جزئيات مراحل تکميل ظرفيت کنکور دکتری

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دکتریارسال شده در   30 مهر 1390-22 October 2011بازدید 9360

جزئيات مراحل تکميل ظرفيت کنکور دکتری

رئيس سازمان سنجش با اشاره به مسائل مختلفي که در زمينه پذيرش دانشجوي دکتري در دانشگاهها بوجود آمده است، گفت: ميان فرآيند تکميل ظرفيت و برگزاري آزمون براي پذيرش در دوره دکتري تخصصي تفاوت وجود دارد و براي تکميل ظرفيت فرآيند خاصي تعريف شده است.

دکتر محمدحسين سرورالدين در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: به نظر مي رسد دو موضوع مهم در پذيرش دانشجوي دکتري تخصصي در دانشگاهها با يکديگر تداخل پيدا کرده است.

وي خاطرنشان کرد: موضوع تکميل ظرفيت آزمون نيمه متمرکز سال 90 فرآيند خاص خود را دارد که فعاليت هاي اوليه براي آن آغاز شده است اولين آزمون نيمه متمرکز دکتري در فروردين ماه سال 90 انجام شده و در نهايت بيش از 5 هزار نفر در دانشگاهها پذيرفته شدند.

وي گفت: پس از بيان نظر شوراي عالي انقلاب فرهنگي مبني بر افزايش ظرفيت در دوره دکتري تخصصي، مقرر شد تکميل ظرفيت براي اين کنکور انجام شود.

تعداد معرفي شدگان به دانشگاهها در مرحله تکميل ظرفيت

رئيس سازمان سنجش با تشريح فرآيند تکميل ظرفيت کنکور نيمه متمرکز دکتري تخصصي 90 ، گفت: از ميان 130 هزار نفر که در اين آزمون شرکت کردند در مرحله اول 15 هزار نفر به دانشگاهها معرفي شدند که از اين تعداد 5 هزار نفر آنها دانشگاهها جذب شدند.

وي افزود: 10 هزار نفري که در مرحله مصاحبه پذيرفته نشدند به علاوه 5 هزار نفري که از ميان 115 هزار نفر انتخاب مي شوند، دوباره به دانشگاهها معرفي خواهند شد. روند انتخاب 5 هزار نفر هم از ميان 115 هزار به ترتيب نمره از بالاي جدول نمرات خواهد بود.

دليل معرفي 15 هزار نفر براي تکميل ظرفيت دکتري

سرورالدين اظهار داشت: دليل اينکه 15 هزار نفر در اين مرحله به دانشگاهها معرفي مي شوند نيز اين است که بر اساس مصوبه بايد سه برابر ظرفيت به دانشگاهها معرفي شوند از همين رو حق تقدم با 10 هزار نفري است که به دانشگاهها معرفي شده اند اما در اين مرحله پذيرفته نشدند به علاوه 5 هزار نفر که بيشترين نمرات را در آزمون کتبي داشته اند.

15 هزار نفر فرم انتخاب رشته پر مي کنند و پس از آن به دانشگاهها معرفي مي شوند

وي درباره فرآيند شرکت اين افراد در مرحله تکميل ظرفيت گفت: اين افراد فرم انتخاب رشته را پر مي کنند و پس از آن به دانشگاهها معرفي مي شوند. مقدمات اين کار فراهم شده است و پذيرش نيز براي سال 90 انجام مي گيرد اما نکته مهم فعاليت دانشگاهها در ارائه ظرفيت پذيرش دانشجوي دکتري است.

رئيس سازمان سنجش گفت: زماني که ظرفيت را براي پذيرش دانشجوي تحصيلات تکميلي بالا مي بريم بايد بستر سازي لازم صورت گيرد و هزينه و تدارک کار پژوهشي در اين حوزه اهميت پيدا مي کند. نکته ديگر اينکه بايد استاد لازم براي تربيت دانشجوي دکتري وجود داشته باشد که اين مسئله نيز در يکي دو ماه اخير با برداشتن محدوديت پذيرش دانشجوي دکتري از سوي استادان، دانشياران و استادياران حل شده است.

ايجاد ظرفيت تربيت دانشجوي دکتري براي استادياران

وي افزود: در واقع اعضاي هيئت علمي مي توانند دانشجوي بيشتري پذيرش کنند و با توجه به اينکه اکثريت اعضاي هيئت علمي دانشگاههاي کشور در رتبه استاديار قرار دارند ايجاد ظرفيت براي استادياران مي تواند ظرفيت بيشتري براي پذيرش ايجاد کند.

سرورالدين تاکيد کرد: ما در انتظار اعلام ظرفيت دانشگاهها هستيم و پس از مشخص شدن افزايش ظرفيت در رشته ها و دانشگاهها مي توانيم برنامه اجرايي براي 15 هزار نفر باقيمانده را اعلام کنيم.
تکميل ظرفيت،کنکور دکتری

اعلام شرایط ثبت تقاضای وام ویژه دکتری

اعلام آخرین تغییرات رشته های امتحانی آزمون دکتری ۹۶

زمان برگزاری کنکور ۹۶ اعلام شد/ ثبت کنکور دکتری از ۱۶ آذر آغاز شد

شرایط پرداخت وام ویژه دکتری/ وام شامل شاغلان نمی‌شود

تعیین تکلیف شیوه پذیرش دانشجوی دکتری دولتی و آزاد در آبان ماه اعلام میشود

پذیرش دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد در کمیسیون آموزش مجلس بررسی شد

فیلم های آموزشی کنکور ارشد و دکتری

اعلام آخرین تصمیمات ۲ وزارتخانه درباره رشته روانشناسی بالینی

امکان ثبت درخواست غایبان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شد

دوره آمادگی کنکور دکتری 96 در خانه مدیریت با دکتر یگانه

10 تا 30 درصد تخفیف زمانی ویژه ثبت نام کلاسهای آمادگی آزمون دکتری- موسسه پژوهش

اعلام نتایج آزمون دکتری گروه پزشکی / آغاز ثبت نام از ۱۷ مهرماه

جمعه – 7 آبان ماه : همایش رایگان موفقیت در کنکور دکتری مهندسی صنایع

ثبت نام کلاس های آمادگی کنکور دکتری خانه مدیریت

اعلام زمان مصاحبه متاخرین آزمون دکتری دانشگاه آزاد

اخبار روزنامه ها