اختیار روسای دانشگاه ها برای تغییرات گسترده در دانشگاه های علوم پزشکی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / پزشکیارسال شده در   02 مهر 1392-24 September 2013بازدید 477
اختیار روسای دانشگاه ها برای تغییرات گسترده در دانشگاه های علوم پزشکی

وزیر بهداشت با اشاره به اختیاراتی که برای روسای دانشگاه های علوم پزشکی قائل است، گفت: وزارت بهداشت در انتخاب مدیران از سوی روسای دانشگاه ها دخالت نمی کند زیرا تصور من این است که افرادی باید سکان مدیریت را بدست گیرند که بتوانند به تغییرات اساسی دست بزنند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از خبرنگار مهر، دکتر سیدحسن هاشمی در مراسم تکریم دکتر منصوری و معارفه دکتر جعفریان در ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به هفته دفاع مقدس گفت: 33 سال پیش در روزی مثل دیروز عراق به ایران حمله کرد و فرودگاه مهرآباد بمباران شد و امام در صفحه تلویزیون حاضر شد و  با تحقیر رفتار صدام دفاع آغاز شد. پس از ان 140 هواپیمای ایرانی بر فراز عراق به پرواز در آمدند و مقاومت قهرمانانه  برکتی شد برای ایران که از آسیب و گزند دشمنان به دور بماند و دیگر احدی به فکرش نیاید که به کشورمان تجاوز کند.

وی اظهار داشت: ما مدیون شهدا هستیم و  به آنها ادای احترام می کنیم به خصوص شهدای عزیز دانشگاه و با آنها پیمان می بندیم که بر سر آرمان های آنها کوتاه نیاییم.

هاشمی با اشاره به تاریخ علم و علم آموزی، جامعه ای که را توانمند دانست که در آن علم و عالم مورد احترام باشد و افزود: تاریخ علم به دو بخش عصر ایمان با نگاه دین محورانه و دوره پس از رنسانس با عقل مداری و علم بشری تقسیم می شود. در دوره رنسانس که تقریبا با دوره اوج علوم اسلامی مصادف بود به تدریج با خرافه گری به بیراهه رفت و دوره پس از رنسانس تاکنون هم با قدرت طلبی و استیلا بر طبیعت و انحطاط اخلاقی همراه شده است.

وی افزود: آینده جهان باید بر محور عقل بشری همراه با دین داری قرار گیرد و اگر بشر بخواهد که به جایی برسد باید بر این اندیشه تفوق پیدا کند. اینکه متاسفانه ما باید کجا باشیم قضاوت اش با دیگران است چرا که معتقدم فرصت های بسیاری را از دست داده ایم و مسئولین ارشد فرهنگی ما باید به آن توجه کنند. در سال های اخیر به فرهنگ و اخلاق تاخته شده و وضعیت فرهنگی و اخلاقی کشور در شأن کشوری که برای فرهنگ و اخلاق انقلاب کرده است نیست و باید راه آمده را برگردیم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: فرصت نقد و اندیشه باید در دانشگاه فراهم شود. همانطور که امام و رهبری گفته اند دانشگاه باید سیاسی باشد، زنده و با نشاط و نظرات متفاوت و گاها متضاد در آن مطرح شود چرا که همه امور مردم از مسیر دانشگاه می گذرد.

وی با اشاره به برگزاری کرسی های آزاد اندیشی گفت: این کرسی ها حتما باید ایجاد شود اما آنچه تاکنون بوده بیشتر شکلی بوده و محتوایی نیست. اما به معاونان آموزشی و دانشجویی تاکید کرده ام که با توجه به فضایی که در کشور در اثر حماسه 24 خرداد ایجاد شده، برای کرسی های آزاد اندیشی با روسای دانشگاهها هماهنگی کنند.

هاشمی افزود: باید اعتراف کنم که ما دانشگاهیان هم خوب عمل نکرده ایم و و ناخواسته کارگزار گروه های سیاسی شده ایم. دانشگاه باید مرکز خودباوری و سیاسی باشد اما در خدمت اهداف و اغراض سیاسی نباشد. بیش از گذشته باید در علم گرایی و دین محوری حرکت کنیم

وی به دو رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران و شهیدبهشتی توصیه کرد کتاب دکتر علی اکبر سیاسی رئیس دانشگاه تهران در سال های 1320 را بخوانند و یادآور شد: در این کتاب می بینیم که چطور دکتر سیاسی، در مقابل یک دیکتاتور می ایستد و از اعتبار 12 استاد که مرحوم بازرگان هم یکی از آنها است دفاع می کند. البته قصد مقایسه ندارم اما دکتر منصوری شخص بسیار معتقد و محترمی است که در دوران بسیار سختی از استقلال دانشگاه دفاع کرد و با وجود فشارها و مشکلات بخاطر صبر و انصاف اجازه نداد در دانشگاه بهم ریختگی ایجاد شود.

وزیر بهداشت با اشاره به سجایای اخلاقی دکتر منصوری وی را انسانی والامقام توصیف کرد و گفت . من از گذشته روابط بسیار نزدیکی با دکتر منصوری داشته ام و سخت ترین تصمیماتم راجع به روسای دانشگاه های علوم پزشکی تهران و شهیدبهشتی بود. اما برای هر تصمیمی اول منفعت دانشگاه و بعد منفعت آن عزیز را در نظر می گیرم. می توانستم پیش بینی کنم که چه انتظاراتی از دانشگاه وجود دارد و همین باعث شد استاد جوانی را که بتواند از ظرفیت های مختلف استفاده کند بکار بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: فکر نکنید وضع دانشگاه خوب است و وضعیت با آنچه که ما در نظر داریم بسیار متفاوت است. به خصوص درباره دانشگاه های علوم پزشکی تهران و شهیدبهشتی فکر کردم که افرادی باید سکان مدیریت را بدست گیرند که به تغییرات اساسی دست بزنند و چهره این دو دانشگاه را شاداب کنند. باور کنیم مردم با انتخاب شان متقاضی این تغییرات هستند.

هاشمی گفت: می دانم که دکتر لاریجانی در زمان ریاست اش بر دانشگاه، دوران سختی را گذرانده بود و برای هر تغییر با چه ممانعت هایی مواجه می شد. توصیه ما این است که بزرگان را احترام کنید اما مانع رشد جوانان نشوید. ما به عنوان وزارت بهداشت دخالت نخواهیم کرد و روسا خودشان مختار هستند که تغییرات را انجام دهند. اما ما می توانیم برای استفاده از هر نیرویی که نیاز است به شما کمک کنیم تا دانشگاه ها به رشد و تعالی برسند.

وی اظهار داشت: دوره بسیار سختی است چرا که سالهای طلایی فروش نفت را پشت سر گذاشته ایم اما مدیران لایف مدیرانی هستند که در سختی کار کنند و امیدوارم دکتر جعفریان همانطور که از مدیران جوان استفاده می کنند بتوانند ساختمان ها را هم جوان کنند.اختیارات روسای دانشگاهها تغییرات دانشگاه ها توسط مدیران

احتمال اخراج دانشجویان ایرانی از دانشگاه‌های هند

ثبت نام برای المپیاد علمی دانشجویان پزشکی تا ۲۹ آبان ماه ادامه دارد

جزئیات کنکورهای ارشد و دکتری گروه پزشکی سال ۹۶ اعلام شد

نتایج نهایی پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس اعلام شد

آغاز ثبت نام آزمون های بین المللی برای گروه پزشکی از ۵ مهر

نتایج آزمون دستیاری امشب منتشر می‌شود/اعلام نتایج دکتری در مهرماه

نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد پزشکی اعلام شد

آموزش پزشکی برای اولین بار ترکیبی شد/ ارائه مجازی دروس نظری

جزئیات آزمون دانشنامه تخصصی دندانپزشکی اعلام شد

نتایج آزمون دستیاری منتشر شد/ آغاز ثبت نام از سوم مهر

نتایج آزمون دستیاری تخصصی پزشکی تا ۲ روز آینده اعلام می شود

بانک سوال در همه رشته های علوم پزشکی ایجاد می شود

تعویق اعلام نتایج دکتری پزشکی / قطعی سرورهای مرکز سنجش پزشکی

انتقال ۹۹ دانشجوی ایرانی به داخل کشور در گروه علوم پزشکی

آزمون های دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی ۱۸ شهریور برگزار می شود

اخبار روزنامه ها