تلاش دانمارک برای تقویت نقش بین‌المللی آموزش عالی این کشور در بین دانشجویان خارجی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   28 آبان 1392-19 November 2013بازدید 547تلاش دانمارک برای تقویت نقش بین‌المللی آموزش عالی این کشور در بین دانشجویان خارجی

«مورتن استرگارد»، وزیر آموزش عالی دانمارک از پس گرفتن لایحه تغییرات بنیادین در نظام تخصیص بودجه برای دانشجویان خارجی در این کشور و دانشجویان دانمارکی در خارج خبر داد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از : سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «استرگارد» این تصمیم را پس از هشدار جدی دانشگاه‌های این کشور نسبت به اجرایی شدن لایحه جدید اتخاذ کرد.

طبق این تصمیم، لایحه تغییرات بنیادین اعطای بودجه به دانشجویان بین‌المللی و دانشجویان دانمارکی مشغول به تحصیل در خارج از کشور پس گرفته شده و یا دست‌کم به شیوه مطرح شده اجرا نخواهد شد.

وزارت آموزش دانمارک اعلام کرد: به دنبال اجرای یک نقشه راه جدید برای بین‌المللی کردن آموزش عالی در این کشور است که به موجب آن نظام تخصیص اعتبار برای دانشجویان ورودی و خروجی این کشور تغییر خواهد کرد.

 به نقل از پایگاه اینترنتی یونیورسیتی‌ورلدنیوز، بر اساس الگوی جدید، دانشگاه‌های دانمارک بنا بر تعداد واحدهای تبادلی دانشگاهی و مطابق با استاندارد اروپا بودجه دریافت خواهند کرد.

«استرگارد» در حاشیه کنفرانس «ارتقا بینش‌ها از راه چشم‌انداز جهانی» گفت: آئین‌نامه برقراری تعادل میان دانشجویان ورودی و خروجی از سوی دولت پیشین اجرا شده و من هرگز موافق چنین قوانینی نیستم.

وی افزود: دولت جدید در نهایت نقشه راه را به صورتی تغییر داده که هدف اصلی از آن تشویق دانشجویان به تحصیل در خارج از دانمارک است.

بنا بر سیستم جدید، دانشگاه‌ها قادرند از اضافه بودجه دولتی برای سرمایه‌گذاری در پذیرش دانشجویان خارجی جدید استفاده کنند.

«اوسترگارد» اعلام کرد: فاز دوم نقشه راه برای افزایش نقش بین‌المللی دانمارک در آموزش عالی تا پیش از پایان سال جاری میلادی (2013) اجرا می‌شود که در این طرح دانشجویان خودشان هزینه تحصیلات عالی خود را پرداخت می‌کنند و دولت دانمارک نیز بودجه تحصیلی دانشجویان بین‌المللی کشورهای عضو اتحادیه اروپا را تامین می‌کند.


تحصیل در دانمارک شرایط تحصیل در دانمارک شرایط ادامه تحصیل در دانمارک تحصیل در خارج دانشگاهای دانمارک اعتبار دانشگاههای دانمارک
اخبار روزنامه ها