موفقیت پژوهشگران ایرانی در ترمیم زخم‌های ضایعات نخاعی با فناوری نانو

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   30 آذر 1392-21 December 2013بازدید 541موفقیت پژوهشگران ایرانی در ترمیم زخم‌های ضایعات نخاعی با فناوری نانوپ‍ژوهشگران مرکز تحقیقات سلولی - مولکولی دانشگاه علوم پزشکی ایران با همکاری پ‍ژوهشگاه پلیمر، موفق به درمان زخم‌های ناشی از ضایعات نخاعی با فناوری نانو شدند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از خبرنگار علمی ایسنا دکتر محمد تقی جغتایی، رییس انجمن علوم اعصاب با اعلام این خبر افزود: وقتی نخاع دچار ضایعه می‌شود، در محل ضایعه، سلول‌های گلیال جمع می‌شوند که این سلول ماده گلیکوپروتئین را در خود آزاد می‌کند و حاصل آن ایجاد یک سد گلیالی در محل ضایعه است.

وی با بیان این که رشته‌های عصبی یا آکسون‌ها، مغز را به اندام و اندام را به مغز مرتبط می‌کنند، افزود: رشته‌های عصبی در هنگام ترمیم و رشد به این سد گلیالی برخورد می‌کنند و در نتیجه از رشد این رشته‌های عصبی جلوگیری می‌شود و اصطلاحا، فرد آسیب‌دیده نخاعی دچار زخم گلیکال می‌شود.

دبیر دومین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی افزود:‌ پ‍ژوهشگران دو مرکز یاد شده موفق شدند آنزیمی که مانع از زخم گلیالی می‌شود را از طریق نانو پارتیکل به محل ضایعه تزریق کنند تا آنزیم به تدریج آزاد شده و زخم را از بین ببرد.

رییس انجمن علوم اعصاب ایران اظهار کرد: ‌نانو پارتیکلی که آنزیم را به محل ضایعه می‌رساند نیز به دست توانای پژوهشگران پلیمر و دانشگاه علوم پزشکی ایران ساخته شده است.

جغتایی اعلام کرد: حاصل مطالعات پژوهشگران مرکز تحقیقات سلولی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی ایران و پ‍ژوهشگاه پلیمر در کاربردهای کلینیکی در آینده‌ای نزدیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی همچنین گفت:‌ پژوهشگران تحقیقات سلولی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی ایران به دنبال راه حلی برای درمان‌های سلولی مولکولی ضایعات نخاعی هستند که در این راستا طرح هایی را در دست اجرا دارند.

رییس انجمن علوم اعصاب اضافه کرد: استفاده از سلول‌های مخاط بویایی در درمان ضایعات نخاعی، استفاده از سلول‌های شوآن، سلول‌های مغز استخوان و اخیرا سلول‌های مزانشیمی چربی از دیگر طرح‌هایی است که در دانشگاه علوم پزشکی ایران در دست اجرا است.

رییس انجمن علوم اعصاب ایران خاطرنشان کرد: نتایج این طرح‌ها در مدل های آزمایشگاهی بر روی حیوانات ، آثار خوبی داشته و در مجلات معتبر بین‌المللی نیز به چاپ رسیده است.

جغتایی افزود : استفاده از مهندسی بافت از دیگر طرح های در دست اجراست که در آن داربست های بیومتریال توسط محققان مرکز تحقیقات سلولی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی ایران طراحی شده است.


دستاوردهای علمی اخبار علمی کشور اخبار علمی و فرهنگی

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها