توليد عصاره و مواد موثره گياهي مورد نياز صنايع دارويي با امواج فراصوت

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   08 امرداد 1390-30 July 2011بازدید 2357


پژوهشگران پژوهشکده توسعه صنايع شيمي ايران موفق به عصاره گيري از گياهان مورد نياز صنايع دارويي و بهداشتي از طريق امواج فراصوت (اولتراسونيک) شدند.

مهندس عباس جعفري جيد، مدير پروژه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به روش عصاره گيري افزود: براي توليد مواد موثره گياهي و عصاره ها ابتدا حلالها را در مخازن مخصوص نگهداري مي کنيم و پس از تزريق مبدلهاي ويژه، عمليات پيش گرم سازي بر روي آنها انجام مي شود.

وي اظهار داشت: اين مواد پس از پيش گرم سازي به مخزن استخراج انتقال مي يابد تا از طريق امواج فراصوت عمل استخراج انجام شود. سپس براي بازيابي حلالها، آنها را به تبخير کننده‌ تحت خلاء انتقال مي دهيم تا در دماي حدود 35 درجه سانتيگراد عمل تبخير و بازيابي حلال انجام شود.

مدير پروژه با بيان اينکه پس از تبخير، عمليات خنک ‌سازي و بازيابي حلال توسط دو مبدل بزرگ صورت مي گيرد، ادامه داد: تفاله هاي گياهان مورد نظر توسط فيلتر پرسهاي موجود گرفته و پس از گرفتن مواد زائد مانند فلزات سنگين چون "آرسنيک" در نهايت عصاره خالص و شفاف استحصال مي شود.

جعفري در خصوص چگونگي انجام فرآيند استخراج عصاره ها و مواد موثره گياهي از طريق امواج فراصوت خاطر نشان کرد: امواج فراصوت باعث ايجاد حبابهاي بسيار ريز در حلال و نفوذ حلالها به داخل برگ گياه مي شود که اين امر موجب مي شود که ماده موثره و عصاره به راحتي استخراج شود.

عضو هيئت علمي پژوهشکده توسعه صنايع شيمي ايران با بيان اينکه اين پروژه با همکاري سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران و پژوهشکده‌ گياهان دارويي جهاد دانشگاهي اجرايي شد، اضافه کرد: با تکميل اين پروژه موفق شديم واحد نيمه صنعتي توليد عصاره ها و مواد موثره گياهي را با استفاده از امواج اولترا سونيک راه اندازي کنيم.

وي با تاکيد بر اينکه در اين واحد مواد موثره گياهي مورد نياز صنايع مختلف توليد مي شود، گفت: در اين مرکز مي توان عصاره ها و مواد موثره گياهي را به صورت هاي مايع و پودر خشک توليد کرد و از آنجا که انجام اين عمليات به صورت خودکار و با حداقل دخالت نيروي انساني انجام مي شود، کاهش آلودگي ميکروبي عصاره ها را در پي دارد.

جفعري با اشاره به کاربردهاي عصاره هاي گياهي اين واحد نيمه صنعتي، گفت: مواد موثره و عصاره هاي گياهي توليد شده در اين واحد نيمه صنعتي در صنايع مختلف دارويي، آرايشي و بهداشتي کاربرد دارد.


صنايع دارويي با امواج فراصوت

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها