کاهش تمایل دانشجویان آسیایی برای ادامه تحصیل در آمریکا

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   28 آبان 1392-19 November 2013بازدید 486کاهش تمایل دانشجویان آسیایی برای ادامه تحصیل در آمریکا
بررسی الگوی جذب دانشجویان آسیایی در دانشگاه‌های آمریکایی نشان می‌دهد که به رغم افزایش شمار دانشجویان هندی در آمریکا طی سال‌های اخیر تمایل دانشجویان چینی و کُره‌ای برای ادامه تحصیل در این کشور کاهش قابل توجهی داشته و این امر مسئولان آموزشی آمریکا را نگران کرده است.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، موسسه آموزش عالی «کرونیکل» که منبع اصلی اخبار، اطلاعات و مشاغل دانشگاهی است اعلام کرد: نخستین دوره ثبت‌نام از دانشجویان هندی در مقطع کارشناسی که در سالیان اخیر دچار رکود شده در ابتدا با یک موج 40 درصدی روبرو بود اما پس از گذشت هفت سال پیاپی شاهد رشد دو برابری در آمار این ثبت‌نام‌ها بودیم در حالی که از سوی دیگر شمار دانشجویان چینی که تحصیلات کارشناسی خود را در آمریکا آغاز می‌کنند تنها پنج درصد رشد داشته است.

انتشار این ارقام ذهن بسیاری از کارشناسان آموزشی در ایالات متحده را به خود مشغول کرده است. برای مثال «دبرا استورات»، رئیس شورای دانشگا‌ه‌های عالی معتقد است دلایل متعددی می‌تواند باعث کاهش تمایل دانشجویان چینی برای تحصیل در آمریکا شده باشد.

با این حال به رغم افزایش شمار دانشجویان هندی به عنوان دومین منبع اصلی دانشجویان خارجی در آمریکا، نرخ کلی ثبت‌نام دانشجویان بین‌المللی در آمریکا رشد اندکی را نشان می‌دهد.

استورات رکود در روند ثبت‌نام دانشجویان چینی را جدی و نگران‌کننده خوانده و گفت: تا اطلاعات کامل‌تری در این خصوص به دست نیاید نمی‌توان اظهارنظر دقیقی کرد.

یکی از دلایل عمده کاهش شمار دانشجویان چینی جویای تحصیل در آمریکا می‌تواند شرایط سست اقتصادی و دشواری‌های بازار کار و استخدام در این کشور باشد. از آنجا که در این کشور به سختی شغلی یافت می‌شود، دانشجویان نسبت به تحصیل در خارج به ویژه کشورهایی نظیر آمریکا که هزینه‌های هنگفتی برای آنها در پی دارد، مردد می‌شوند.

دلیل دیگر کاهش دانشجویان چینی نسبت به دانشجویان هندی در آمریکا نیز می‌تواند به دلیل تفاوت در مقاطعی است که آنها انتخاب می‌کنند چرا که تعداد زیادی از دانشجویان چینی در مقاطع دکتری ثبت‌نام می‌کنند. از آنجا که بودجه تحقیقاتی از سوی دولت فدرال آمریکا به دلیل بحران اقتصادی این کشور محدود شده لذا دانشگاه‌های بسیاری با کمبود بودجه تحقیقاتی برای حمایت از دانشجویان مقطع دکتری مواجه هستند.

شمار دانشجویان کره جنوبی که پس از چین و هند بیشترین سهم را در اعزام دانشجو به آمریکا دارد نیز در ادامه روند نزولی خود 12 درصد کاهش داشته و بسیاری از دانشجویان کُره‌ای به دنبال افزایش کیفیت موسسات تحقیقاتی خود ترجیح می‌دهند در وطنشان بمانند و ادامه تحصیل دهند.


تحصیبل در امریکا ادامه تحصیل در امریکا شرایط تحصیل در امریکا میزان تمایل تحصیل در امریکا
اخبار روزنامه ها