بورسیه تحصیلی ایتالیا

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

بـورسیه تحصیلی ایتالیا شرایط و مهلت ثبت نام

همانطور که می دانید امکانانی که کشور ایتالیا برای جذب دانشجو از سراسر دنیا در نظر گرفته باعث شده که این کشور به یکی از مقصدهای مهم و جذاب برای دانشجویان ایرانی نیز تبدیل شود. از جمله این امکانات می توان به بـورسیه های تحصیلی متنوع و امکان تحصیل رایگان در ایتالیا اشاره کرد. و دانشجویان برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا شانس زیاد خواهند داشت. در این مطلب قصد داریم به معرفی شرایط و نحوه دریافت بـورسیه تحصیلی که وزارت امور خارجه ایتالیا برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است بپردازیم.

 

بـورسیه وزارت امور خارجه

وزارت امورخارجه و همکاری­‌های بین الملل ایتالیا هر ساله بـورسیه تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی و شهروندان ایتالیایی که در خارج از ایتالیا زندگی می‌کنند در نظر می‌­گیرد. هدف از این بـورسیه افزایش همکاری فرهنـگی بین المللی، گسترش زبان ایتالیایی و  ارتقاء سیستم اقتصادی و تکنولوژی ایتالیا در سراسر جهان است.
این بـورسیه تحصیلی برای انجام پروژه‌­های تحصیلی و تحقیقاتی در موسسات آمـوزش عالی ایتالیا (موسسات دولتی یا موسسات قانونی که توسط مقامات دولتی تائید شوند) نیز ارائه می­شود.

مهلت درخواست استفاده از این بـورسیه تحصیلی و فرصت بررسی مدارک و شرایط داوطلبان هر سال تا ماه اردیبهشت است. این نکته را در نظر داشته باشیدکه هر دانشجوی بین‌المللی در طول تحصیل در ایتالیا تنها می‌تواند از یک بـورسیه دولتی در طول مدت تحصیل خود استفاده کند.
در ادامه به تشریح شرایط، مدارک و نحوه ثبت نام برای دریافت این کمک هزینه تحصیلی پرداخته­‌ایم.
 

 شرایط دریافت بـورسیه در مقاطع مختلف تحصیلی

۱-فوق لیسانس

کمک هزینه‌های تحصیلی برای دوره فوق لیسانس در بازه زمانی بین ۶ تا ۹ ماه به شما تعلق می­گیرد. برای شروع دوره فوق لیسانس در ایتالیا به مدرک لیسانس معتبر در کشور خودتان نیاز دارید. همچنین دریافت کمک هزینه مالی در سال دوم کارشـناسی ارشد تحصیل ملزم به گذراندن واحدهای مشخص در سال اول تحصیلی است.

۱-۲دوره­‌های تحصیلات تکمیلی در زمینه هنـر، موسـیقی و رقص

کمک هزینه‌های تحصیلی برای دوره­‌های تحصیلات تکمیلی در زمینه هنـر، موسـیقی و رقص در بازه زمانی بین ۶ تا ۹ ماهه به شما تعلق می­‌گیرد. متقاضیان برای دریافت پذیرش در این دوره­‌ها باید در موسسه AFAM پذیرفته شوند. داوطلبان باید مدارک تحصیلی و مورد نیاز برای این موسسه یا دانشگاه را ارائه کنند تا موفق به دریافت پذیرش در این دوره­‌ها شوند.

 

پذیرش برای برخی دوره‌­های کارشـناسی ارشد یا موسسات AFAM نیاز به آزمون ورودی دارد. برای اطلاعات بیشتر می­توانید به سایت دانشگاه مورد نظر یا موسسه AFAM مراجعه کنید.

۱-۳ دکـتری

کمک هزینه های تحصیلی برای دوره دکـتری نیز بین ۶ تا ۹ ماه در اختیار متقاضیان قرار می­گیرد. متقاضیان برای تحصیل در دوره دکـتری در ایتالیا باید شرایط ورودی و شرایط تحصیلی مورد نظر دانشگاه را داشته باشند، آنها همچنین باید نامه پذیرش خود از طرف دانشگاه ایتالیایی را برای دریافت کمک هزینه مالی ارائه دهند.

۱-۴ تحقیقات علمی زیر نظر دانشگاه

کمک هزینه های تحصیلی برای تحقیقات علمی زیر نظر دانشگاه و موسسات علمی برای ۶ تا ۹ ماه در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. این نوع کمک مالی به پروژه­‌های تحقیقاتی که در موسسات پژوهشی ایتالیا انجام می­‌شود اختصاص می‌­یابد. شورای پژوهشی ایتالیا CNR، موسسه ملی بهداشت ایتالیا ISS، موسسه ملی فیزیک هسته­­ای ایتالیا INFN، موسسه ملی اختر فیزیک ایتالیا INAF، موسسه حفاظت از محیط زیست و تحقیقات ایتالیا ISPRA و سایر موسسات تحت نظارت علمی دانشگاه‌­های عمومی یا موزه­‌ها مراکز و موسسات مورد تأیید برای دریافت این کمک هزینه هستند.

۱-۵ دوره های زبان و فرهنـگ ایتالیایی

کمک هزینه تحصیلی برای دوره‌­های زبان و فرهنـگ ایتالیایی برای دانشجویان این دوره به مدت ۳ ماه اختصاص داده می­شود. داوطلبان این دوره باید مدرکی برای تأیید سطح زبان ایتالیایی خود ارائه دهند. پایین تر سطح زبان ایتالیایی مورد نیاز برای شرکت در این دوره­ها سطح A2 از استاندارد CEFR است.

 

شرایط لازم برای دریافت کمک هزینه تحصیلی

۲-۱ مدارک تحصیلی

کمک هزینه مالی فقط برای دانشجویان بین المللی و شهروندان ایتالیایی که در خارج از ایتالیا زندگی می­کنند (IRE) اجرا می­شود. داوطلبان باید مدرک تحصیلی معتبر برای ثبت نام در دانشگاه یا موسسات ایتالیایی در اختیار داشته باشند.

۲-۲ محدودیت سنی

داوطلبان دوره‌­های کارشـناسی ارشد، تحصیلات تکمیلی در هنـر، موسـیقی و رقص (برنامه‌های AFAM) زبان و فرهنـگ ایتالیایی تا زمان تکمیل مدارک خود نباید بیشتر از ۲۸ سال سن داشته باشند.

داوطلبان دوره دکـتری نیز نباید تا آخرین مهلت تکمیل مدارک بیش از ۳۰ سال سن داشته باشند.

داوطلبان پژوهش­های تحقیقاتی تحت نظر دانشگاه نیز نباید تا آخرین زمان تکمیل فرم بیش از ۴۰ سال سن داشته باشند.

۲-۳ مهارت زبان

داوطلبان باید مدرکی برای تأیید سطح زبان خود ارائه دهند. پایین‌تر سطح مورد نیاز ایتالیایی سطح B2 در چارچوب آزمون مشترک زبان اروپا برای زبان است. (CEFR)

مدرک زبان ایتالیایی برای دوره­‌های که به زبان انگلیسی تدریس می­‌شوند احتیاج نیست و در این حالت داوطلبان باید حداقل سطح زبان B2  برای زبان انگلیسی را در چارچوب آزمون مشترک زبان اروپا (CEFR) کسب کنند. (IELTS 6)

برای دوره­‌های زبان و فرهنـگ ایتالیایی، داوطلبان باید مدرکی برای مشخص کردن سطح زبان خود به ایتالیایی داشته باشند. پایین­ترین سطح مورد نیاز برای تحصیل در این دوره‌­ها سطح A2  در چارچوب آزمون مشترک زبان اروپا (CEFR) است.


بازخوانی- تضمین

داوطلبانی که کمک مالی MAECI را برای سال تحصیلی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ دریافت می­کنند مجاز به شرکت در یک دوره آمـوزشی در این سال تحصیلی هستند. تمدید پرداخت کمک هزینه تحصیلی مختص دانشجویانی است که رشد تحصیلی رضایت بخشی در سال اول تحصیل خود داشته‌­اند.

 

 ارسال اطلاعات

متقاضیان می بایست فرم درخواست را در لینک زیر به صورت آنلاین تکمیل و برای بررسی ارسال کنند:

[vc_btn title=”فرم بورسیه تحصیلی ایتالیا” shape=”square” color=”primary” align=”center” link=”url:http%3A%2F%2Fwww.unp.ir%2Fapply%2F%25D9%2581%25D8%25B1%25D9%2585-%25D8%25A8%25D9%2588%25D8%25B1%25D8%25B3%25DB%258C%25D9%2587-%25D8%25AA%25D8%25AD%25D8%25B5%25DB%258C%25D9%2584%25DB%258C-%25D8%25A7%25DB%258C%25D8%25AA%25D8%25A7%25D9%2584%25DB%258C%25D8%25A7||target:%20_blank”]

 

 شرایط انتخاب و پرداخت کمک‌های مالی

انتخاب

داوطلبان دریافت این بـورسیه توسط کمیته‌­ای که متشکل از کارشناسان دیپلماتیک سفارت ایتالیا در کشور متقاضی است مورد ارزیابی قرار می­‌گیرند.

مدارک  

کمک‌­های مالی بر اساس ارزیابی و مقایسه برنامه­‌های دانشجو برای تحصیل، معیارهای مربوط به اطلاعات علمی و تجربی فرد متقاضی و سایر مدارک بررسی می‌­شود.

رتبه بندی

ماموران دیپلماتیک سفارتخانه‌­ها موظف هستند تا لیست موسساتی که کمک­‌های مالی پرداخت می­‌کنند را در اختیار متقاضیان قرار داده و همچنین در صورت امکان لیستی از بهترین داوطلبانی که موفق به کسب این کمک مالی نشده‌­اند را منتشر کنند.

شهریه دانشگاه

این کمک هزینه ممکن است بسته به سیاست هر دانشگاه شما را از پرداخت هزینه ثبت نام و هزینه تحصیل معاف کند. این معافیت شامل دوره­‌های زبان و فرهنـگ ایتالیایی نمی‌­شود.

خدمات درمانی و بیمه

دریافت کنندگان این بـورسیه در طول مدت تحصیل خود تحت پوشش بیمه پزشـکی و تصادف قرار می‌­گیرند. خدمات بیمه برای آسیب‌­های جسمی و پزشـکی که قبل از شروع بیمه به وجود آمده تعلق نخواهد گرفت.


مبلغ کمک هزینه  

واجدان شرایط دریافت این کمک هزینه تحصیلی ماهیانه مبلغ ۹۰۰ یورو دریافت می­‌کنند که به حساب بانکی آن­ها در ایتالیا واریز می­‌شود. اولین مرحله دریافت این مبلغ می­‌تواند پس از پایان ثبت نام در دانشگاه و ارسال تمام مدارک مورد درخواست به توجه به رویه‌­های اداری باشد. ادامه پرداخت این کمک هزینه تنها با تأیید پیشرفت تحصیلی امکان پذیر خواهد بود.

 

محدودیت‌­های بـورسیه

داوطلبان تحصیل در ایتالیا در طول مدت تحصیل خود تنها می‌­توانند از یک بـورسیه دولتی استفاده کنند. این موضوع شامل بـورسیه­هایی که دانشگاه یا سایربخش­‌های خصوصی در اختیار دانشجویان می­گذارند نمی­شود.

منبع: وزارت امورخارجه ایتالیا[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

جهت بررسی رایگان شرایط شما در بورسیه ایتالیا فرم زیر را تکمیل نمایید

[/vc_column_text][vc_btn title=”فرم بورسیه تحصیلی ایتالیا” shape=”square” color=”primary” align=”center” link=”url:http%3A%2F%2Fwww.unp.ir%2Fapply%2F%25D9%2581%25D8%25B1%25D9%2585-%25D8%25A8%25D9%2588%25D8%25B1%25D8%25B3%25DB%258C%25D9%2587-%25D8%25AA%25D8%25AD%25D8%25B5%25DB%258C%25D9%2584%25DB%258C-%25D8%25A7%25DB%258C%25D8%25AA%25D8%25A7%25D9%2584%25DB%258C%25D8%25A7||target:%20_blank”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاه ها غیرفعال است