سیاست محدودیت ورود بانوان به دانشگاه ناکارآمد است

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   11 تیر 1390-02 July 2011بازدید 1334


قم - خبرگزاری مهر: معاون آموزشی جهاد دانشگاهی واحد استان قم گفت: چنانچه بخواهیم برای توازن بین دانشجویان دختر و پسر از ورود دانشجویان دختر به دانشگاه‌ها جلوگیری کنیم این سیاست در آینده ناکارآمدی خود را نشان خواهد داد.

سیده شبنم فاطمی در گفتگو با مهر، با اشاره به افزایش ورودی دانشجویان دختر به دانشگاه‌ها، تحصیل را برای بانوان مفید ارزیابی کرد گفت: در حال حاضر جامعه با شتاب به سمت پیشرفت و فناوری در حرکت است و تمام کسانیکه در این اجتماع زندگی می‌کنند نیز باید بتوانند با تحصیل علوم مختلف از جامعه عقب نمانند.

وی فیلتر گذاری و جلوگیری از ورود بانوان به دانشگاه را ناکارامد توصیف کردو عنوان داشت: ممانعت از ورود به دانشگاه و همچنین تفکیک جنسیتی برخی ار رشته‌ها تنها می‌تواند به عنوان مسکن در کوتاه مدت عمل کند اما بعد از گذشت چند سال عوارض خود را نشان داده و مجددا مجبور به حل مشکل جدید خواهیم شد.
فاطمی تربیت صحیح فرزندان را از دست آورهای مهم تحصیلات عالیه بانوان عنوان داشت و گفت: مادرانی که تحصیلات بالایی داشته و در اجتماع نیزحضور داشته باشند بهتر می‌توانند با روش‌های تربیتی آشنا شده که این امر در تربیت فرزندان اثری دوچندان خواهد داشت.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی واحد استان قم با اشاره به برخی از انتقاد‌ها درباره افزایش سن ازدواج، تجرد قطعی و بالارفتن توقعات بانوان درازدواج ادامه داد: در ابتدا باید عنوان کرد که آمار قطعی برای این موارد وجود ندارد که بخواهند با تمسک به آن از ورود بانوان به دانشگاه‌ها و برخی از رشته‌های دانشگاهی جلوگیری کنند.

بانوان از شرایط به وجود آمده برای حضور در اجتماع استفاده می کنند

وی با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شرایط برای فعالیت و حضور بانوان در عرصه اجتماع فراهم شده است بیان داشت: با توجه به شرایط به وجود آمده طبیعی است که بانوان بخواهند از آزادی که اجتماع در اختیار آن‌ها قرار داده بهره‌مند شده و از آن برای رشد و تعالی خود استفاده کند.

فاطمی در ادامه با بیان اینکه جلوگیری از ورود خانم‌ها به دانشگاه نمی‌تواند راه حل صحیحی باشد گفت: باید فضای دانشگاه را از علمی بودن صرف به سمت مهارتی و کاربردی کردن علوم سوق داد تا از این طریق آقایان نیز به سمت دانشگاه گرایش پیدا کنند نه اینکه جلوی ورود خانم‌ها گرفته شود.

وی ادامه داد: باید سرفصل‌های آموزشی را تغییر داد و برای کاربردی کردن این سرفصل‌ها نیز نیروهای نظارت و ارزش یابی در نظر گرفت تا خروجی دانشگاه‌ها مطابق با نیاز جامعه باشد.

مدرک گرایی عاملی برای ورود به دانشگاه

رئیس مرکز تخصصی معماری و شهرسازی قم در ادامه با اشاره به اینکه برخی از افراد از روی ناچاری و تنها برای گرفتن مدرک تحصیلی وارد دانشگاه می‌شوند بیان کرد: فضای باید به گونه‌ای تغییر پیدا کنند که چنین نگرشی در ورود افراد به دانشگاه تغییر داده و آن‌ها بر حسب علاقه، شناخت رشته انتخابی، نیازهای جامعه و حتی نیازهای روحی و روانی خود وارد دانشگاه شوند.

عدم استقبال آقایان از دانشگاه

فاطمی در ادامه به دلایل عدم استقبال آقایان از دانشگاه اشاره داشت و ابراز کرد: هنگامیکه دانشگاه نمی‌تواند با نیازهای جامعه تطابق داشته باشد و خروجی آن تنها افرادی با مدرک تحصیلی و بدون مهارت باشد آقایان نیز ترجیح می‌دهند که چهار سال وقت خود را در چنین مکانی هدر ندهند.


محدودیت ورود بانوان به دانشگاه

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها