تعريف و اجراي 50 پروژه 10 ميليارد توماني طي سه سال در دانشگاه هاي كشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   10 خرداد 1390-31 May 2011بازدید 1216


'محمد مهدي نژاد نوري' عصر دوشنبه در گردهمايي معاونان پژوهشي و فناوري دانشگاه هاي تهران كه در اتاق شوراي دانشگاه صنعتي اميركبير برگزار شده بود در مورد همكاري دانشگاه‌هاي كشور با صنايع گفت: براي رسيدن به اين همكاري، زمينه‌هاي خوبي فراهم شده است كه تعريف و اجراي اين ميزان پروژه در راستاي همكاري دانشگاه با صنايع صورت مي‌گيرد.
وي همچنين به ايجاد پژوهشگاه‌هاي دانشگاهي اشاره كرد و افزود: آيين نامه تاسيس اين پژوهشگاه ها در مراحل پاياني قرار دارد و 15 دانشگاه در اين مسير قرار مي گيرند.
مهدي نژاد نوري سپس افزود: تاسيس پژوهشگاه‌هاي دانشگاهي به معني حذف پژوهشگاه هاي مستقل بيروني نيست بلكه مي خواهيم فضايي ايجاد شود كه علاوه بر اساتيد حاضر، اساتيد بازنشسته، صنعتگران و اعضاي هيات علمي يك تيم پژوهشي تشكيل دهند.
وي با تاكيد بر اينكه اين پژوهشگاه ها بايد كل دانشجويان تحصيلات تكميلي را نيروهاي خود قلمداد كنند، گفت: اين پژوهشگاه ها محل انسجام و هدفمند سازي نيروهاي دانشگاهي هستند.
معاون پژوهشي و فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در بخش ديگري از سخنان خود طرح جامع پژوهشي دانشگاه‌ها را بسيار مهم و ضروري خواند و گفت: اين طرح باعث افزايش تعامل ميان دانشگاه ها مي‌شود.
مهدي نژاد نوري افزود: در اين زمينه بشدت به تعامل نياز داريم و اين طرح نبايد يك طرفه و از سوي دانشگاه نوشته شود بلكه بايد با ستاد پژوهشي وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري در اين زمينه تعامل صورت گيرد.
وي خاطر نشان كرد: در اين راستا بلوك دانشگاهي تعريف و تشكيل مي شود كه با تشكيل آن تمام دانشگاه ها مي‌توانند در پروژه هاي تحقيقاتي تعامل كنند.
مهدي نژاد نوري در خصوص ساختار بلوك هاي دانشگاهي نيز گفت: محوريت اين بلوك ها با دانشگاه هاي بزرگ است و اعضاي آن را دانشگاه هاي خارج از تهران تشكيل مي دهند و اين بلوك ها ويژه يك محيط دانشگاهي خاص نيستند.
معاون پژوهشي و فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به راه‌اندازي شركت هاي دانش بنيان گفت: آيين نامه راه اندازي اين شركت ها منتظر تصويب هيات وزيران است و تاسيس اين شركت ها در سال جهاد اقتصادي از جمله اقداماتي است كه بايد انجام شود.
مهدي نژاد نوري با اشاره به قانوني كه در برنامه پنجم براي راه اندازي شركت هاي دانش بنيان پيش بيني شده است، گفت: بر اين اساس اساتيد دانشگاه مي توانند جز هيات امناي شركت هاي دانش بنيان باشند و يا شركت دانش بنيان راه اندازي كنند.
وي همچنين به بحث دوره دكتري پژوهش محور اشاره كرد و گفت: امسال 300 دانشجو براي اين دوره در پژوهشگاه هاي پذيرش مي شوند.
معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم سپس تعريف موظفي پژوهشي براي اساتيد را از اولويت هاي سال جاري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري عنوان كرد و گفت: اين موظفي براي اين منظور تعريف مي شود كه همه اساتيد وقت خود را به تدريس اختصاص ندهند.
مهدي نژاد نوري در بخش ديگري از سخنان خود به بحث تجهيزات اشاره كرد و گفت: از 42 كانتينر شامل تجهيزات پژوهشي و تحقيقاتي كه در گمرك داشتيم 16 كانتينر ترخيص شدند و هفت عدد ديگر آنها در حال حمل به سمت تهران هستند.
معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در مورد عدم پرداخت حق اشتراك دانشگاه ها براي دسترسي به پايگاه هاي اطلاعاتي نيز گفت: ما از سال 88 به اين مشكل پي برده بوديم و در بودجه امسال گنجانده شده بود كه بتوانيم يك بانك اطلاعاتي جامع خريداري كنيم اما مجلس اين موضوع را نپذيرفت.
مهدي نژاد نوري خاطر نشان كرد: امسال نيز بايد همانند سال گذشته فعاليت كنيم و اين موضوع را در بودجه سال 91 بگنجانيم.
گردهمايي معاونين پژوهشي و فناوري دانشگاه هاي تهران عصر امروز به كار خود پايان داد.

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها