موفقيت محققان ايرانی در درمان عارضه «کندگی غضروف» با کشت سلولی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   23 آذر 1392-14 December 2013بازدید 478موفقيت محققان ايرانی در درمان عارضه «کندگی غضروف» با کشت سلولی

با دستيابي محققان پژوهشگاه «رويان» به تکنيک «کشت غضروف»، امکان درمان متبلايان به عارضه «کندگي غضروف» بدون نياز به ارسال پرهزينه‌ نمونه‌هاي سلولي به مراکز اروپايي فراهم شد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از :
دکتر محسن عمادالدين، متخصص ارتوپدي که در اجراي اين طرح با محققان سلول درماني پژوهشگاه رويان همکاري دارد در گفت‌وگو با خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار داشت: عامل بروز عارضه «کندگي غضروف» که عمدتا جوانان را درگير مي کند، صدمات ورزشي يا برخي بيماري‌ها است در اثر اين عارضه، تکه‌اي از غضروف زانو کنده مي‌شود که به مرور به بروز آرتروز منجر مي‌شود.

وي خاطرنشان کرد: براي درمان اين عارضه که از معضلات جدي ارتوپدي است از حدود هفت، هشت سال پيش بحث کشت غضروف مطرح شده که در اين روش تکه کوچکي از غضروف آسيب ديده به آزمايشگاه منتقل مي‌شود و پس از کشت، بافت غضروف به ميزان مورد نياز جهت پيوند تهيه و به محل عارضه تزريق مي‌شود. اين روش درماني که موثرترين روش براي درمان عارضه کندگي غضروف است از چند سال پيش در ايران نيز استفاده مي‌شود بدين صورت که نمونه گرفته شده از محل عارضه با هزينه‌اي سنگين به مراکز سلول درماني خارجي ارسال و پس از کشت به کشور منتقل مي‌شود. با دستيابي محققان پژوهشگاه رويان به تکنيک کشت غضروف، هزينه انجام اين عمل در کشور به حدود يک دهم کاهش مي‌يابد.

عمادالدين با اعلام آمادگي پژوهشگاه رويان براي کشت نمونه‌هاي سلولي ارائه شده از سوي پزشکان ارتوپد و بيماران از سراسر کشور با هزينه‌اي فوق العاده کمتر از هزينه ارسال نمونه‌ها به خارج اظهار داشت: حدود 20، 30 بيمار با نمونه‌هاي حاصل از کشت غضروف در پژوهشگاه رويان تحت درمان قرار گرفته‌اند و در حال حاضر امکان ارائه مطمئن خدمات به متخصصان ارتوپدي سراسر کشور را داريم.

وي خاطرنشان کرد:‌ درمان کندگي غضروف با کشت غضروف به عنوان روشي کاملا موثر و مطمئن به صورت روتين در اروپا و آمريکا مورد استفاده قرار دارد که با دستيابي به اين تکنيک امکان ارزان‌تر و سريع‌تر مبتلايان به عارضه کندگي غضروف در کشور فراهم است.

دکتر ناصر اقدمي، رييس مرکز سلول درماني پژوهشگاه رويان جهاد دانشگاهي هم با اشاره به دستاوردهاي تازه محققان پژوهشگاه در درمان ضايعات استخوان و غضروف با روش‌هاي سلول درماني تاکيد کرد:‌ اين روش‌ها که در آستانه هفته پژوهشي اعلام مي شوند حاصل طرح‌هاي تحقيقاتي هستند که طبق قولي که به مردم داده‌ايم به مرحله اجراي باليني رسيده‌اند و به عنوان خدمات جديد درماني در اختيار هموطنان قرار مي‌گيرند.


درمان عارضه «کندگی غضروف» درمان عارضه «کندگی غضروف» با کشت سلولی اخبار علمی دستاورد های علمی کشور درمان کندگی عضروف

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها