فعالیت ۳۳۸ موسسه آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی در سراسر كشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   04 خرداد 1392-25 May 2013بازدید 740فعالیت ۳۳۸ موسسه آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی در سراسر كشور


پرتال دانشگاهی به نقل از  ایرنا، «غلامعلی نادری» اظهار داشت: موسسات غیر انتفاعی نقش مهمی در افزایش دسترسی به آموزش عالی و استفاده از پتانسیل بخش خصوصی داشته اند و در كنار دیگر موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه پیام نور، دانشگاه جامع علمی كاربردی و دیگر دانشگاههای دولتی به ارائه آموزش های عالی می پردازند.
وی یادآور شد: توسعه كمی موسسات آموزش عالی غیر دولتی و غیر انتفاعی طی سالهای گذشته چشمگیر بوده ولی به دلیل ایجاد تمركز بیش از حد در مركز استانها و نیز ایجاد رشته محل های تكراری برخی از این موسسات با كاهش ظرفیت مواجه شده اند.
بنابراعلام وزارت علوم، نادری خاطرنشان كرد: قبل از سال ۸۴ تعداد ۷۲ مجوز قطعی تاسیس مراكز غیر دولتی و غیرانتفاعی آموزش عالی در كشور صادر شده بود كه با توجه به اشباع برخی استانها و سختگیری در صدور مجوز، این تعداد در سال ۹۰ به ۳۷ و در سال ۹۱ به ۱۴مجوز قطعی كاهش یافت.
وی با بیان اینكه در مجموع از ۵۲۶ تقاضای تاسیس موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی، ۳۴۵ تقاضا مجوز قطعی دریافت كرده اند، افزود: این در حالیست كه در قبل از سال ۸۴ تعداد ۷۶ مجوز اصولی صادر شده بود و در سال ۹۰ تنها ۲۰ مجوز و در سال۹۱ تعداد ۱۰مجوز اصولی تاسیس مجوز آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی صادر شد.
به گفته مدیركل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم، بیشترین تعداد موسسات غیردولتی و غیر انتفاعی آموزش عالی به ترتیب در استانهای مازندران، اصفهان، خراسان رضوی، قزوین، گیلان و تهران قرار دارند.
وی ادامه داد: با توجه به جمعیت استانهای كشور و پیش بینی برنامه چهارم توسعه، استانهای قزوین، مازندران، قم، سمنان، گیلان، اصفهان و خراسان رضوی بیشترین درجه اشباع و تاسیس بیش از ظرفیت این موسسات را دارند.
نادری اظهار داشت: از میان جمعیت دانشجویی موسسات غیردولتی و غیر انتفاعی آموزش عالی كشور ۱۵۳هزار نفر در گروه فنی و مهندسی، ۱۲۸ هزار نفر در گروه علوم انسانی، ۲۷ هزار نفر در گروه هنر، ۹ هزار نفر در گروه كشاورزی و شش هزار نفر نیز در گروه علوم پایه تحصیل می كنند.
وی به تاسیس شش موسسه تك جنسیتی وی‍‍‍‍ژه دختران در فاصله سال های ۸۹ تا ۹۱ در كشور اشاره كرد و گفت كه دو موسسه نیز منحصرا دانشجوی پسر می پذیرد و ۱۹ درخواست تاسیس موسسات غیردولتی و غیر انتفاعی نیز در حال بررسی است.
نادری افزود: تاكنون ۱۰موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی به مرحله دانشگاه ارتقا یافته و با نام دانشگاه فعالیت می كنند، ۲۰۹موسسه دارای هیات امنا بوده و ۵۷ موسسه نیز درحال ایجاد هیات امنا هستند.
این مقام مسوول همچنین گفت: برای ارتقای كیفیت آموزشی موسسات آموزش عالی غیردولتی و غیر انتفاعی در سال ۹۰تعداد ۷۲ و در سال ۹۱ تعداد ۹۴ مربی این موسسات جهت تحصیل در دوره دكتری به دانشگاهها معرفی شده اند.


فعالیت موسسات آموزش عالی موسسات آموزش عالی موسسات غیردولتی سراسر کشور

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها