اوضاع مالی خوابگاه‌ها در نظام آموزشی دولت مصر

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   01 آبان 1392-23 October 2013بازدید 461اوضاع مالی خوابگاه‌ها در نظام آموزشی دولت مصر

تصمیم اخیر دولت نظامی مصر مبنی بر عدم دریافت هزینه ماهیانه خوابگاه از دانشجویان سبب تحمیل مشکلات مالی فراوان بر موسسات آموزش عالی دولتی این کشور شده است.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دانشگاه‌های دولتی مصر در حال حاضر از کاهش منابع مالی خود رنج می‌برند. پروفسور «یاسر سَکر»، رییس دانشگاه «حلوان» قاهره می‌گوید: هنوز دستورات اجرایی برای عملی کردن این تصمیم را دریافت نکرده‌ایم.

وی افزود: شورای عالی دانشگاه‌ها با خطاب قرار دادن ادارات دولتی از آنها خواسته است تا مشکلات مالی پیش روی دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها را حل کنند.

«سکر»‌ که خود نیز مدیر امور خوابگاه‌ها در شورای عالی دانشگاه‌ها است خاطر نشان ساخت: برای به حداقل رساندن خلاء میان هزینه‌های واقعی که از سوی دانشگاه‌ها به دانشجویان تحمیل می‌شود و همچنین هزینه خوابگاه‌ها و بودجه اندکی که دولت به دانشگاه‌ها اختصاص می‌دهد باید یک گزینه مناسب در نظر بگیریم.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی یونیورسیتی‌ورلدنیوز، بنا بر اعلام دانشگاه‌ها هر دانشجوی مصری برای سکونت در خوابگاه دانشجویی هزینه‌های ماهانه معادل 10 تا 21 دلار می‌پردازد در حالی که هزینه واقعی خوابگاه به ازای هر دانشجو 115 دلار در ماه است. با این حال بودجه‌های دولتی تنها قادر به تامین 15 درصد از کل هزینه‌ها هستند.

پروفسور «جابر ناصر»، رییس «دانشگاه قاهره» که بزرگترین موسسه آموزش عالی این کشور است نیز متذکر شد: حتی تا پیش از معافیت دانشجویان از پرداخت هزینه خوابگاه، وزارت دارایی نیز 25 درصد از بودجه دانشگاه‌های دولتی را کم کرده است.

وی در یک کنفرانس خبری اعلام کرد: دانشگاه قاهره در سال تحصیلی جاری با کاهش حدود 73 میلیون دلاری در بودجه سال جاری خود مواجه شده است.

کمبود منابع مالی، 20 دانشگاه دولتی مصر را با مشکل فراهم کردن امکانات خوابگاهی برای دانشجویان مواجه کرده است. برخی موسسات آموزش عالی دولتی نظیر «دانشگاه قاهره» نیز به دلیل عدم آمادگی خوابگاه‌ها نمی‌توانند در موعد مقرر خوابگاه را در اختیار دانشجویان قرار دهند.

«دانشگاه اسلامی الازهر» نیز که در سراسر مصر دانشکده‌های متعددی دارد کلاس‌های خود را تا 19 اکتبر به تعویق انداخته تا بتواند امکانات خوابگاهی خود را برای اسکان دانشجویان تکمیل کند.


دانشگاه های مصر تحصیل در مصر روند تحصیل در مصر اوضاع مالی آموزش عالی مصر
اخبار روزنامه ها