داوطلبان کنکور دکتری تخصصی همچنان در ابهام

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دکتریارسال شده در   23 اسفند 1390-13 March 2012بازدید 7134
داوطلبان کنکور دکتری تخصصی همچنان در ابهام

سودابه رادفرد

شاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۵۶
يكي از مباحثي كه امروز با توجه به جايگاه علمي ايران در منطقه خاورميانه و افق ۱۴۰۴ از اهميت ويژه اي برخوردار است مساله تحصيلات تكميلي، نوع نگاه به آن، تغيير در ساختارهاي موجود و بهينه كردن روشهاي گزينش دانشجو است. در اين راستا در سال گذشته، طرح پيشنهادي وزارت علوم مبني بر برگزاري آزمون نيمه متمركز ورودي دكتري تخصصی توسط سازمان سنجش آموزش كشور اجرا و به دانشگاه هاي داراي ظرفيت دكتري ابلاغ شد و امسال دومین سالی است که آزمون نيمه متمركزي براي سنجش علمي متقاضيان ورود به دوره دكتري برگزارمی شود. اين آزمون بر خلافت روند قبلی آن که آزمون ورودی به صورت کاملاً متمرکز و در دانشگاه های مختلف با برگزاری آزمونهای متفاوت انجام می شد، در حقيقت يك غربالگري اوليه است كه توسط وزارت علوم صورت مي گيرد و سنجش قطعي علمي از طريق گزينش افراد از ميان سه برابر ظرفيتي كه به دانشگاه ها براي انجام مصاحبه علمي معرفي مي شوند به دانشگاه ها واگذار شده است اما در فاصله اندکی که تا کنکور دکتری تخصصی ۹۰-۹۱ باقی مانده است، همچنان منابع درسی این آزمون از طرف سازمان سنجش اعلام نشده و تنها به ذکر عناوین دروس این آزمون، در سایت این سازمان اشاره است و دیگر مواردی که داوطلبان را در وضعیت ابهام نگداشته اند، کم نیستند.

کنکور نیمه متمرکز دکتری که طبق تقویم وزارت علوم و آموزش عالی قرار است در ۲۵ فروردین برای بار دوم برگزار شود، همچنان متقاضیان ورود به این مقطع تحصیلی را در ابهام نگهداشته و هیچ گونه اطلاعاتی از منابع مورد آزمون در اختیار داوطلبان قرار نمی دهد، در حالیکه یکی از پیش نیازهای برگزاری کنکور به صورت متمرکز یا نیمه متمرکز، مشخص بودن منابع آزمون است. همانطور که در دفترچه کنکور کارشناسی کلیات سر فصل دروس منضم به جزییات منابع درسی مشخص می شود، در مقاطع بالاتر نیز می بایست این شفاف سازی صورت می گرفت و تنها به ذکر عناوین و سرفصل های درسی بسنده نمی شد. برای مثال در اعلام مواد امتحانی رشته مدیریت تنها به ذکر عنوان هایی مثل تئوری مدیریت، آمار و... اکتفا شده است در حالیکه تنها در درس تئوری مدیریت بیش از ۴۰ کتاب مبسوط و معروف وجود دارد که در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بنا به تشخیص هریک از دانشگاه های کشور دو تا سه جلد آن تدریس می شود.

در این شرایط، آنهایی که از وضعیت مبهم بیشترین سود را می برند، موسسات آمادگی کنکور و آموزشگاه ها هستند که هریک با تهیه یک بسته آموزشی آنهم به قیمت گزاف، سعی در جلب دانشجو و جذب منابع مالی سرشاردارند. در این کارزار حتی سودجویان پا را فراتر گذاشته و با نهایت استفاده از بلاتکلیفی داوطلبین، بدون تاسیس موسسه یا آموزشگاه با یک شماره تلفن اعتباری و یک شماره حساب، بسته هایی را به نام بسته های آموزشی آمادگی کنکور دکتری به داوطلبان ارائه میدهند که حتی ارزش تورق هم ندارد.

از دیگر موارد قابل اشاره در خصوص وجود ابهام و عدم همسانی در کنکور بالاترین مقطع تحصیلی این است که در کنکور سراسری سال قبل(۸۹-۹۰) نمره آزمون های بین المللی تافل و آیلتس و... در صورت تمایل داوطلب می توانست به جای نمره زبان تخصصی کنکور ارزشیابی و لحاظ شود در حالی که از این بند در آزمون سراسری امسال۹۰-۹۱ هیچ خبری نبود و کسی پاسخگوی داوطلبانی که با این پارادایم اقدام به تحصیل و اخذ چنین مدارکی کرده اند، نبود.

لذا بسیار به جاست که اولاً در ابتدای ثبت نام از متقاضیان کنکور در کلیه مقاطع، وزارت علوم، سازمان سنجش یا هر نهاد یا سازمان متولی دیگر به شفاف سازی مواد آزمون، ضرایب آن و مهمتر از همه منابع آن اقدام کند و در مرحله بعد تلاش شود تا اگر قرار است در کنکور بعدی تغییرات کلی لحاظ شود از مدتی قبل این تصمیم گیری از طرق مقتضی به اطلاع ذینفعان رسانده شود .


داوطلبان کنکور دکتری تخصصی

اعلام شرایط ثبت تقاضای وام ویژه دکتری

اعلام آخرین تغییرات رشته های امتحانی آزمون دکتری ۹۶

شرایط پرداخت وام ویژه دکتری/ وام شامل شاغلان نمی‌شود

زمان برگزاری کنکور ۹۶ اعلام شد/ ثبت کنکور دکتری از ۱۶ آذر آغاز شد

تعیین تکلیف شیوه پذیرش دانشجوی دکتری دولتی و آزاد در آبان ماه اعلام میشود

پذیرش دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد در کمیسیون آموزش مجلس بررسی شد

فیلم های آموزشی کنکور ارشد و دکتری

اعلام آخرین تصمیمات ۲ وزارتخانه درباره رشته روانشناسی بالینی

امکان ثبت درخواست غایبان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شد

اعلام زمان مصاحبه متاخرین آزمون دکتری دانشگاه آزاد

دوره آمادگی کنکور دکتری 96 در خانه مدیریت با دکتر یگانه

10 تا 30 درصد تخفیف زمانی ویژه ثبت نام کلاسهای آمادگی آزمون دکتری- موسسه پژوهش

اعلام نتایج آزمون دکتری گروه پزشکی / آغاز ثبت نام از ۱۷ مهرماه

جمعه – 7 آبان ماه : همایش رایگان موفقیت در کنکور دکتری مهندسی صنایع

ثبت نام کلاس های آمادگی کنکور دکتری خانه مدیریت

اخبار روزنامه ها