آیین‌نامه کرسیهای آزاداندیشی در دانشگاههای علوم‌پزشکی اجرایی شد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / پزشکیارسال شده در   16 اسفند 1389-07 March 2011بازدید 1897


ین نامه کرسی های آزاد اندیشی برای اجرای آزمایشی به مدت یکسال به دانشگاههای علوم پزشکی کشور ابلاغ و اجرای آن از روز 14 اسفندماه 89 آغاز شد.

به گزارش خبرنگار مهر، این آیین نامه که در نهایت پس از مدت ها به تصویب نهایی در شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید در سال اول به صورت آزمایشی اجرا می شود و پس از آن در صورتی که اصلاح یا تغییری در آن صورت نپذیرد قطعی خواهد شد.

این آیین نامه در یک مقدمه و چهار فصل و در مجموع شامل 14 ماده و 10 تبصره است که در جلسه مشترک نمایندگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به تصویب رسید و اجازه اجرای آزمایشی آن از تاریخ 14 اسفند 89 صادر و اعلام می شود.

هدف و ضرورت راه اندازی کرسی‌های مناظره، نقد، نظریه پردازی و آزاداندیشی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، استناد به ماده 2 نظام‌نامه هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر ترویج آزاداندیشی در حوزه علوم انسانی و معارف دینی است.

در بخش اهداف این آیین نامه، تغییری در خصوص موضوعات حوزه علوم پزشکی انجام گرفته است بر این اساس نهادینه‌سازی آزادی بیان و تضارب آراء با رعایت اخلاق و منطق گفتگو، ایجاد فرصت قانونی و عادلانه برای عرضه آزادانه آراء، دیدگاه‌ها و سؤالات پیرامون موضوعات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جامعه از دیدگاه ها و با رویکردهای مختلف دیگر (مانند: بهداشت ودرمان،امور سلامت، آموزش پزشکی) و آگاهی از نظرات دیگران از جمله اهداف آیین نامه است.

همچنین تقویت روحیه حقیقت‌جویی، آزادگی و قانون‌گرایی و سامان‌دهی مباحثات و گفتگوها با صبغه علمی، ایجاد فضای مناسب برای طرح و بیان اندیشه‌های نو، تفکر خلاق و فرهنگ نوآور از دیگر اهدافی است که در این آیین نامه مدنظر است.

پیش از این دکتر فرحناز ترکستانی - معاون دانشجویی فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفتگو با خبرنگار مهر از تدوین و نهایی شدن آیین نامه کرسی های آزاد اندیشی در شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داده و یادآور شده بود: این آیین نامه در شورای عالی انقلاب فرهنگی نهایی و تغییراتی در آن بنا به مختصات وزارت بهداشت داده شد.

 

احتمال اخراج دانشجویان ایرانی از دانشگاه‌های هند

جزئیات کنکورهای ارشد و دکتری گروه پزشکی سال ۹۶ اعلام شد

نتایج نهایی پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس اعلام شد

آغاز ثبت نام آزمون های بین المللی برای گروه پزشکی از ۵ مهر

نتایج آزمون دستیاری امشب منتشر می‌شود/اعلام نتایج دکتری در مهرماه

نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد پزشکی اعلام شد

جزئیات آزمون دانشنامه تخصصی دندانپزشکی اعلام شد

آموزش پزشکی برای اولین بار ترکیبی شد/ ارائه مجازی دروس نظری

نتایج آزمون دستیاری منتشر شد/ آغاز ثبت نام از سوم مهر

نتایج آزمون دستیاری تخصصی پزشکی تا ۲ روز آینده اعلام می شود

تعویق اعلام نتایج دکتری پزشکی / قطعی سرورهای مرکز سنجش پزشکی

بانک سوال در همه رشته های علوم پزشکی ایجاد می شود

انتقال ۹۹ دانشجوی ایرانی به داخل کشور در گروه علوم پزشکی

آزمون های دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی ۱۸ شهریور برگزار می شود

بازنگری تایید مدارک پزشکان ایرانی شاغل در روسیه و اروپا

اخبار روزنامه ها