فيلتر نانولوله کربني به روش «الکتروفورزيس» در كشور ساخته شد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   22 اسفند 1390-12 March 2012بازدید 1304
فيلتر نانولوله کربني به روش «الکتروفورزيس» در كشور ساخته شد

پرتال دانشگاهی به نقل از پژوهشگران دانشجو:محققان دانشگاه كردستان موفق به ساخت فيلتر نانولوله کربني به روش الکتروفورزيس براي جداسازي آب از نفت و مشتقات نفتي شدند كه علاوه بر پاكسازي آلودگي‌هاي نفتي در جدا كردن آب شور از نفت خام و همچنين در صنايع خودرو سازي كاربرد دارد.

جمال الدين افضلي، دانش آموخته كارشناسي ارشد فيزيك دانشگاه كردستان كه با همكاري محسن حسام موفق به اجراي اين طرح شده اظهار داشت: آب و مواد نفتي با هم مخلوط نمي شوند ولي مي توانند به شدت در هم فرو روند و جداسازي آن بسيار مشکل است. براي جداسازي آب از روغن روش هاي مختلفي وجود دارد که به دليل هزينه اجرايي بالا، بازده پايين و وسايل و تجهيزات بزرگ به صرفه نيستند. براي حل اين مشکل مي توان از ترکيب نانولوله هاي کربني و ميکرو توري ها استفاده كرد.

وي خاطرنشان كرد: يک سطح فيلتري که داراي دو خاصيت ابر آب گريزي و ابر چربي دوستي باشد براي جداسازي آب و روغن مناسب است. چنين فيلتري را مي توان به وسيله انباشت نانولوله‌هاي کربني چند ديواره بر روي توري فولاد زنگ نزن توليد کرد. مواد کربن‌دار داراي خاصيت چربي دوستي هستند و از اين‌رو نانولوله هاي کربني نيز به علت خاصيت مويينگي داراي خاصيت چربي دوستي بالا است.

افضلي تصريح كرد: تحقيقات نشان داده که افزايش زبري سطح باعث خاصيت آب گريزي مي شود؛ بنابراين توري نانولوله‌يي که در آن نانولوله هاي کربني به طور عمود قرار گرفته باشند مي تواند براي جدا سازي آب از روغن استفاده شود.

وي خاطرنشان كرد: براي آزمايش اين فيلتر، ترکيبي از آب و نفت روي آن ريخته شد. بعد از گذشت مدت زماني نفت از اين فيلتر عبور کرد، در حالي که آب باقي مانده بود.

افضلي تصريح كرد: از مزاياي اين فيلتر نانولوله‌يي اين است که آب را از ترکيبات نفتي و روغني با بازده بالا جدا مي کند. اين توري، نفت و مواد روغني را به خوبي از خود عبور مي‌دهد ولي در مقابل عبور آب از خود مقاومت نشان مي‌دهد. از مزيت هاي ديگر اين فيلتر اين است که به راحتي با استفاده از جاذبه زمين کار مي کند و نيازي به دستگاه مکنده ندارد.

تصاويري از فيلتر ساخته شده با ميكروسكوپ نوري كه نشان مي‌دهد آب بر روي فيلتر قرار گرفته و نفت از فيلتر عبور مي‌کند.

وي در گفت‌و‌گو با ايسنا با بيان اين كه کاربرد اين فيلتر در صنايع نفت و پتروشيمي و همچنين حفظ محيط زيست است، خاطرنشان كرد: اين فيلتر براي بازيافت نفت هاي نشت کرده به دريا و جدا كردن آب شور از نفت خام چاه‌هاي نفتي که نفت آن ها با آب شور مخلوط شده است کاربرد دارد. همچنين از اين فيلتر مي توان در صنايع خودرو سازي استفاده كرد. اين فناوري مي‌تواند به تصفيه نفت مخازن نفتي ايران که آلوده به مقاديري آب نمکي خورنده هستند، کمک کند.

افضلي با اشاره به ثبت اختراع اين طرح كه با همكاري محسن حسام، كارشناس ارشد فيزيك در قالب پروژه تحقيقاتي در دانشگاه کردستان انجام شده است، خاطرنشان كرد: روش ساخت فيلتر در اين طرح کاملا جديد بوده و براي نخستين بار در دنيا انجام شده و با توجه به مزاياي فناوري نانو، كاملا قابل رقابت با ديگر روش‌ها است.
فيلتر نانولوله کربني الکتروفورزيس

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها