سهم توليد علم ايران از کل جهان به 1.61 درصد رسيد و آخرین آمار مقالات ایرانی در پایگاه اسکوپوس

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   24 امرداد 1392-15 August 2013بازدید 560سهم توليد علم ايران از کل جهان به 1.61 درصد رسيد و  آخرین آمار مقالات ایرانی در پایگاه اسکوپوس

سرپرست پايگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: با توجه به تعداد مقالات نمايه شده دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور در اسکوپوس، سهم توليد علم ايران از کل توليد علم جهان به 1.61 درصد رسيده است که اين ميزان از پيشرفت علمی، ايران را در جايگاه 15 توليد علم جهان نشانده است.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از خبرنگار مهر، دکتر  جعفر مهراد با اشاره به ارزيابی فعاليت های علمی و تحقيقاتی با استفاده از تکنيک علم سنجی و آخرین ارزيابی از تعداد مقالات نمايه شده اعضای هيات علمی و پژوهشگران در نظام استنادی اسکوپوس (Scopus) گفت: بر اساس آمار 29 تيرماه 92 آماری که از ميزان توليدات علمی دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتی کشور مستخرج از پايگاه اسکوپوس ارائه شده اين تعداد برابر با 19882 مقاله بود و تا اين زمان ايران 1.6 درصد از کل توليدات علمی جهان را به خود اختصاص داده بود.

رئيس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری افزود: اکنون در تاریخ 21 مرداد 92 تعداد مقالات نمايه شده دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور در اسکوپوس به 22457 مقاله افزایش یافته که در فاصله 21 روزه شاهد افزایش تعداد 2575 مقاله هستیم. تا اینجا نیز سهم توليد علم ايران از کل توليد علم جهان به 1.61 درصد رسيده است که اين ميزان از پيشرفت علمی، ايران را در جايگاه 15 توليد علم جهان نشانده است.

وی خاطر نشان کرد: 14 کشوری که پيش از جمهوری اسلامی ايران قرار دارند عموماً کشورهايي هستند که تقريباً ثابت مانده و تغيير عمده ای در آن مشاهده نمی شود. کشورهای ايالات متحده آمريکا، جمهوری خلق چين، انگلستان، آلمان، ژاپن، هندوستان، فرانسه، ايتاليا، کانادا و اسپانيا 10 کشور برتر جهان هستند که از نظر توليد علم رتبه های اول تا دهم را به خود اختصاص داده اند. سهم آمريکا در توليد علم جهان 21.15 درصد و سهم کشور اسپانيا تا اين بازه زمانی 3.09 درصد است.

سرپرست پايگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) افزود: استراليا، کره جنوبی، برزيل و هلند با کسب رتبه های 11 تا 14 به ترتيب 40561 مقاله، 38582 مقاله، 29307 مقاله و 27956 مقاله توليد کرده اند. تايوان، سوئيس، ترکيه، فدراسيون روسيه و سوئد، 5 کشور ديگری هستند که از نظر توليد علم با اخذ رتبه های 16 تا 20 بعد از جمهوری اسلامی ايران قرار دارند.

وی یادآور شد: ميزان توليدات علمی ترکيه 20467 مقاله است (1.46 درصد از کل توليد علم جهان) که تفاوت فعلی اين ميزان با توليدات علمی ايران (22457 مقاله) رقمی برابر با 1990 مقاله است.

مهراد خاطرنشان کرد: کشورهای هلند، بلژيک، دانمارک، استراليا، پرتغال و رژيم غاصب صهيونيستی، نروژ، فنلاند و يونان 10 کشور بعدی هستند که رتبه های 21 تا 30 را به خود اختصاص داده اند.

وی گفت: از مجموع 57 کشور اسلامی، تنها سه کشور به ترتيب ايران رتبه 15، ترکيه رتبه 18 و مالزی با توليد 11361 مقاله در رتبه 24 در جمع 30 کشور برتر توليد کننده علم حضور دارند.


سهم تولید علم ایران میزان تولید علم در ایران میزان تولید علم ایران

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها