ضرورت افزایش تبادلات علمی و فرهنگی بین ایران و افغانستان

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   04 امرداد 1390-26 July 2011بازدید 1334


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دیدار با نماینده مجلس افغانستان بر ضرورت افزایش تبادلات علمی و فرهنگی میان ایران و افغانستان تاکید کرد و نماینده مجلس افغانستان خواستار تسهیلات بیشتر در تحصیل جوانان افغان در ایران شد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمدرضا مخبر دزفولی در دیدار با محمد محقق نماینده مجلس ملی کشور افغانستان، بر ضرورت افزایش تبادلات علمی و فرهنگی میان ایران و افغانستان تاکید کرد.

وی در این دیدار با اشاره به اینکه دوران خوب و سازنده ای پیش‌روی ملت افغانستان است، گفت: جمهوری اسلامی ایران نیز تلاش خواهد کرد در این پیشرفت و سازندگی در افغانستان نقش موثر خود را به‌عنوان کشور دوست و همسایه ایفا کند.

مخبردزفولی افزود: ایران و افغانستان دارای ریشه‌ها و بنیان‌های فرهنگی و دینی مشترک هستند و مردم ایران با داشتن آئین‌های سنتی با اشتراکات فراوان با افغانستان جزو دلسوزترین ملت‌ها برای مروم افغانستان هستند. اینطور نباید باشد که همسایه دلسوز افغانستان، در آن کشور سرمایه‌گذاری کند و به‌دلیل تهاجمات فرهنگی کشورهای سلطه‌گر و زیاده‌طلب به‌ویژه آمریکا بنیان‌های فرهنگی شما آسیب ببیند.

وی یادآور شد: این وظیفه علما و نخبگان علمی و فرهنگی افغانستان است که نسبت به این مسئله توجه ویژه داشته باشند و برای حفظ فرهنگ اصیل کشور خود برنامه‌ریزی داشته باشند. کشور افغانستان اگر مسیر خودباوری و ایمان به آموزه‌های دینی و فرهنگی خود را طی کند، آسیب نخواهد دید.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: جمهوری اسلامی ایران از در اختیار گذاشتن تجربه‌های علمی و فرهنگی خود به افغانستان دریغ نخواهد کرد و این امر جزو مفاهیم فکری و بنیادی نظام ماست.

در این دیدار محمد محقق نماینده مجلس ملی کشور افغانستان با تشکر از شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌دلیل فراهم کردن زمینه‌های تحصیل دانش‌آموزان و دانشجویان افغانی در ایران، خواستار ارائه تسهیلات بیشتر و کمک بیشتر جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های علمی و فرهنگی با افغانستان شد.

وی با اشاره به اشتراکات فرهنگی و مذهبی دو کشور ایران و افغانستان بر ضرورت، تداوم و گسترش روابط دوجانبه تاکید کرد و پیشنهاداتی را به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برای افزایش این تعاملات ارائه کرد.


تبادلات علمی و فرهنگی بین ایران و افغانستان

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها