چراغ سبز هند برای دانشجویان شرق آفریقا

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / مصوبات آموزش عالیارسال شده در   01 امرداد 1392-23 July 2013بازدید 723چراغ سبز هند برای دانشجویان شرق آفریقا

هند پس از شکست در جذب دانشجویان شرق آفریقا بار دیگر با قدرتی بیشتر پا به این منطقه گذاشته تا جایگاه خود را به عنوان مقصد دانشجویان آفریقایی تثبیت کند.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دانشگاه‌های مطرح هند ضمن بازدید از پایتخت‌های کشورهای آفریقای شرقی برای والدین و دانشجویان مستعد، اقدام به برگزاری سیمنارهایی کردند تا نمایندگان تبلیغاتی خود را انتخاب کرده و امکانات آموزشی موسسات خود را معرفی نمایند.

در کنار صف‌آرایی رشته‌های متنوع که جذاب و همسو با بازار کار به نظر می‌رسند، دانشگاه‌های هندی همچنین شهریه‌های اندکی را نیز دریافت خواهند کرد که این مسئله به مذاق والدینی که به دنبال تحصیلات ارزان قیمت برای فرزندانشان هستند خوش می‌آید.

هند مدت‌های زیاد و از آغاز سال 1940 میلادی مقصد محبوب دانشجویان تشنه تحصیل در شرق آفریقا بوده است. در آن زمان هر دو منطقه جزو مستعمرات انگلیس بودند. این روند تا سال 1947 میلادی و تا زمان استقلال هند ادامه یافت. هند در این سال بورسیه‌های زیادی را برای جنبش‌های آزادی بخش در شرق آفریقا هزینه کرد.

این بورسیه‌ها تا سال 1960 میلادی یعنی زمانی که در آفریقای شرقی تنها دو دانشگاه وجود داشت، ادامه یافت. این دانشگاه‌ها دانشگاه «ماکه‌رره» در اوگاندا و «دارالسلام» در تانزانیا بودند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از  ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورلد نیوز، روند فوق تا جایی ادامه پیدا کرد که کشورهای آفریقای شرقی اقدام به ساخت دانشگاه‌های دولتی بیشتری کردند و این امر اشتیاق به تحصیل در خارج را در بین دانشجویان این منطقه کاهش داد و در سال 2000 میلادی با شکوفایی بخش خصوصی در آموزش عالی، میل دانشجویان آفریقایی به تحصیل در خارج از کشور افت کرد. اما اکنون مقام‌های آموزشی هند قصد دارند بار دیگر قوی‌تر برای جذب شمار بیشتری از دانشجویان آفریقایی وارد عمل شوند.

بنابر اعلام مقام‌های عالی‌رتبه هند، کنیا 3000 دانشجو در این کشور دارد که برخی از آنها در دانشگاه‌های دولتی هند و با استفاده از بورسیه دولتی به تحصیل می‌پردازند. همچنین از کشورهای اوگاندا و تانزانیا نیز به ترتیب 800 و 1000 دانشجو در هند مشغول به تحصیل هستند.


دانشجویان خارجی وضعیت تحصیل در هند وضعیت تحصیل در خارج

ابلاغ مصوبه جدید وزارت علوم برای دانشجویان استعداد درخشان

امضاء طرح استیضاح وزیرعلوم به حد نصاب رسید

شهریه پایه ورودیهای قبل ازسال ۹۵ دانشگاه آزاد افزایش نمی یابد

تاکید وزیر علوم بر صرفه جویی در هزینه ها در این وزارت

جلسه روسای دانشگاهها با معاون اول رئیس جمهور برگزار شد

۳ دوره مشترک ارشد دانشگاه خواجه نصیر با دانشگاه های روسی برگزار می شود

معاون جدید دانشجویی و فرهنگی دانشگاه صنعتی امیرکبیر منصوب شد.

ضرورت اجرای کامل مقررات مصوب در حوزه آموزش عالی

نامه دو وزیر به رئیس جمهور درباره وام شهریه

دلایل حذف گرایش در کارشناسی/ هم راستا با آموزش جهانی پیش می‌رویم

مشخص شدن اعضای شورای مرکزی و هیأت عالی نظارت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

مصوبه جدید وزارت علوم درباره نمره مردودی

حذف ماده مربوط به تحصیل رایگان ایثارگران و قاریان در دانشگاه‌ها

انتشار متن کامل منشور حقوق دانشجویی

مصوبات جلسه هیات امنای خراسان رضوی دانشگاه آزاد

اخبار روزنامه ها