تفاوتهای ارشد علمی کاربردی با سایر دانشگاهها

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / کارشناسی ارشدارسال شده در   05 بهمن 1390-25 January 2012بازدید 4240تفاوتهای ارشد علمی کاربردی با سایر دانشگاهها

دانشگاه جامع علمی کاربردی به تازگی اقدام به راه اندازی دوره های ارشد کرده است که از نظر شیوه آموزش و نوع دانش آموختگی میان این دوره ها و مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته سایر دانشگاههای کشور تفاوتهایی دیده می شود.

پرتال دانشگاهی کشور به نقل از مهر، رشته های تحصیلی دانشگاه جامع علمی کاربردی از سال گذشته تاکنون علاوه بر مهارت محور شدن به سمت ایجاد بازار کار و شغل برای دانشجویان، دانش آموختگان و سایر علاقمندان پیش رفته است.

به تازگی دوره های ارشد این دانشگاه در قالبی متفاوت و تحت عنوان مهندسی فناوری ارشد و حرفه ای ارشد در نظر گرفته شده است که فراخوان جذب دانشجو در دوره مهندسی فناوری ارشد به زودی از سوی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام و دوره های حرفه ای ارشد نیز در آینده ای نزدیک مصوب می شود.

تفاوت دوره های ارشد علمی کاربردی و سایر دانشگاهها

در این میان علامت سوالی که ذهن بسیاری از دانشجویان دوره های نظری این دانشگاه و سایر دانشجویان دانشگاههای دیگر را به خود مشغول کرده تفاوت دوره های کارشناسی ارشد دانشگاه جامع علمی کاربردی با سایر دانشگاههای دیگر است.

بین دوره مهندسی فناوری ارشد دانشگاه جامع علمی کاربردی و دوره‌های کارشناسی ارشد سایر دانشگاه‌های کشور تفاوت زیادی وجود دارد و اقدام دانشگاه علمی کاربردی در این جذب دانشجوی ارشد با اقدامات دانشگاههای دیگر کشور متفاوت است.

3 شیوه آموزشی کارشناسی ارشد ناپیوسته
بر اساس آئین ‌نامه دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته، هدف از تدوین این آیین‌ نامه از 3 شیوه آموزشی ـ پژوهشی، آموزشی و پژوهشی و همچنین تقویت و توسعه دوره‌های تحصیلات تکمیلی، ارتقا کیفیت تنوع بخشی به ارائه آموزش،، تقویت و ارتقای سطح کیفی و کمی این دوره‌ها و همسان سازی آن با برنامه‌های توسعه و دیگر اسناد راهبردی کشور است تا با بهره مندی از آن در تربیت متخصص و پژوهشگران ماهر و برجسته در سطح کشور تلاش شود.
آیین نامه دوره مهندسی فناوری ارشد
این در حالیست که براساس آیین ‌نامه، دوره مهندسی فناوری ارشد مجموعه‌ای از قابلیت و توانمندی‌هایی است که لازمه دست ‌یافتن به آنها برخورداری از تجربیات در حوزه‌های نظری، عملی و کلینیکی در سطوح پیچیده، تخصصی و کاربردی است.
این دوره‌ها دانشجو را برای ایفای نقش کارآمد در برخی حوزه‌ها از جمله انتقال، پیاده سازی، مستند سازی، بهینه سازی فناوری آماده می‌سازد.
اهداف مهندسی فناوری ارشد
پرورش قابلیت‌های خاص افراد در حوزه‌های حرفه‌ای و مهارتی، پاسخگویی به نیازهای فناوری حوزه‌های شغلی پیچیده در سطوح عالی از مهمترین اهداف این دوره به شمار می آید.
قابلیتهای دانشجویان این دوره
توانایی انجام فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی، کارآفرینی، خلق و راه اندازی عرصه‌ های جدید کسب و کار، توانایی حل مساله و ارائه روش و توانایی هدایت کار گروهی، از قابلیت‌ها و توانمندی‌های مشترک دانش آموختگان نظام فناوری ارشد به شمار می آید.
تعامل میان دانشگاه و دستگاههای متقاضی
برنامه آموزشی دوره مهندسی فناوری ارشد در تعامل میان دانشگاه و دستگاه متقاضی و پس از اعلام نیاز دستگاه متقاضی به دانشگاه در قالب طرح پیشنهادی و تصویب آن در شورا طراحی و اجرا می شود.
اساس دوره های مهندسی فناوری ارشد
دوره‌های مهندسی فناوری ارشد مبتنی بر نظام واحدی است که بر این اساس، مجموع واحدهای هر دوره مهندسی فناوری ارشد بین 30 تا 32 واحد و طول مدت دوره حداکثر 5/2 سال و مشتمل بر 5 نیمسال تحصیلی است.
تدوین هر برنامه درسی توسط کمیته برنامه ‌ریزی متشکل از نماینده دستگاه متقاضی (متخصص حوزه شغلی موردنظر)، نماینده دانشگاه (متخصص برنامه‌ ریزی درسی) و 2 تا 3 نفر از متخصصان حوزه به تشخیص دانشگاه انجام می‌ پذیرد.
شرایط جذب دانشجوی فناور ارشد
داشتن حداقل 3 سال تجربه و سابقه کار فنی (صنعتی) و تخصصی مرتبط، پذیرش متناسب با میزان نیاز و لحاظ اولویت، حسب چارچوب سیاست‌های دانشگاه با توافق دستگاه بهره‌بردار و انجام مصاحبه حضوری از شرایط پذیرش دانشجو و انتخاب ورودی در دوره‌های مهندسی فناوری ارشد است.
عبدالرسول پورعباس - رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی همچنین از راه اندازی دوره های مهندسی خبرگی در این دانشگاه خبر داده است.


تفاوت کارشناسی ارشد علمی کاربردی دانشگاه

تکمیل ظرفیت کنکور ارشد از سه شنبه آغاز میشود / کدرشته های جدید اعلام شد

جزئیات تکمیل ظرفیت آزمون‌ کارشناسی‌ ارشداعلام شد

آغاز تکمیل ظرفیت آزمون‌ کارشناسی‌ ارشد

ظرفیت ۸۱هزار نفر برای تکمیل ظرفیت کنکور ارشد/ثبت نام از فردا آغاز می شود

با ویرایش منحصر بفرد مرجع واقعی لغات زبان عمومی ارشد و دکتری بیشتر آشنا شوید + دانلود

تمدید مهلت ثبت نام در تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد

اعلام نتایج تکمیل ظرفیت ارشد و دکتری دانشگاه آزاد سه شنبه

آخرین مهلت شرکت در تکمیل ظرفیت ارشد اعلام شد / انتخاب رشته ۷۵هزار نفر

اعلام شرایط تحصیل در رشته دوم همزمان با دوره ارشد

آخرین فرصت تکمیل ظرفیت ارشد/ ۵۰ هزار نفر ثبت نام کردند

نتایج تکمیل ظرفیت ارشد و دکتری دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

هر گونه تغییر رشته، میهمانی و انتقال در دوره ارشد و دکتری ممنوع شد

کلاس های استاد پورشفیع (خانه مدیریت )

اعلام ثبت نام کلاس های آمادگی کنکور ارشد مدیریت موسسه خانه مدیریت

کلاس های آمادگی کنکور ارشد مهندسی صنایع در موسسه پژوهش

اخبار روزنامه ها