آمار نرخ پایین فارغ‌التحصیلی در آفریقای جنوبی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   26 خرداد 1392-16 June 2013بازدید 1031آمار نرخ پایین فارغ‌التحصیلی در آفریقای جنوبی

آمار سالانه وزارت آموزش عالی آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که نرخ فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی در این کشور تنها 15 درصد و در مقطع کارشناسی ارشد 20 درصد است که در مقایسه با سایر کشورها رقم پایینی دارد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از (ایسنا)، «نیکول مرداک»،‌ مدیر آموزش و کیفیت موسسه «موناش» در آفریقای جنوبی، ضمن اعلام مطلب فوق دلیل اصلی پایین بودن این نرخ را فشار اقتصادی،‌عدم امکانات دانشگاهی و عدم حمایت کافی دانشجویان از سوی دانشگاه‌ها عنوان کرد.

مرداک که مدیریت موسسه تحقیقات سازمانی آفریقای جنوبی نیز برعهده دارد، گفت: بیشترین کمبودها در رشته‌های ریاضیات و رشته‌های وابسته به علوم مشاهده می‌شود که شامل رشته‌های پزشکی، علوم، فن‌آوری و مطالعات بازرگانی هستند.

وی افزود: به نظر می‌رسد دانشجویان با رشته‌هایی که در آن درس ریاضی وجود دارد، مشکل دارند.

 یونیورسیتی ورلدنیوز، این گزارش شامل اطلاعات اخذ شده از دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی دولتی و غیردولتی و دانشسراهای این کشور در خلال سال‌های 2011 و 2012 میلادی است.

مطابق آمار اخذ شده، 59 درصد دانشجویان به صورت حضوری در دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل بوده و 41 درصد نیز به آموزش مکاتبه‌ای و از راه دور مشغول هستند. همچنین از این میان 58 درصد را دانشجویان دختر تشکیل می‌دهند.

در عین حال محبوبترین رشته تحصیلی در این کشور در سال 2011 میلادی، مدیریت بازرگانی است که به دنبال آن رشته‌های علوم، ‌مهندسی، فن‌آوری و علوم انسانی قرار گرفته‌اند.

طی یک بررسی از 23 دانشگاه آفریقای جنوبی که در سال 2012 میلادی انجام گرفت مشخص شد که 5.3 درصد از دانشجویان سال اولی با مشکل اسکان و نداشتن خوابگاه مواجه هستند.

در این گزارش همچنین از گرسنگی بعنوان معضل دیگر دانشجویان یاد شده و عنوان شد برخی از دانشجویان چند روز بدون خوردن حتی یک وعده غذایی به دانشگاه می‌روند.

مرداک در پایان از دلایل دیگر پایین بودن نرخ فارغ‌التحصیلی در این کشور را وجود استادانی دانست که در رشته‌های خود متخصص هستند اما مهارت‌های کافی تدریس را کسب نکرده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: نرخ مناسب فارغ‌التحصیلی باید 50 درصد باشد و بنا بر اعلام وزارت آموزش عالی این کشور باید این آمار در آفریقای جنوبی تا سال 2014 میلادی 20 درصد افزایش یابد.


آمار نرخ پایین فارغ‌التحصیلی در آفریقای جنوبی نرخ فارغ التحصیلی آمار نرخ پائین تحصیل در آفریقای جنوبی
اخبار روزنامه ها