شهریه‌ بالا، دانشجویان ویتنامی را به زانو درآورده است

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   19 شهریور 1392-10 September 2013بازدید 556شهریه‌ بالا، دانشجویان ویتنامی را به زانو درآورده است

کارشناسان آموزشی اعلام کردند: شهریه واقعی که دانشجویان ویتنامی باید بپردازند بسیار بیشتر از شهریه‌هایی است که از سوی دانشگاه‌های این کشور در رسانه‌های عمومی اعلام می‌شوند.به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یکی از دانشجویان ویتنامی که موفق به قبولی در آزمون پذیرش دانشکده علوم بازرگانی «دانشگاه صنعتی هوشی‌مین» شده است دراین‌باره می‌گوید: هنوز مطمئن نیستم که بتوانم در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوم.

وی می‌افزاید: اگر این دانشگاه از همان ابتدا در دفترچه پذیرش دانشجویان، نرخ واقعی شهریه را تعیین کرده بود،‌ هرگز در آزمون ورودی این دانشگاه شرکت نمی‌کردم.

این دانشجو اعلام کرد: دانشجویان این دانشگاه در ترم اول باید 179 دلار برای تنها 20 واحد درسی یا حدود 9 دلار برای هر واحد درسی بپردازند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی یونیورسیتیز نیوز، این دانشجو مانند بسیاری از دانشجویان دیگر معتقد است که دانشگاه‌های دولتی همیشه شهریه‌هایی را وضع می‌کنند که برای اکثریت دانشجویان منطقی باشد اما وی نمی‌دانسته است که دانشگاه صنعتی هوشی‌مین به رغم دولتی بودن، مکانیزم دریافت شهریه خودمختار دارد و این بدین معنی است که این دانشگاه این حق را دارد تا برای پوشش هزینه‌های آموزشی خود شهریه‌ها را افزایش دهد.

در سایر دانشگاه‌ها و کالج‌ها نیز شهریه‌های دریافتی بسیار بالاتر از شهریه‌های اعلام شده هستند و دانشجویان علاوه بر پرداخت شهریه باید هزینه‌های دیگری نظیر هزینه تهیه عکس،‌ کارت دانشجویی و پرونده پرسنلی نیز پرداخت کنند.


شهریه دانشگاه های ویتنامی شهریه دانشگاه های خارجی شرایط تحصیل در خارج
اخبار روزنامه ها