درجه پيشرفت علمی ایران و مقام 16 جهان و مقام اول منطقه در تولید علم

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   24 آذر 1392-15 December 2013بازدید 587درجه پيشرفت علمی ایران و مقام 16 جهان و مقام اول منطقه در تولید علم

رئيس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ايران با بیان اینکه کشورمان با تولید 32 هزار و 84 مقاله در حال حاضر مقام 16 توليد علم جهان را در دست دارد گفت: ايران رتبه اول منطقه در توليد علم جهان را نیز داراست و جایگاه آن از کشورهايی مانند فدراسيون روسيه، سوئيس، ترکيه و سوئد در این رده بندی بالاتر است.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از:
دکتر جعفر مهراد در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه سال هاست که دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتی کشور با حضور در عرصه های بين المللی و چاپ و انتشار مقاله های پژوهشی در مجلات معتبر، رتبه علم ايران را در جهان افزايش داده اند اظهار داشت: شاخص های توليد علم در رتبه بندی کشورها، دانشمندان و پژوهشگران، دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتی، رشته های موضوعی و نشريات علمی يکی از عمده ترين شاخص هاست. در کشورهای پيشرفته جهان، که از بخش عمده ای از مقالات تحقيقاتی در فرايند تجاری سازی ایده ها و تحقیقات استفاده کرده و به ثروت و رفاه مردم می انجامد به عنوان معيار رشد و توسعه یافتگی نيز استفاده می شود.

رئيس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست پايگاه استنادی علوم جهان اسلام - isc - با بیان اینکه اکنون در هفته پژوهش و فناوری جا دارد که از آخرين اخبار توليد علم استفاده شود و به درجه پيشرفت علمی کشور نيز در مقايسه با ساير کشورها اشاره شود خاطرنشان کرد: گرچه ماه پايانی سال ميلادی رو به اتمام است اما بهتر است جهت رعايت دقت در بيان ميزان توليدات علمی ايران به سال 2012 ميلادی بسنده کرد. با اين حال به آمار سال 2013 نيز اشاره خواهم کرد.

مهراد افزود: با تلاش و مجاهدت های علمی استادان و پژوهشگران در سال 2012 ميلادی، ميزان آمار توليد علم ايران در پايگاه استنادی اسکوپوس37037 مقاله بوده است. اين رقم در سال جاری ميلادی به بيش از 32000 مقاله رسيده که پس از ثبت و نمايه سازی نشريات معتبر بين المللی قطعا ميزان توليدات علمی ايران به بیش از رقم سال 2012 خواهد رسيد؛ ايران با تولید 32084 مقاله در حال حاضر مقام 16 توليد علم جهان را در دست دارد.

رئيس مرکز منطقه ای تصريح کرد: اين تعداد مقاله نشان دهنده بخشی از فعاليت های علمی و تحقيقاتی پژوهشگران و اعضای هيات علمی جمهوری اسلامی ايران است. گرچه تلاش دولت محترم بر تجاری سازی علم استوار است اما بايد به ياد داشته باشيم که در ملاقات هايی که با مقام معظم رهبری صورت می گيرد، رهبری معظم بر توليد علم نیز تاکيد دارند و ضمن اشاره بر شتاب توليد علم می فرمايند: " مشارکت کشورما در پيشرفت علمی و توليد علم دردنيا بيش از 11 درصد است در حالی که ما بيش از 1 درصد مردم دنيا هستيم... اين خيلی پيشرفت است. بنابراين بايستی کار کرد. و کار کنيد، و فکر کنيد. حتما تاثير دارد."

وی خاطرنشان کرد: در حاليکه ايران رتبه اول منطقه و 16 توليد علم جهان را در دست دارد کشورهايی مانند فدراسيون روسيه، سوييس،ترکيه و سوئد هر کدام به ترتيب با توليد 31425 مدرک، 30384 مدرک، 29396 مدرک و 26495 مدرک رتبه های 17، 18، 20،19 توليد علم جهان را در اختيار دارند.

مهراد گفت: در همین بازه زمانی يعنی سال 2013 ميلادی از کشورهای در حال توسعه و نوظهور علمی تنها هندوستان، کره جنوبی، برزيل و تايوان نسبت به جمهوری اسلامی ايران پيشی دارند.

به گفته وی ميزان توليدات علمی هندوستان 81908 مدرک ( رتبه 7 جهان)، کره جنوبی 56178 مدرک (رتبه 12 جهان)، برزيل 43851 مدرک( رتبه 13 جهان) و تايوان 32770 مدرک ( رتبه 15 جهان) است.دستاوردهای علمی کشور اخبار علمی کشور اخبار علمی درجه پيشرفت علمی ایران

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها