جدول آمار رشته‌هاي مصوب انواع دانشگاه ها درسال89

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / مصوبات آموزش عالیارسال شده در   23 فروردین 1390-12 April 2011بازدید 2879


جدول آمار رشته‌هاي مصوب انواع دانشگاه ها درسال89
خبرگزاري مهر - گروه حوزه و دانشگاه: بررسي توسعه رشته - مقطع ها در آموزش عالي در برش زماني سه ماهه نشان مي‌دهد که دانشگاه آزاد عليرغم سياستهاي وزارت علوم مبني بر توسعه تحصيلات تکميلي، بيشترين بخش توسعه کمي را در مقاطع کارداني و کارشناسي دارد.
به گزارش خبرنگار مهر، دانشگاه آزاد اسلامي در برش زماني مهرماه لغايت آذرماه 89 بيشترين توسعه کمي در آموزش عالي کشور را داشته اما اين توسعه متوجه مقاطع کارداني و کارشناسي بوده است اين درحاليست که مسئولان دانشگاه آزاداسلامي اظهار مي کنند توجه خاصي بر توسعه رشته هاي اين دانشگاه در مقاطع تحصيلات تکميلي دارند و همچنين مسئولان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري نيز بر توسعه تحصيلات تکميلي البته با حفظ شرايط و ضوابط راه اندازي اين دوره ها تأکيد دارند.
بررسي آماري توسعه رشته ها در دانشگاه آزاد اسلامي نشان مي دهد نسبت توسعه رشته ها در مقاطع کارداني و کارشناسي در اين دانشگاه 56 برابر توسعه رشته ها در مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري است و مجموع تعداد رشته هايي که در دو مقطع کارشناسي ارشد و دکتري در دانشگاه آزاد اسلامي راه اندازي شده است طي سه ماه فقط 13 رشته مقطع است.
هر چند روند تصويب رشته در دانشگاه آزاد اسلامي در بازه زماني سه ماهه مورد بررسي بر خلاف سياستهاي اعلامي آموزش عالي است اما روند تصويب رشته ها در مقاطع مختلف براي دانشگاههاي دولتي تحت پوشش وزارت علوم، تحقيقات و فناوري نشان مي دهد تکيه بر توسعه تحصيلات تکميلي در دانشگاههاي دولتي در برش زماني مورد نظر حفظ شده است.     
دانشگاه جامع علمي کاربردي پس از دانشگاه آزاد اسلامي بيشترين توسعه رشته اي را در برش زماني مهر ماه 89 تا آذر ماه 89 از آن خود کرده و رکورد دار توسعه آموزش عالي دولتي در اين مقطع زماني است. دانشگاه جامع علمي کاربردي در اين فاصله زماني گوي سبقت را از دانشگاه آزاد اسلامي در توسعه رشته ها در مقطع کارداني ربوده است به طوريکه ميزان توسعه رشته هاي کارداني در دانشگاه جامع علمي کاربردي در پائيز سال گذشته  2 برابر دانشگاه آزاد اسلامي بوده است.
در اين بازه زماني سه ماهه، توسعه رشته ها در کليه مقاطع در دانشگاههاي وابسته به دستگاههاي اجرايي و موسسات پژوهشي متوقف بوده است. همچنين در پائيز 89 توسعه رشته ها در دانشگاههاي غيردولتي غيرانتفاعي به حدي کند بوده که در مجموع مقاطع کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري فقط 10 رشته مقطع براي چند صد دانشگاه و موسسه آموزش عالي غيردولتي غيرانتفاعي مصوب شده است.
جدول آماري رشته هاي مصوب مراکز آموزش عالي به تفکيک مقطع آموزشي از ابتداي مهر 89 تا پايان آذر89
مقطع تحصیلی
دانشگاههای وابسته به وزارت علوم
پیام نور
علمی کاربردی
دستگاههای اجرایی
موسسات پژوهشی
غیردولتی غیرانتفاعی
دانشگاه آزاد اسلامی
جمع
0
0
475
0
0
0
209
684
6
2
146
0
0
2
521
677
17
43
2
0
0
6
9
77
28
0
0
0
0
2
4
34
جمع کل
51
45
623
0
0
10
743
1472
به گزارش مهر، در دانشگاه پيام نور توسعه تحصيلات تکميلي در پائيز 89 توسعه اي قابل توجه بوده است البته ميزان توسعه تحصيلات تکميلي در پيام نور زماني بيشتر به چشم مي آيد که توسعه رشته اي تک رقمي آن در مقاطع کارداني و کارشناسي ملاحظه مي شود.


جدول آمار رشته‌هاي مصوب انواع دانشگاه ها درسال89

ابلاغ مصوبه جدید وزارت علوم برای دانشجویان استعداد درخشان

امضاء طرح استیضاح وزیرعلوم به حد نصاب رسید

شهریه پایه ورودیهای قبل ازسال ۹۵ دانشگاه آزاد افزایش نمی یابد

تاکید وزیر علوم بر صرفه جویی در هزینه ها در این وزارت

جلسه روسای دانشگاهها با معاون اول رئیس جمهور برگزار شد

معاون جدید دانشجویی و فرهنگی دانشگاه صنعتی امیرکبیر منصوب شد.

۳ دوره مشترک ارشد دانشگاه خواجه نصیر با دانشگاه های روسی برگزار می شود

ضرورت اجرای کامل مقررات مصوب در حوزه آموزش عالی

نامه دو وزیر به رئیس جمهور درباره وام شهریه

دلایل حذف گرایش در کارشناسی/ هم راستا با آموزش جهانی پیش می‌رویم

مشخص شدن اعضای شورای مرکزی و هیأت عالی نظارت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

مصوبه جدید وزارت علوم درباره نمره مردودی

حذف ماده مربوط به تحصیل رایگان ایثارگران و قاریان در دانشگاه‌ها

انتشار متن کامل منشور حقوق دانشجویی

مصوبات جلسه هیات امنای خراسان رضوی دانشگاه آزاد

اخبار روزنامه ها