گزارش وضعیت نخبگان کشور بررسی شد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجوییارسال شده در   07 دی 1390-28 December 2011بازدید 1592گزارش وضعیت نخبگان کشور بررسی شد

پرتال دانشگاهی کشور به نقل از خبرگزاری فارس: در جلسه شب گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی گزارش وضعیت نخبگان کشور ادامه یافت.
جلسه 704 شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست محمود احمدی‌نژاد برگزار شد.

محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه اظهار داشت: در این جلسه اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی پیرامون تصویب منشور اخلاقی سیاست‌ورزی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

وی افزود: در این خصوص مقرر شد با دعوت از صاحب‌نظران پیرامون مسائل فرهنگ ارتباطات و تعاملات اجتماعی، جلسات کارشناسی برگزار شود و برای رعایت اخلاق دینی در مراودات بین نهادها، سازمان‌ها و مجموعه‌هایی که در آداب اجتماعی نقش ایفا می‌کنند یک چارچوب منسجم به‌عنوان منشور اخلاقی تدوین شود.

رتبه بیستم ایران در جهان در تولید مقالات علمی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به گزارش وزیر بهداشت درخصوص گزارش نشریه نیچر(Nature) پیرامون پیشرفت‌های علمی جهان در سال 2011 گفت: خوشبختانه کشور ما در سال 2011 با رشد 20 درصدی که بالاترین نرخ رشد در جهان است (با بیش از 17000مقاله علمی) در رتبه بسیتم جهان قرار دارد که بسیار حائز اهمیت است.

ارتقای ایران از رتبه 18 به 14 جهان در علوم زیست فناوری

مخبر دزفولی همچنین از ارائه گزارش پیشرفت‌های کشور در زمینه زیست فناوری توسط معاون محترم علمی رئیس جمهور خبر داد و گفت: در این زمینه نیز شاهد پیشرفت‌های خوبی هستیم و با تولید 1 درصد تولیدات علمی زیست فناوری در جهان و 25 درصد تولیدات علمی زیست فناوری در منطقه، توانستیم از رتبه 18 جهانی در سال 2010 به رتبه 14 جهان در سال 2011 ارتقا یابیم.

تشکیل ستاد زیست‌فناوری

عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تشکر از نهادهای دست‌اندرکار در این زمینه و محققان و دانشمندان زیست فناوری کشور مقرر کرد برای تداوم این حرکت‌های روبه‌جلو، دادن جهت‌گیری مناسب و ایجاد هماهنگی بیشتر در این عرصه ستاد زیست فناوری زیر نظر معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور تشکیل شود.

وی اضافه کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی از معاونت علمی رئیس جمهور خواست تا پی‌گیری‌های لازم برای تخصیص بودجه از طریق ارائه لایحه توسط دولت به مجلس شورای اسلامی را انجام دهد.

مخبر دزفولی گفت: امیدواریم روزبه‌روز شاهد گام‌های موثرتر دانشمندان کشور در عرصه‌های مختلف باشیم.

ادامه ارائه و بررسی گزارش بنیاد ملی نخبگان درخصوص وضعیت نخبگان کشور

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به اینکه بخش دوم جلسه شب گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی به ادامه ارائه و بررسی گزارش بنیاد ملی نخبگان درخصوص وضعیت نخبگان کشور اختصاص داشت گفت: با بررسی وضعیت نخبگان در 18 سال گذشته، این نتیجه حاصل شد که تعداد زیادی از این عزیزان در داخل کشور حضور دارند.

مأموریت ستاد راهبری نقشه جامع علمی برای بررسی افزایش ارتباط صنایع با نخبگان

رئیس ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور تصریح کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی مقرر کرد تا ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور بررسی جامعی درخصوص افزایش ارتباط صنایع(تمام مجموعه‌هایی که می‌توانند از ظرفیت نخبگان به‌صورت‌های مختلف نظیر اعطای بورس تحصیلی، وام، پروژه‌های تحقیقاتی و...استفاده کنند) با نخبگان انجام دهد و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: مقرر شد در این زمینه نیز پیش‌بینی‌های لازم برای بودجه صورت گیرد تا شاهد استفاده نخبگان درجهت ارتقای عملکرد صنایع خود باشیم.

وضعیت انتخاب رئیس دانشگاه آزاد

مخبر دزفولی همچنین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درخصوص انتخاب رئیس دانشگاه آزاد گفت: همانطور که وزیر محترم علوم در مصاحبه خود اعلام کردند مواردی در جلسه هیئت امنا به‌صورت یک بسته پیشنهادی مطرح شد و به تصویب رسید که بر اساس آن ضمن تعیین رئیس هیئت امنا، درجلسه بعدی که درتاریخ 21 دیماه به مسئولیت وزیر علوم برگزار می‌شود دستور جلسه فقط انتخاب رئیس دانشگاه آزاد از بین کاندیداهای پیشنهادی و معرفی آن به شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد بود.


گزارش وضعیت نخبگان کشور بررسی

اعلام شرایط پرداخت تسهیلات رفاهی به دانشجویان استعداد درخشان

برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی باحضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران

تمدید مهلت ثبت‌نام بیستمین دوره ازدواج دانشجویی

برنامه درسی « مبارزه با مواد مخدر» تصویب شد

رقابت در جشنواره فرهنگی دانشگاهیان علوم پزشکی از اول آبان آغاز شد

دانشجویان قهرمانان ورزشی پاداش می گیرند

دانشجویان در انتظار وام شهریه / دولت وام ۵۵ میلیاردی را اختصاص نداد

ابلاغ برنامه «دانشگاه عاری از دخانیات» ماه آینده

دانشجویان کارت هدیه می گیرند

نامه معاون وزیر علوم به دانشگاه‌ها درخصوص سنوات دانشجویان

پاسخ رئیس سازمان امور دانشجویان به دانشجویان معترض تربیت مدرس

افزایش وام ازدواج دانشجویی/ افزایش حداقلی قیمت غذا

برای اولین بار در کشور؛ خرید تمام آنلاین بلیط پرواهای خارجی برای دانشجویان

ثبت نام بیش از ۲ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی

اسکان دانشجویان خوابگاهی دانشگاه علامه از ۲۵ شهریور

اخبار روزنامه ها