كارگاه آموزشي فناوري با موضوع شركت هاي زايشي در دانشگاه جامع علمي كاربردي

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   11 اردیبهشت 1390-01 May 2011بازدید 1933


معاون پژوهشي دانشگاه جامع علمي كاربردي خبر داد:
كارگاه آموزشي فناوري با موضوع شركت هاي زايشي در دانشگاه جامع علمي كاربردي برگزار مي شود
تهران - معاون پژوهشي دانشگاه جامع علمي كاربردي از برگزاري كارگاه آموزشي فناوري يك روزه با موضوع شركت هاي زايشي بوسيله ي اين دانشگاه در روز يكشنبه 11 ارديبهشت ماه جاري در تهران خبر داد.

به گزارش خبرنگار ايرنا از دانشگاه 'جامع علمي كاربردي' ، دكتر 'جعفر خلقاني' ،اظهار داشت: پيرو سياست‌هاي اخير در نظام جامع مهارت و فناوري و پذيرش مسئوليت دانشگاه در قبال تجاري‌سازي يافته‌هاي تحقيقاتي در اين نظام ، معاونت پژوهشي دانشگاه جامع علمي كاربردي ، اقدام به حركت‌هاي عملي در تحقق اين امر مهم را در برنامه كاري خود كرده است.
وي افزود: در اين رابطه به عنوان يك حركت اساسي در جهت تعامل بين صاحبان صنايع، مديران دانشگاهي، فني و حرفه‌اي و ساير ذينفعان اقدام به برگزاري كارگاه فناوري شركت‌هاي زايشي (Spin-off) براي صاحبان مراكز صنعتي و توليدي و همچنين مراكز آموزشي علمي كاربردي مرتبط با دانشگاه شده است.
وي تصريح كرد : دانشگاه‌ها سهم عمده‌اي در توليد دانش و فناوري جديد دارند كه در نگاه گذشته به صورت حق انحصار نوآوري و اختراع (Patent) درمي‌آمده است ، در فرآيند سنتي معمول اين حق مالكيت به صورت رسمي و در قالب حق انحصار يك اختراع مي‌تواند وارد عرصه توليد گسترده و صنعت شود.
خلقاني ادامه داد: اين انتقال نيز كه مي‌تواند در شكلي نسبتاً تلويحي و از طريق راه‌اندازي يك شركت جديد كه فرد دانشگاهي حداقل يكي از اعضاي هيأت مديره آن باشد، انجام گيرد.
وي گفت: در شرايط جديد و روز‌آمد ، فرآيندهاي انتقال تكنولوژي به صورت ايجاد فرايندهاي زايشي (Spin-off) صورت مي‌گيرد ، اين روشي است كه دانشگاه از طريق آن بخشي از دانش توليدي خود را تبديل به تكنولوژي نموده و آن را وارد جريان صنعت مي‌نمايد و به سودآوري اقتصادي مي‌رساند.
وي افزود: شركت‌هاي انشعابي ‌(زايشي) نوعي سرمايه‌گذاري هستند كه براي شروع به تملك يك سرمايه فكري (حق انحصار) نياز دارند در مقابل ، شركت‌هاي نوپاي دانش‌بنيان به نوعي از مداخله علمي و سرمايه‌گذاري دانشگاه به عنوان سهام‌‌دار از راه‌اندازي شركت بهره‌مند مي‌شوند.
خلقاني در ادامه اظهار داشت: با وجود كارآمدي اين روش در فرآيند تجاري‌سازي يافته‌هاي تحقيقاتي در كشورهاي پيشرفته، اين روش به دليل نوپا بودن در ايران نياز به بررسي‌هاي علمي بيشتر و بومي‌سازي آن دارد بنابراين اهميت فرآيندهاي زايشي در محيط‌هايي كه ارتباط ميان علم و صنعت محدود است دو چندان مي‌شود.
وي تصريح كرد: با توجه به لزوم تعامل مراكز دانشگاه جامع علمي كاربردي با صنايع مربوط براي ايجاد شركت‌هاي زايشي (Spin-off) دانش‌بنيان، به ويژه با توجه به ظرفيت دانشگاه جامع علمي كاربردي در ساختار شبكه‌اي خود در نظام مهارت و فناوري، معاونت پژوهشي اين دانشگاه اقدام به برگزاري كارگاه آموزشي يك روزه با موضوع شركت‌هاي زايشي و تاثير آن در انتقال تكنولوژي و افزايش بهره‌وري كرده‌ است.
خلقاني افزود: با توجه به تركيب مدعوين، ترتيبي اتخاذ شده تا صاحبان صنايع و مديران برخي بانك‌ها به عنوان سرمايه‌گذار از يك طرف و تمامي مديران مراكز علمي كاربردي توليدي صنعتي بعنوان محور علمي از سوي ديگر در يك مجموعه قرار داده شوند.
وي گفت: با اين كار امكان ايجاد شركت‌هاي زايشي در مشاركت ميان بخش صنعت و مراكز آموزشي دانشگاه جامع علمي كاربردي ، بيشتر مورد بررسي قرار گرفته و با عنايت به لزوم توجه به اهميت نقش شركت‌هاي زايشي در انتقال فناوري در كشور نسبت به عملياتي كردن آن اقدام شود.


كارگاه آموزشي فناوري شركت هاي زايشي دانشگاه جامع علمي كاربردي

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها