رتبه 17 و 15 ایران در 2 پایگاه علمی بین المللی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   26 اسفند 1391-16 March 2013بازدید 761
رتبه 17 و 15 ایران در 2 پایگاه علمی بین المللی


وزير علوم، تحقيقات و فناوري اعلام كرد: ايران مقام خود را در نمايه بين المللي isi از رتبه 20 در سال 2012به رتبه 17 در سال 2013 و در نمايه scopus از رتبه 17 جهان به رتبه 15 جهان ارتقا داد.

پرتال دانشگاهی به نقل از گزارش خبرگزاری مهر، كامران دانشجو با اشاره به رتبه اول علمي ايران در منطقه خاورميانه در تبیين پيشرفت هاي آموزش عالي كشور، گفت: در سال 1384 جمهوري اسلامي ايران سه دهم درصد توليد علم دنيا را در دست داشت كه اين ميزان در سال91 تاكنون به 1/2 دهم درصد افزايش يافته و به عبارتي 7 برابر شده است، در حاليكه جمعيت ايران تنها يك درصد جمعيت دنياست، بنابراین توليد علم ما از درصد جمعيت مان در دنيا بالاتر است.

وي با اشاره به سرعت رشد 11 الي 13 برابري توليد علم ايران نسبت به دنيا، اظهار داشت: از لحاظ سرعت رشد توليد علم ايران در دنيا رتبه نخست را دارد و در سال 2012 در نمايه اسكوپوس بيش از 37000 مقاله توسط جامعه دانشگاهي ايران ثبت شده است، همچنين ايران در سال 2012 در اين نمايه رتبه 17جهان را داشت كه در سال 2013 تاكنون با توليد بيش از 6000 مقاله در جايگاه پانزدهم جهان قرار دارد.

دانشجو افزود: در سال 2012 در پايگاه علمي isi بيش از 26609 مقاله توسط  دانشمندان كشورمان ثبت شد و ايران در رتبه 20 جهان قرار داشت كه از آغاز سال 2013 ميلادي تاكنون با توليد حدود 3000 مقاله در جايگاه 17 دنيا قرار دارد در حاليكه تركيه بعنوان رقيب اصلي منطقه اي ايران در جايگاه 19 جهان جاي گرفته است.

وي با اعلام اينكه در سال 2012 بيش از 70 هزار مقاله بدون تكرار توسط دانشمندان ايراني در مجلات معتبر جهاني و در پايگاههاي علمي IsI،  SCOPUS  و  isc  ثبت شده است، گفت: اين ميزان پيشرفت نشان مي دهد دانشگاههاي ما با جديت بدنبال توليد علم هستند و اين كار توانمندي اعضاي هيات علمي دانشگاهها و هوش بالاي دانشجويان ايراني را نمايان مي سازد.

وزير علوم افزود: رشد توليد علم همچنين متاثر از توسعه تحصيلات تكميلي دانشگاهها است زيرا بخش زيادي از اين مقالات با همكاري اعضاي هيات علمي و دانشجويان دوره هاي تحصيلات تكميلي و از پايان نامه هاي دانشگاهي استخراج مي شود.

به گفته کامران دانشجو، همچنين ضريب تاثير و ارجاع به مقالات ايراني هم رشد داشته كه كيفيت اين مقالات را نشان مي دهد.رتبه ایران در پایگاه علمی پایگاه علمی و فرهنگی رتبه ایران در پایگاه علمی جهان

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها