20 کشور برتر توليد کننده علم در پايگاه استنادي Scopus و رتبه علمی ایران

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   15 مهر 1392-07 October 2013بازدید 51720 کشور برتر توليد کننده علم در پايگاه استنادي Scopus و رتبه علمی ایران

سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام با اعلام اسامي 20 کشور برتر توليد کننده علم در پايگاه استنادي Scopus، گفت: طبق داده‌هاي موجود در پايگاه استنادي Scopus، جمهوري اسلامي ايران رتبه اول منطقه و مقام 16 توليد علم جهان را در اختيار دارد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از گروه دانشگاه خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي و همکاري‌هاي علمي بين المللي مرکز منطقه‌اي اطلاع رساني علوم و فناوري، جعفر مهراد سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC ) آخرين خبر توليد علم توسط دانشمندان و پژوهشگران جمهوري اسلامي ايران را که در دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشي ايران تا 6 مهرماه برابر با 29 سپتامبر 2013 توليد شده است اعلام کرد و گفت: به طور کلي در جهان سه نظام استنادي ISC در ايران، Scopus در هلند و isi در ايلات متحده آمريکا توليد علم کشورها را رصد مي‌کند.

وي اظهار داشت: اخيرا بعضي از کشورها مانند هندوستان و مالزي نيز کوشيده‌اند تا نظام‌هاي استنادي خود را تاسيس کنند اما هنوز اخبار منتشر شده‌اي از مطالعات و يافته‌هاي اين نظام‌هاي استنادي در دسترس نيست.

وي افزود: دانشمندان  و پژوهشگران جمهوري اسلامي ايران تا تاريخ مزبور 58/1درصد(يک و پنجاه و هشت صدم درصد) از کل توليد علم دنيا را به خود اختصاص داده‌اند. طبق داده‌هاي موجود در پايگاه استنادي Scopus ، جمهوري اسلامي ايران در بازه زماني بالا با توليد 27 هزار و 306 مقاله رتبه اول منطقه و مقام 16 توليد علم جهان را در اختيار دارد.

رئيس مرکز منطقه‌اي گفت: ايران تا 21 مرداد ماه 92 برابر با 12 اوت 2013 با توليد 22 هزار و 456 مقاله (61/1درصد از کل توليد علم جهان)رتبه اول منطقه و مقام 15 توليد علم را در دست داشت.

مهراد تصريح کرد: گرچه مقايسه دو آمار در پايگاه استنادي Scopus نشان مي‌دهد که ايران از رتبه 15 به رتبه 16 تنزل پيدا کرده است، اما رتبه‌هاي حاضر در حاليکه ارزشمند و بسيار در خور توجه است. رتبه دقيق ايران را مي‌توان در ماه‌هاي آتي که معمولا دانشمندان و پژوهشگران در ماه‌هاي تابستان با انجام فعاليت‌هاي تحقيقاتي نتايج حاصله را به شکل مقاله علمي در مجلات معتبر بين المللي چاپ مي‌کنند به دقت گزارش کرد.

وي ادامه داد: رتبه اول توليد علم جهان با 378 هزار و 382 مقاله (84/21 درصد از کل توليد کل علم جهان) تا اين تاريخ مربوط به ايالات متحده آمريکاست و سپس کشورهاي چين، انگلستان، آلمان و ژاپن به ترتيب با توليد 267742 مقاله (45/15درصد از کل توليد علم جهان)، 108748 مقاله(28/6 درصد از کل توليد کل علم جهان)، 98947مقاله(71/5 درصد از کل توليد کل علم جهان) و 79743 مقاله (60/4 درصد از کل توليد کل علم جهان) رتبه هاي دوم تا پنجم را به دست آورده‌اند.

مهراد اعلام کرد: کشور هندوستان هنوز تا اين تاريخ مقام ششم جهان را از نظر توليد علم در اختيار دارد. اين کشور 69 هزار و 904 مقاله تا اين تاريخ توليد کرده است. رتبه‌هاي هفتم تا دهم به کشورهاي فرانسه، ايتاليا، کانادا و اسپانيا تعلق دارد. استراليا، کره جنوبي، برزيل، هلند و تايوان نيز موفق به کسب رتبه‌هاي 11 تا 15 توليد علم جهان شده‌اند.

وي بيان کرد: تا 21 مرداد 92 تايوان در مقام 16 و بعد از جمهوري اسلامي ايران قرار داشت. اکنون تايوان با يک مرتبه صعود و با توليد 27 هزار و 487 مقاله نسبت به جمهوري اسلامي ايران پيشي گرفته است.

رئيس مرکز منطقه‌اي افزود: فدراسيون روسيه با توليد 25 هزار و 773 مقاله بعد از جمهوري اسلامي ايران قرار دارد. در حاليکه سوئيس تا 21 مرداد جايگاه 17 توليد علم را به خود اختصاص داده بود اکنون در جايگاه 18 نشسته است.

وي اظهار داشت: ترکيه با يک رتبه تنزل از رتبه 18 به رتبه 19 توليد علم جهان بعد از ايران مقام دوم منطقه را در اختيار دارد. رتبه سوئد نيز با توليد 22 هزار و 640 مقاله 20 است.

مهراد در پايان گفت: به طوري که مشاهده مي کنيم از مجموع کشورهاي اسلامي تنها جمهوري اسلامي ايران و ترکيه موفق به حضور پربار در بين 20 کشور برتر توليد کننده علم جهان شده‌اند. نيز، قابل توجه است که بدانيم که از کشور هاي نوظهور علمي، هندوستان از قاره آسيا و برزيل در آمريکاي لاتين در بين 20 کشور برتر توليد کننده علم مشارکت دارند.


کشور برتر توليد کننده علم رتبه علمی ایران رتبه علمی ایران در جهان رتبه بندی علمی Scopus Scopus

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها