

رئیس انجمن ایرانی روانشناسی همچنین به برنامه های جدید درسی رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی اشاره کرد که از سال تحصیلی آینده دانشجویان موظف به گذراندن واحدهای تعریف شده، هستند.

وی در این باره گفت: از سال تحصیلی آینده، دانشجویان ورودی جدید رشته روانشناسی موظف به گذراندن 72 واحد دروس پایه، 36 واحد دروس تخصصی، 10 واحد دروس اختیاری و 20 واحد دروس عمومی هستند که در کل 138 واحد را تشکیل می دهد؛ برای این تعداد واحد، 68 درس اختصاص یافت.

تکلیف دانشجویان فعلی روانشناسی

رئیس کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی، درباره تکلیف دانشجویانی که در مقطع کارشناسی روانشناسی دارای گرایش می خوانند، گفت:  تمام دانشجویانی که در حال حاضر با همان گرایشهای بالینی، عمومی، صنعتی سازمانی، استثنایی، تربیتی، مشاوره و غیره تحصیل می کنند، به تحصیلشان در همین گرایشها ادامه خواهند داد.دانشگاه رشته روانشناسی سهم دانشگاه در رشته روانشناسی

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها