استعداد برتر ایرانی متقاضی سفر به کشور و تسهیلات سربازی برای نخبگان ایرانی خارج

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / تحصیل در خارجارسال شده در   31 اردیبهشت 1392-21 May 2013بازدید 1674
معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان از ثبت نام 50 نخبه ایرانی خارج از کشور برای سفر به ایران خبر داد و گفت: این افراد در صورت داشتن برنامه علمی مورد تایید بنیاد ملی نخبگان از حمایت‌های بنیاد برخوردارخواهند شد.

پرتال دانشگاهی به نقل از دکتر سید حسن حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به حمایت‌های بنیاد ملی نخبگان از سفرهای هدفمند نخبگان و استعدادهای برتر ایرانی شاغل در خارج به داخل کشور افزود: بر این اساس استعدادهای برتر و اساتیدی که در خارج از کشور در دانشگاه‌های تراز اول تحصیل و یا تدریس می‌کنند، می‌توانند در سمینارها و کارگاه‌های آموزشی در کشور شرکت کنند.

معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان معیار معتبر بودن دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های خارج از کشور را مصوبات وزارتخانه‌های علوم و تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دانست و اظهار داشت: دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی و یا فارغ التحصیلان شاغل در یکی از موسسات خارج از کشور که مشمول آیین نامه احراز استعدادهای برتر و نخبگی هستند، مشمول این آیین نامه می‌شوند.

وی از ثبت نام تعدادی از استعدادهای برتر ایرانی خارج از کشور در این طرح خبر داد و خاطر نشان کرد: تاکنون 50 نفر برای سفر به ایران ثبت نام کردند که از این تعداد 10 نفر حائز شرایط شناخته شدند.

حسینی با تاکید بر اینکه تسهیلاتی از سوی بنیاد ملی نخبگان به این  افراد اعطا خواهد شد، یادآور شد: این تسهیلات شامل بلیط رفت و برگشت می‌شود که در برخی موارد بنیاد می‌تواند درصدی از هزینه بلیت همسر و فرزندان فرد مشمول این آیین نامه را نیز تامین کند.

وی ادامه داد: این اساتید پس از سفر  به ایران و ارائه سمینار و کارگاه‌های آموزشی و پژوهشی از سایر کمک‌های بنیاد نیز برخوردار خواهند شد.

معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان به بیان شرایط واجدین شرایط پرداخت و اضافه کرد: تحصیل استعدادهای برتر در یکی از دانشگاه‌های تراز اول دنیا از جمله شرایطی است که این افراد باید دارا باشند.

وی خاطر نشان کرد: تعدادی از 10 نفر ثبت نام کنندگان که مورد تایید بنیاد قرار گرفته‌اند در تابستان سال جاری به ایران سفر خواهند کرد.

تسهیلات بنیاد به محققان ایرانی خارج

بر اساس آیین نامه سفرهای هدفمند نخبگان و استعدادهای برتر ایرانی شاغل در خارج به داخل کشور در صورتی که مدت اقامت این افراد در ایران بیش از 10 ماه باشد تسهیلات نظام وظیفه نخبگان طبق آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌ها اعطا خواهد شد.

این تسهیلات در صورتی اعطا می‌شود که فرد دارای برنامه مشخص برای آشنایی با موسسات داخلی، ارائه سخنرانی، مشارکت در اجرای کارگاه‌ها، شرکت در همایش‌های علمی و یا گردهمایی ویژه فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها و تبادل فناوری داشته و به تایید بنیاد ملی نخبگان نیز رسیده باشد.

بر اساس این آیین نامه بنیاد ملی نخبگان معادل کمک هزینه تحصیلی به کسانی که با همان افتخارات و شرایط علمی در داخل کشور در حال تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی باشند در صورت اقامت بیش از یک ماه و داشتن یک برنامه علمی مورد تایید بنیاد در یکی از موسسات داخلی اعطا خواهد کرد.


استعداد برتر ایرانی بازگشت دانشجویان به ایران بازگشت دانشجویان به کشور تسهیلات سربازی برای نخبگان
اخبار روزنامه ها