حذف آلاينده‌هاي خودروهاي گازسوز با فناوري نانو در دانشگاه تهرانحذف آلاينده‌هاي خودروهاي گازسوز با فناوري نانو در دانشگاه تهران

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   11 تیر 1390-02 July 2011بازدید 1473


مبدل‌هاي کاتاليستي ارزان قيمت به وسيله‌ نانوذرات اکسيد فلزي براي حذف آلاينده‌هاي خروجي از اگزوز خودروهاي گازسوز در دانشکده‌ فني دانشگاه تهران ساخته شد.

به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا، مهندس حسام ضيايي آزاد، محقق اين طرح گفت: متان و مونو اکسيد کربن، مهم‌ترين آلاينده‌هاي خروجي از خودروهاي گاز طبيعي سوز محسوب مي‌شوند و انتشار آنها به محيط ‌زيست بايد مطابق با استانداردهاي مربوطه باشد. بدين منظور به طور سنتي، از ابزاري به نام مبدل کاتاليستي براي حذف اين آلاينده‌ها استفاده مي‌شود. جزء فعال و اصلي اين ابزار، فلزات گران‌بهاي پالاديم و پلاتين هستند که هم‌زمان با عملکرد موتور، آلاينده‌هاي خروجي از آن را به ترکيب نسبتا بي خطرتر دي اکسيدکربن تبديل مي‌کنند؛ بنابراين ما به دنبال استفاده از مخلوط نانوذرات اکسيد فلزي براي حذف ترکيبات آلاينده متان و مونو اکسيد کربن بوديم.

وي اظهار كرد: ما توانستيم نانوکاتاليست‌هاي مخلوط اکسيد فلزي را به روش سنتز احتراقي تهيه کنيم. با وجود اين که روش ذکر شده به لحاظ عملياتي شناخته شده‌ است، اما استفاده از ماکروويو در فرايند سنتز از ابتکارات جديدي است که در اين سنتز به کار رفته ‌است و به ميزان قابل توجهي فرايند ساخت نانوذرات را تسهيل کرده ‌است. در مرحله بعد، فعاليت نانوذرات تهيه شده را در حذف آلاينده‌هاي متان و مونو اکسيد کربن در قالب شبيه‌سازي جرياني مشابه جريان خروجي از اگزوز خودروهاي گازسوز مطالعه و بررسي كرديم. همچنين، مشخصات ساختاري ترکيبات سنتزي را نيز به وسيله آزمايش‌هاي پيشرفته نظير پراش پرتوي ايکس، ميکروسکوپ الکتروني عبوري، کاهش برنامه‌ريزي شده دمايي و غيره مطالعه کرديم.

اين محققان، موفق به ساخت ترکيب جديدي شده‌اند که در آن ميزان فلز گران‌بهاي به‌کار رفته به‌ميزان قابل توجهي کاهش يافته، اما فعاليت کاتاليستي اين ترکيب همچنان بالا است. اين ترکيب، مخلوطي از نانوذرات فلزي آهن و لانتانيم به ‌همراه مقدار بسيار اندکي از فلز گران‌بهاي پالاديم است.

جزئيات اين تحقيق که بخشي از تحقيقات پايان‌نامه کارشناسي ارشد مهندس حسام ضيايي آزاد به راهنمايي دکتر عباسعلي خدادادي و دکتر يدالله مرتضوي و با همکاري مهندس پروانه اسماعيل‌نژاد در آزمايشگاه کاتاليست و مواد نانوساختار دانشکده‌ فني دانشگاه تهران است در مجله Applied Catalysis B: Environmental (جلد 102، صفحات 70-62، سال 2011) منتشر شده‌ است.


حذف آلاينده‌هاي خودروهاي گازسوز با فناوري نانو در دانشگاه تهران

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها