سفر ولایتی به مراکز علمی و دانشگاهی هندوستان

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   18 دی 1390-08 January 2012بازدید 1645سفر ولایتی به مراکز علمی و دانشگاهی هندوستان

پرتال دانشگاهی کشور به نقل از خبرگزاری فارس: مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در سفری به هندوستان، از مراکز علمی و دانشگاهی این کشور بازدید کرد و با علما و اساتید زبان فارسی هند گفت‌و‌گو کرد.
علی‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل چندی پیش براساس دعوت رئیس دانشگاه اسلامی علیگر هند به این کشور سفر کرد که هدف از این سفر رونمایی از یک نسخه خطی نهج‌البلاغه متعلق به سال ۳۵۸ هجری قمری عنوان شد که به تازگی به چاپ رسیده است.

ولایتی در حاشیه این سفر با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در دهلی نو با حضور در همایش علمی قرآن و کائنات که در مرکز اسلامی دهلی نو برگزار شد، شرکت کرده و به ایراد سخنرانی پرداخت.

بازدید از مرکز تحقیقات زبان فارسی دانشگاه اسلامی علیگر و دیدار و تبادل‌نظر با دانشجویان، اساتید و محققین این مرکز از دیگر برنامه‌های مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل عنوان شد.

ولایتی همچنین در بازدید از دانشگاه طب سنتی هند در دهلی‌نو که به دانشگاه 'همدرد' معروف است با رئیس و اساتید دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کرد که در جریان این دیدار راه‌های همکاری ایران و هند در این زمینه مورد بررسی قرار گرفت.

شرکت در همایش بیداری اسلامی که به همت مفتی مکرم از شخصیت‌های اهل سنت هند در این کشور برگزار می‌شد از دیگر برنامه‌های وزیر سابق امور خارجه بود. ولایتی به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در این همایش به ایراد سخنرانی پرداخت.

ولایتی در سفر خود به هند با علما و اساتید زبان‌فارسی این کشور در محل خانه فرهنگ جمهوری اسلامی دیدار کرد و در این جلسه ضمن شنیدن نظرات و دیدگاه‌های اساتید به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت و از ایجاد فضای همکاری برای گسترش فعالیت‌ها در زمینه زبان فارسی استقبال کرد و در این خصوص تصمیم‌گیری‌هایی نیز صورت گرفت.

مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری همچنین با موهان سینگ نخست وزیر هند و حامد انصاری معاون رئیس جمهور دیدار کرد و در این نشست بر توسعه روابط ۲ جانبه و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تبادل‌نظر صورت گرفت.


سفر مراکز علمی و دانشگاهی هندوستان
اخبار روزنامه ها