همایش ملی شهرهای مرزی و امنیت برگزار می شود

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / همايش سمينارارسال شده در   26 فروردین 1391-14 April 2012بازدید 1620

همایش ملی شهرهای مرزی و امنیت برگزار می شود

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری فارس: رئیس پژوهشکده علوم زمین و جغرافیا گفت: همایش ملی شهرهای مرزی و امنیت، چالش‌ها و رهیافت‌ها در دانشگاه سیستان و بلوچستان به مدت دو روز برگزار می‌شود.


عیسی ابراهیم‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار داشت: همایش ملی شهرهای مرزی و امنیت، چالش‌ها و رهیافت‌ها 30 و31 فروردین ماه توسط  نیروی انتظامی و پژوهشکده علوم زمین و جغرافیا، در دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود.

وی افزود: موقعیت جغرافیایی ایران، مسائل و مشکلات بسیار و در عین حال فرصت‌هایی را برای مناطق مرزی کشور به وجود آورده است.

وی افزود: به طوری که این موقعیت و ساختار طبیعی فضای ایران برکنش متقابل افراد و گروه‌های اجتماعی تاثیرات متفاوتی گذاشته است، چنانکه از یک سو با بستر سازی ارتباط میان اقوام و گروه‌ها تعامل آنها را با یکدیگر و سکنه‌های فلات ایران آسان کرد و از سوی ‌‌دیگر جنبه‌های وحدت بخش کلان سرزمینی بر شکل‌گیری روابط و پیدایش خصلت‌های کلان ملی تأثیر گذاشته و جنبه‌های تفکیک‌ ساز فضا، شکل‌گیری تفاوت‌ها و خصلت‌های ناحیه‌ای درون آن را موجب شده است.

دبیر علمی همایش و رئیس پژوهشکده علوم زمین و جغرافیا بیان کرد: یکی از مناطقی که مصداق این گونه فضای جغرافیایی است، جنوب شرق ایران است که بنام سیستان و بلوچستان شناخته می‌شود و ناظر بر سکونت اقوامی به همین نام‌ها در پهنه‌ جغرافیایی این منطقه است.

ابراهیم‌زاده در زمینه اهداف این کنگره گفت: مهم‌ترین هدف طرح موضوع شهرهای مرزی و کارکردهای امنیتی آن که با بهره‌گیری از دیدگاه‌ها و نظرات علمی صاحب نظران به بحث و بررسی گذاشته می‌شود و هدف عمده دیگر از برگزاری این همایش بهره‌گیری از رهاوردهای حاصل از آن بوده، به طوری که بتوانیم در ارتقاء کارکردهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و توسعه منطقه‌ای شهرهای مرزی که به نوعی متاثر از کارکردهای امنیتی بوده از این دستاوردها و رهیافت‌ها بهره گیریم.

وی تصریح کرد: از این رو این همایش در پنج محور اصلی "شهرهای مرزی و مسائل امنیتی  و نظامی آنها، شهرهای مرزی و مسائل اقتصادی آنها، شهرهای مرزی و مسائل ژئو پولیتیکی آنها و شهرهای مرزی و کارکردهای بین‌المللی آنها" برگزار می‌شود.

دبیر علمی همایش و رئیس پژوهشکده علوم زمین و جغرافیا در ادامه عنوان کرد: حامیان اصلی این همایش، دانشگاه سیستان و بلوچستان، مجمع تشخیص مصلحت نظام، انجمن جغرافیای ایران، انجمن اقلیم شناسی، سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، دانشگاه‌های زابل، علوم قرآنی زاهدان، علوم دریایی چابهار، پیام نور و بانک قوامین هستند.

گفتنی است: از مجموع 813 چکیده دریافتی، 586 چکیده پذیرفته و به صورت مجموعه چکیده‌های همایش به چاپ رسیده است.

در عین حال از مجموع 543 اصل مقاله دریافتی، 351 مقاله پذیرفته شده که از این تعداد 107 مقاله به صورت سخنرانی و 244 مقاله به صورت پوستر ارائه خواهد شد.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت اینترنتی www.seminars.usb.ac.ir و یا با شماره تلفن 05418052764 تماس بگیرند.
همایش ملی شهرهای مرزی سیستان و بلوچستان

تمدید مهلت ثبت نام در سومین جشنواره دانشجویی ابن سینا

فراخوان مجله علمی تحقیقاتی و پژوهشی علوم انسانی اسلامی

برترین‌های نوآوری‌ محصول شرکتهای ایرانی در سال 1395

برگزاری همايش رايگان «انتخاب خردمندانه» در دانشگاه اصفهان

برگزاری همایش نشریات دانشجویی در واحد تبریز

اجاره سالن همایش و سمینار جهت موسسات آموزشی

سمینار تحلیل صنایع منتخب در بورس بعد از مذاکرات 1+ 5 (مجتمع فنی تهران)

نخستین سمینار تخصصی گروه مهندسی عمران، معماری و شهرسازی دانشگاه فنی و مهندسی بوئین زهرا

سومین رویداد ایده بازار دانشگاه امیرکبیر برای تجاری‌سازی اختراعات

مقاله استاد دانشگاه خراسان شمالی به همایش بین المللی توسعه ارائه شد

همایش ملی سبک‌های زندگی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد

شانزدهمین همایش کتاب سال حوزه با معرفی آثار برتر

کارگاه ضیافت اندیشه دانشگاه علوم پزشکی شاهرود

همایش ملی سبک زندگی حضرت معصومه (س) دانشگاه آزاد

نشست چالش های فراروی رشته مطالعات زنان در دانشگاه آزاد

اخبار روزنامه ها