ساخت دستگاه «تشخيص سريع مالاريا» در كشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   09 امرداد 1390-31 July 2011بازدید 1580


پژوهشگران دانشگاه علوم پزشكي بقيه‌الله (عج) و دانشگاه تهران با همكاري بنياد نخبگان نيروهاي مسلح موفق به طراحي و ساخت دستگاه تشخيص سريع بيماري مالاريا شدند كه در مدتي بسيار كوتاه و تنها با تست يك قطره خون قادر به شناسايي اين بيماري است.

دكتر مرتضي ايزدي، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي بقيه‌الله (عج) در گفت‌وگو با خبرنگار فناوري ايسنا با بيان اينكه امروزه تشخيص ميكروسكوپي به تبحر و مهارت فراوان پزشك و متخصص آزمايشگاه بستگي دارد، گفت: از آنجايي كه بيماري مالاريا در برخي مناطق كشور شيوع داشته و يكي از بيماري‌هاي مهم در طب مسافرتي محسوب مي‌شود، در حال حاضر پزشكان جهت تشخيص آن بايد ابتدا نمونه‌اي از خون بيمار را پس از رنگ‌آميزي بر روي لام هاي آزمايشگاهي جهت تشخيص از طريق ميكروسكوپ آماده مي‌كنند كه اين روش مستلزم تبحر خاص پزشك يا متخصص آزمايشگاه است كه پس از صرف حداقل 20 دقيقه زمان با مشاهده لام به وسيله ميكروسكوپ بيماري را تشخيص داد.

وي افزود: با توجه به دشواري تشخيص بيماري مالاريا گاهي پزشك بايد تا 11 بار و با فاصله زماني هشت ساعته نمونه‌اي از بيمار تهيه كند تا كار تشخيص به خوبي انجام شود.

ايزدي ادامه داد: اين در حالي است كه «دستگاه تشخيص سريع بيماري مالاريا» اين قابليت را دارد كه پس قرار دادن لام زير آن، ظرف پنج دقيقه نمونه را بررسي كرده و دو هزار عكس تهيه و به روي مانيتور نشان ‌دهد. همچنين اين دستگاه توانايي آناليز نمونه را دارد كه به طور اتوماتيك نوع بيماري مالاريا را هم تشخيص مي‌دهد البته پزشكان هم مي‌توانند با مشاهده عكس‌ها از وجود بيماري اطلاع يابند.

وي با بيان اينكه دقت تشخيص دستگاه بسيار بالاست، گفت: اين دستگاه كه انواع بيماري مالاريا را تشخيص مي‌دهد؛ زمانيكه بيماري با علايم مانند تب متناوب و سابقه سفر به نواحي آندميك به پزشك مراجعه مي‌كند بلافاصله در كمترين زمان مقداري خون از نوك انگشت فرد گرفته شده و در حدود نيم ساعت لام جهت قرار دادن در دستگاه تهيه مي شود سپس در عرض پنج دستگاه كار تشخيصي را انجام مي‌دهد.

به گفته معاون تحقيقات و فناوري دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله (عج)، اين دستگاه محصول همكاري وي و دكتر تورج عباسيان از بنياد نخبگان نيروهاي مسلح است كه مراسم رونمايي از اين دستگاه و ساير توامندي هاي دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله (عج) در هفته پژوهش امسال به طور رسمي انجام خواهد شد.


ساخت دستگاه تشخيص سريع مالاريا

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها